logo 4,5 Kb

GMINNY OŚRODEK KULTURY REGIONALNEJ
KOŚCIELISKO
34-511 Kościelisko, Chotarz 453
Tel. (18) 20 700 51, fax: (18) 20 703 06
www.koscieliska.pl
e-mail: imprezy@koscieliska.pl


XX rocznica pobytu Ojca Świętego w Dolinie Kościeliskiej

Po 20 latach wciąż żywy w pamięci
W miniony weekend w Kościelisku obchodzono jubileusz 20-lecia pobytu papieża Jana Pawła II w Dolinie Chochołowskiej. Na uroczystościach zjawiło się wielu mieszkańców, a także władze powiatu tatrzańskiego, miasta Zakopanego i lokalnego samorządu. Nic dziwnego, ponieważ w pamięci Podhalan pomimo upływu dwóch dziesiątek lat wciąż żywa jest i ważna wizyta Karola Wojtyły w Dolinie Chochołowskiej i Dolinie Jarząbczej.
W Domu Ludowym otwarto wystawę poświęconą pobytowi Ojca Świętego w Tatrach, a na Siwej Polanie poświęcono krzyż oraz tablicę upamiętniającą ważne dla mieszkańców wydarzenie sprzed dwudziestu lat.
16 kB17 kB
Po wernisażu wystawy, w Domu Ludowym odbyła się prezentacja wydanego w formie tekstowej i dźwiękowej Tatrzańskiego Psałterza Dawidowego w adaptacji gwarowej senatora Franciszka Bachledy Księdzularza.
Jego Świątobliwości Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II kiejsi Biskupowi Krakowskiemu - brzmią pierwsze strofy książki zadedykowane papieżowi, który Tatry umiłował ponad wszystko.
21 kB21 kB

23 kB
W drugim dniu obchodów XX rocznicy pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II poświęcono krzyż oraz tablicę pamiątkową na Siwej Polanie. Tu właśnie przed dwudziestu laty wylądował śmigłowiec z Karolem Wojtyłą - papieżem Polakiem na pokładzie. Po poświęceniu obelisku i złożeniu kwiatów wyruszyła pielgrzymka różańcowa "Szlakiem Papieskim". Wierni szli do Doliny Jarząbczej, gdzie w kaplicy pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela koncelebrowano mszę św. w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II i narodu polskiego.
(RAV), Dziennik Polski
Jubileusz w Chochołowskiej

Na Siwej Polanie poświęcono krzyż i tablicę upamiętniającą wizytę Jana Pawła II w Dolinie Chochołowskiej 20 lat temu. Patronat honorowy nad niedzielnym jubileuszem objęli: kardynał Franciszek Macharski oraz Lech Wałęsa.
50 kB
Pamiątkowa tablica, ufundowana przez Wspólnotę Ośmiu Wsi, stanęła w miejscu, gdzie 23 czerwca 1983 r. wylądował śmigłowiec z Janem Pawłem II na pokładzie. Wielu zakopiańczyków i górali pamięta chwilę, kiedy Ojciec Święty i Lech Wałęsa spotkali się później w schronisku na Polanie Chochołowskiej. - Ja tu jeszcze do was przyjadę w spokojniejszym czasie - powiedział wtedy Papież.
17 kBPo poświęceniu krzyża kilkadziesiąt osób, wśród nich m.in. starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski oraz senator Franciszek Bachleda Księdzularz, ruszyło Szlakiem Papieskim do Doliny Jarząbczej. Wyjątkowo chłodny dzień sprawił, że w przedpołudniowej, krótkiej pielgrzymce wzięło udział mniej osób, niż spodziewali się organizatorzy. Znacznie więcej odświętnie ubranych górali zjechało wozami na odpust w kaplicy św. Jana Chrzciciela.
Święto zbiegło się bowiem w czasie z jubileuszem. W drewnianej kaplicy o godz. 13. koncelebrowano Mszę św. w intencji Ojca Świętego i Narodu Polskiego.
Bartek Solik, Tygodnik Podhalański
wszystkie fotografie: Wojciech Smolak
21 kB
Pielgrzymka do Doliny Jarząbczej
fot: archiwum