logo Zwiazku Podhalan, 6 kB logo GOKR, 5 kB
XII Przednówek w Polanach
maj 2004
dzień pierwszy - sobota

Wernisaż wystawy tkaniny artystycznej
Bronisławy Tatar-Obrochty


Muzyka z zespołu
"Mali Dzianiszanie"
w składzie:
Maciej Stopka, Józef Gruszka, Krzysztof Długopolski
Weekend w Kościelisku upłynął pod znakiem folklorystycznego święta "Przednówek w Polanach 2004" zorganizowanego przez Związek Podhalan w Kościelisku oraz Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko.
Tradycyjnie paradny przejazd uczestników Przednówka przez wieś, występ zespołu "Polaniorze" z Kościeliska oraz grupy "Istebna" z Istebnej, konkurs bram weselnych - to tylko niektóre z wielu atrakcji jakie czekały na uczestników "Przednówka".
Przypomnijmy, że kościeliska impreza jest organizowana od wielu już lat i doskonale wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Podhala.
- Jest to przede wszystkim znakomity pokaz bogactwa kulturowego polskich regionów. W trakcie dwudniowych spotkań popularyzuje się tradycję rodzinnego muzykowania, śpiewu, tańca i twórczości artystycznej - podkreślają organizatorzy.
W tegorocznej edycji wspólnej zabawy gościem specjalnym "Przednówka w Polanach" był zespół "Istebna" z Istebnej.
Przednówek ma charakter przeglądu grup w kilku kategoriach. Jest przegląd grup rodzinnych, śpiewu pasterskiego i gry na instrumentach pasterskich im. Jana Folfasa-Grzybka, muzyk młodzieżowych im. Andrzeja Styrczuli-Maśniaka i Marka Łabunowicza-Maji, muzyk im. Stanisława Nędzy-Chotarskiego i Stanisława Szczepaniaka-Bańscorza.
Dodatkową atrakcją tegorocznej edycji był także przegląd tradycyjnych bram weselnych. Goście mieli też okazję w ramach imprez towarzyszących podziwiać wystawę tkaniny artystycznej Bronisławy Tatar-Obrochty w Domu Ludowym.
W niedzielę mszą św. w kościele parafialnym w Kościelisku rozpoczął się drugi dzień "Przednówka". Po mszy paradny przejazd przez Kościelisko na trasie Szkoła Podstawowa - Rysulówka - Biały Potok - Ludówka pozwolił pokazać bogactwo strojów uczestników, a także piękno końskich zaprzęgów. Na odcinku Rysulówka - Roztoki jury oceniało wykonanie tradycyjnych bram weselnych.
(RAV, Dziennik Polski)

Drugi dzień "Przednówka" w Kościelisku rozpoczął się mszą świętą, po której przez wieś przejechała konna parada. Na trasie przejazdu prezentowano tradycyjne bramy weselne. Było wiosennie i wesoło. Wieczorem jury ogłosiło wyniki przeglądów, które odbyły się na scenie Domu Ludowego.
"Przednówek w Polanach" organizowany jest już po raz dwunasty. Oprócz rożnych atrakcji zapewnionych przez organizatorów odbywały się przeglądy artystów regionalnych, których występy jury oceniało w kilku kategoriach: grupy rodzinne, śpiew pasterski i gra na instrumentach pasterskich, muzyki góralskie, no i wprowadzony po raz pierwszy w tym roku przegląd bram weselnych.
Jury w składzie: Roman Gąsienica-Sieczka (przewodniczący), Anna Naglak, Halina Maciata-Lasak, Zofia Leśnik, Maria Knapczyk, Józef Nędza Chotarski, Stanisław Krupa, oceniało prezentujących się artystów przez dwa dni. W kategorii grup rodzinnych nagrodę otrzymała rodzina Trebuniów-Leśnych z Suchego. W przeglądzie śpiewu pasterskiego najbardziej spodobała się w kategorii młodszej grupa z Bustryku (Anna Bobak, Anna Jarząbek, Małgorzata Łuszczek, Monika Blacha, Małgorzata Łuszczek), a w kategorii starszej grupa z Poronina (Małgorzata Szwajnos, Weronika Gut, Teresa Lańda, Danuta Pawlikowska, Maria Para, Agata Siemaszko). Wśród muzyk młodzieżowych uznanie jury zdobyli przedstawiciele Kościeliska: Andrzej Pabin, Marcin Gąsienica-Matus i Andrzej Stopka-Mocarny, a wśród muzyk dorosłych muzyka Jana Stocha-Waki. W kategorii tradycyjnych bram weselnych wyróżnienie otrzymał zespól "Regle" z Poronina.
(ECZ, Dziennik Polski)

Protokół jury
Pasterki z Poronina w składzie: Małgorzata Szwajnos, Weronika Gut, Teresa Lańda, Danuta Pawlikowska, Maria Para, Agata Siemaszko.
Otrzymały wyróżnienie w przeglądzie śpiewu pasterskiego w grupie starszej
Pasterki z zespołu "Mali Dzianiszanie"
Honoratka Jarosz i Sylwia Kułach z zespołu "Małe Regle" z Poronina otrzymały nagrodę sponsorowaną przez hafciarkę Marię Kanię - haftowane bluzki
Grupa rodzinna z Dzianisza - Antonina Bąk, oraz jej córki: Anna Bąk, Maria Łak i Zofia Zarycka - otrzymały nagrodę wójta gminy Kościelisko Bohdana Pitonia - turliki
Pasterki z zespołu "Mali Witowianie": Ela Giewont, Natalia Leja, Karolina Bzdyk
Zespół szkolny "Polany" z Kościeliska
Zespół szkolny "Polany" z Kościeliska
Zespół szkolny "Polany" z Kościeliska
Zespół szkolny "Polany" z Kościeliska
Zespół szkolny "Polany" z Kościeliska
Zespół szkolny "Polany" z Kościeliska
Zespół szkolny "Polany" z Kościeliska
 

Jury XII Przednówka w Polanach:
Józef Chotarski, Stanisław Krupa,
Anna Naglak, Maria Knapczyk,
Halina Maciata-Lasak, Zofia Leśnik,
Roman Gąsienica-Sieczka (przewodniczący)

dzień drugi - niedziela >>
 

Wszystkie obrazki można powiększać
© 2004,   foto: Wojciech Smolak
zezwalam na pobranie zdjęć ze strony
do własnego użytku osobistego.