logo Związku Podhalan, 3 kB

INFORMACJA TURYSTYCZNA

Dom Ludowy
Związku Podhalan
Oddział Kościelisko


Wystawa fotografii

grudzień 2001 - styczeń 2002

32 kB

Wystawa w sali Domu Ludowego ZP w Kościelisku
PIOTR FUDAKOWSKI (ur. w Londynie 1954), absolwent uniwersytetu w Cambridge (mgr nauk ekonomicznych).
Od wczesnej młodości pasjonuje się fotografiką i filmem.
W 1990 r. Fudakowski założył w Warszawie i w Krakowie pierwsze multimedialne szkoły zarządzania i języka angielskiego, oparte na interakcyjnych filmach fabularnych własnej produkcji. Filmy te były kilkakrotnie nagradzane w Anglii.
Częste pobyty w Polsce umożliwiły mu spełnienie wieloletniego marzenia - wybudowanie góralskiego domu w Kościelisku.
Łącząc zamiłowanie do filmów z częstymi pobytami w ukochanych górach, Fudakowski zainicjował scenariusz i produkcję filmu pt. Prowokator z Bogusławem Lindą i Cezarym Pazurą, nakręconego w Zakopanem w 1994 r.
Obecna wystawa jest wynikiem całorocznej podróży dookoła świata, którą odbył w 1981 r. z żoną Henriettą. Podróż ich objęła 19 krajów od Ameryki północnej poprzez Amerykę południową i wyspy Galapagos, i zakończyła się w Indonezji i Burmie.

Wystawa była zaprezentowana po raz pierwszy w Londynie w październiku 2001.
Jest to osobiste spojrzenie Fudakowskiego na świat - kalejdoskop obrazów i wrażeń, gry światła, zaskakujących fragmentów, raczej niż dokument z podróży.
Dla Fudakowskiego, obrazy te są dziełem Stworzenia - dzieło fotografa to wybrany przez niego moment w którym naciska migawkę.
W wyborze fotografii z przeszło tysiącznego zbioru, decydującą rolę "krytyków sztuki" odegrali: Henrietta, syn i córka Adam i Kasia oraz siostrzenica Julitta Ward.

Fotografie były robione aparatem Canon A1 na diapozytywach 35mm Kodachrome 64.
Kościelisko, grudzień 2001


Rozmiar: 11218 bajtówWystawa fotografii w Kościelisku
Obrazy z podróży dookoła świata
Fotografia i film to pasja Piotra Fudakowskiego
W Domu Ludowym w Kościelisku otwarta została wystawa fotografii Piotra Fudakowskiego pt. "Retrospektywa Fudakowskiego". Pokazane zostały zdjęcia, będące wynikiem całorocznej podróży dookoła świata, którą autor odbył w 1981 roku wraz z żoną, Henriettą. Przejechali dziewiętnaście krajów od Ameryki Północnej poprzez Amerykę Południową i wyspy Galapagos, kończąc w Indonezji i Birmie. Fotografie, które jak twierdzi autor są jego osobistym spojrzeniem na świat, a nie dokumentem z podróży, przedstawiają obrazy z różnych części świata, także tych egzotycznych i dla większości z nas niedostępnych. Na wystawie znalazły się również zdjęcia - widoki Tatr, widzianych z Kościeliska.
Piotr Fudakowski urodził się w Londynie, jest absolwentem Uniwersytetu Cambridge. Fotografia i film są jego pasją, już od wczesnych lat młodości. W 1990 roku założył w Warszawie i Krakowie pierwsze multimedialne szkoły zarządzania i języka angielskiego. Fudakowski zainicjował scenariusz i produkcję filmu pt. "Prowokator", w którym udział wzięli m.in. Bogusław Linda i Cezary Pazura, a jego fragmenty były kręcone w Zakopanem.
Częste pobyty w Polsce sprawiły, że spełniło się jego marzenie i wybudował w Polsce dom, góralski, usytuowany w Kościelisku. Nie jest tam zresztą anonimowym mieszkańcem. Zaprzyjaźnił się z Domem Ludowym w Kościelisku, wspiera jego działalność także finansowo. Pomógł gminie w stworzeniu strony internetowej.
Na wernisażu zjawili się przyjaciele Piotra Fudakowskiego, sąsiedzi z Kościeliska, rodzina. Wieczór uświetnił występ zespołu góralskiego "Polaniorze".
Wystawę będzie można oglądać do 20 stycznia.
(ECZ)
Zdjęcia: Ewa Czerwieniec
Dziennik Polski, 29 grudnia 2001


<< powrót