logo Związku Podhalan, 3 kB

INFORMACJA TURYSTYCZNA

Dom Ludowy
Związku Podhalan
Oddział Kościelisko


aktualizacja: 15 marca 2004 r.

zaproszenia


Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
zaprasza w niedzielę 21 marca o godz. 15.15
na wernisaż wystawy
Ludu mój ludu cóżem ci uczynił...
Podczas wernisażu wystąpi Jerzy "Juras" Gruszczyński i Kinga Gruszczyńska w koncercie zatytułowanym "Wiosenna zaduma".
Wstęp wolny.

Jerzy "Juras" Gruszczyński (*1949) z zawodu projektant, grafik, kontrabasista. Pierwsze kompozycje powstawały z zafascynowania jazzem, zwłaszcza free, a także rockiem w wykonaniu zespołów: Pink Floyd, King Crimson, czy Emerson, Lake & Palmer itp. Inicjował drobne, oparte często na improwizacji koncerty w klubach studenckich, czy w kościołach, grając na preparowanym fortepianie lub na organach.
Po dłuższej przerwie i zakupie syntezatora zadebiutował w 1990 r. koncertami z elektroniczną "Suitą Małołącką". Było to epitafium tragicznych wydarzeń na Czerwonych Wierchach z lutego 1990 r., kiedy to pięciu młodych turystów zaginęło w górach i w wyniku załamania się pogody żaden z nich nie przeżył.
W latach 1991-92 powstał cykl "Historie wód tatrzańskich" i pierwsze kompozycje z cyklu "Medytacje Tatrzańskie" oraz z cyklu "Plotki". Na przełomie lat 1993-94 ukazała się kaseta video Tatry z muzyką Jerzego "Jurasa" Gruszczyńskiego i autorska kaseta "Medytacje tatrzańskie vol.1".
Na przełomie lat 94-95 powstała do dziś nie dokończona suita pt. "14 stacji Drogi Krzyżowej", natomiast w 1995 roku na Samplerze X-Serwisu ukazał się "Halny Walczyk" i powstały pierwsze kompozycje z nowego cyklu pt. "D of D". W roku 1997 we wspólnej inicjatywie z Barbarą Zielińską "Van" dochodzi w Zakopanem do założycielskiego spotkania Stowarzyszenia Polskich El Muzyków. Jerzy "Juras" Gruszczyński zostaje jego prezesem, a stowarzyszenie zarejestrowane w Katowicach zaczyna oficjalną działalność wiosną 1998 r.
Wiosną 2000 roku powstaje muzyka do spektaklu "Władca much" - wykonanego przez zespół szkolny z Zakopanego w ramach Festiwalu Teatrów Młodzieżowych "Dziatwa 2000", a przygotowanego przez Martynę Parczewską i Radosława Figurę. W sierpniu 2001 Jerzy "Juras" Gruszczyński grał na Międzynarodowych Prezentacjach Muzycznych Ambient 2001 w Gorlicach. Program wypełniły utwory tatrzańske, także z cyklu "Plotki" oraz kompozycje z "Suity Ekologicznej"

Koncert zespołu KRYWAŃ odbędzie się w dniu 12.04.2004 r o godz. 19.00 w Domu Ludowym w Kościelisku. Bilety można rezerwować wcześniej pod numerem telefonu (18) 20 70051, lub drogą elektroniczną imprezy@koscieliska.pl

Krywań, 12 kB
Halina Jawor - wokalistka zespołu Krywań
wystawy

Ludu mój ludu, cóżem ci uczynił...
Na wystawie pokazane zostaną prace twórców z gminy Kościelisko o tematyce pasyjnej. Zobaczyc bedzie m.in. malarstwo na szkle, rysunki i rzeźbę. Wystawa będzie czynna Domu Ludowym w Kościelisku w dniach 12.03-20.04
Autorzy prac prezentowanych na wystawie:
Andrzej Bukowski Palorz
Wojciech Bukowski Palorz
Anna Cygan
Radosław Cygan
Bogumiła Krupa-Długopolska
Józef Lasak
Andrzej Łowisz
Szczepan Masny
Marta Olszańska
Maria Podobińska-Kossowska
Grażyna Reiche
Anna Stopka Słowińska
Marian Trzebunia

Wystawa czynna jest w Domu Ludowym
w Kościelisku na Chotarzu od wtorku do piątku
w godz. 10-15 w soboty i niedziele od 13-17