logo 4,5 Kb

GMINNY OŚRODEK KULTURY REGIONALNEJ
KOŚCIELISKO
34-511 Kościelisko, Chotarz 453
Tel. (18) 20 700 51, fax: (18) 20 703 06
www.koscieliska.pl
e-mail: imprezy@koscieliska.pl


MAJOWE GRANIE
Rozmiar: 14736 bajtów
jedno z ostatnich zdjęć Maji
grającego na cymbałach,
wykonane kilka dni przed tragedią
Pamięci Marka Łabunowicza i Bartka Olszańskiego
Znowu razem

9 kB - Cieszę się, że Bartek z Markiem występują już zawsze razem, na wieki - powiedziała Marta Olszańska otwierając wystawę fotografii swojego syna Bartka Olszańskiego w Domu Ludowym w Kościelisku. - Bardzo się przyjaźnili. Wernisaż rozpoczął spotkanie pod hasłem "Majowe granie", zorganizowane z okazji urodzin Marka Łabunowicza-Mai, który 11 listopada skończyłby 31 lat. Obaj młodzi ratownicy tatrzańscy zginęli pod lawiną podczas akcji ratowniczej w 2001 roku.
W "Ludówce" w Kościelisku zaprezentowano niewielki tylko wycinek prac Bartka Olszańskiego. Zostawił on bowiem tysiące fotografii. - Zajmował się makrofotografią, miał wszechstronne zainteresowania - mówiła Marta Olszańska. - Był perfekcyjny, dlatego tak dużo osiągnął. Był również muzykiem, plastykiem - zostawił mnóstwo obrazów.
Gospodarzami koncertu "dla Mai" był zespół "Polaniorze". Zagrali dla niego i ku pamięci obu ratowników i inni muzycy.

koncert rozpoczęli młodzi muzykanci, których Maja uczył grać po góralsku

Muzyka "Polaniorzy"

"Polaniorze"
- Marek całe swoje serce wkładał, żeby przygotować młodych muzyków. Dziś na początek wystąpią ci, których on uczył - zapowiadała koncert Małgorzata Karpiel, kierownik Gminnego Ośrodka Kultury w Kościelisku, który wraz ze Związkiem Podhalan był organizatorem spotkania.

Jan Karpiel-Bułecka
i Stanisław Michałczak

Andrzej Frączysty-Karbowiec

młodzi muzykanci

Krzysztof Trebunia-Tutka

Władysław Trebunia-Tutka
gra na kozie

Trebunie-Tutki
W poniedziałek wieczorem w Domu Ludowym zagrała jeszcze rodzina Trebuniów-Tutków, kapela Jaśka Karpiela-Bułecki i kapela Sebastiana Karpiela-Bułecki.
Rozmiar: 6733 bajtów
Bartek Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej zadeklamował wiersz swego ojca - Józefa Koszarka.
Rozmiar: 8265 bajtów
Bartek Kudasik
Rozmiar: 7682 bajtów
Wojtek Topa
Rozmiar: 9576 bajtów
Józef Chyc
Rozmiar: 13480 bajtów
na cymbałach nleżących kiedyś do Maji grał z Tutkami Robert Czech z Czarnego Dunajca
Rozmiar: 8329 bajtów
Sebastian Karpiel Bułecka
Koncert zakończył się wspólnym występem wszystkich muzyków. (ECZ)
tekst: © Ewa Czerwieniec, Dziennik Polski
foto: © Maciej Stasiński, PSI Watra

Z Mają, Bartkiem i poezją
Wspólne wspominanie tych, co odeszli za najwyższą perć, ma szczególną moc budzenia poczucia ciągłości życia i refleksji nad tym, że nie do końca przemijamy. W Domu Ludowym w Kościelisku ta tradycja jest szczególnie silna. W niedzielę 9 listopada wspominano zmarłą dwadzieścia lat temu poetkę Zofię Gracę, a w poniedziałek 10 listopada zmarłych tragicznie Marka Łabunowicza-Maję i Bartka Olszańskiego. Zofia Graca - poeta z Poronina, znana była na całym Podhalu. Pisała gwarą wiersze i rozmaite rymowanki na każdą okazję, często na prośbę znajomych układając życzenia dla najbliższych lub rymowane mowy weselne i przyśpiewki. Wieczór wspomnień o niej przerodził się w spontaniczne deklamacje własnych wierszy i trwał do późnego wieczora. Dzień później odbył się wyjątkowy koncert dedykowany Markowi Łabunowiczowi-Mai i Bartkowi Olszańskiemu - zmarłym tragicznie ratownikom TOPR.
Na scenie "Ludówki" wystąpili wszyscy, którzy wspólnie z Mają, znakomitym muzykiem, grali - jego uczniowie, Jan Karpiel Bułecka z kapelą, Sebastian Karpiel Bułecka z kapelą, Trebunie Tutki, Bartek Koszarek, a przede wszystkim zespół "Polaniorze". Niezwykły to był wieczór, a tak znakomitego grania nie było okazji posłuchać od dawna. Muzyka płynęła z serca i tęsknoty za przyjaciółmi, z którymi już tylko w ten sposób można się spotkać. Koncertowi towarzyszyła wystawa fotografii górskiej i makro Bartka Olszańskiego, który był także znakomitym fotografikiem i grafikiem. - W przyszłym roku spotkamy się tu znowu - obiecywali sobie po koncercie przyjaciele Mai i Bartka.
Rozmiar: 19722 bajtów    Rozmiar: 17013 bajtów
tekst i foto: © Anna Zadziorko, Tygodnik Podhalański


<< powrót