logo Związku Podhalan, 3 kB

INFORMACJA TURYSTYCZNA

Dom Ludowy
Związku Podhalan
Oddział Kościelisko


wydarzenia kulturalne ostatnich dni
w Domu Ludowym


15 kB
W dniu 23 lipca gościliśmy w Domu Ludowym w Kościelisku grupę nauczycieli akademickich z USA, uczestniczących w programie zorganizowanym przez Centrum Studiów Rosyjskich i Europy Środkowej (CREES) na Uniwersytecie Michigan w ANN Arborn. Program finansowany jest przez rządowe stypendium i ma na celu zapoznanie z polska kulturą i tradycją.
Grupa amerykańska odwiedziła Gdańsk, Staszów, Przemyśl i Łańcut.
Ostatnim etapem był pobyt na Podhalu. Wybrali Kościelisko. Zaproszona przez nich Stanisława Trebunia Staszel, dr etnologii, wygłosiła referat o historii i kulturze Podhala.
14 kB14 kB

Podczas omawiania muzyki, śpiewu i tańca zespół "Polaniorze" ilustrował poszczególne nuty, śpiewki i kroki taneczne. Na koniec zespół pokazał godzinny program przygotowany przez Tomasza Michalika i Józefa Pitonia. Wzięły w nim udział trzy pokolenia "Polaniorzy". Goście opuszczali nas zachwyceni, zapowiadając następne przyjazdy i kolejne programy.
17 kB
W dniu 25 lipca w Domu Ludowym w Kościelisku miały miejsce interesujące posiady góralskie, które prowadził znany architekt i muzykant Jan Karpiel Bułecka. Tematem posiadów była architektura i muzyka Karpat Polskich, na obszarze od Beskidu Śląskiego poprzez Beskid Żywiecki, Orawę, Podhale, Spisz, Pieniny i Gorce.
13 kB     10 kB
Bardzo ciekawy i obszerny wykład został uzupełniony slajdami, oraz muzyką z poszczególnych regionów w wykonaniu prowadzącego i towarzyszących mu muzykantów: Józefa Chyca, Bartka Kudasika i Tomasza Lassaka.
18 kB     
Dodatkową atrakcją posiadów była obecność kapeli Petera Kustara z Bartysławy. Potrzebę organizowania takich spotkań potwierdza duża frekwencja. Sala Domu Ludowego wypełniona była całkowicie. Organizatorem spotkania był oddział Związku Podhalan, oraz Urząd Gminny w Kościelisku.

Edward Styrczula Maśniak
16 kB
© 2002, fot.: Wojciech Smolak
<< powrót