logo 4,5 Kb

GMINNY OŚRODEK KULTURY REGIONALNEJ
KOŚCIELISKO
34-511 Kościelisko, Chotarz 453
Tel. (18) 20 700 51, fax: (18) 20 703 06
www.koscieliska.pl
e-mail: imprezy@koscieliska.pl


WYSTAWA
haftów, koronek i tkanin
artystek z Kościeliska
Tradycyjnie już podczas Przednówka w Polanach tutejszy Związek Podhalan stara się pokazać światu to co mamy najpiękniejszego. Tym razem w Domu Ludowym została zaprezentowana twórczość sześciu artystek z Polan. Wszystkie mogą się poszczycić sporym dorobkiem. Ciekawostką tegorocznej wystawy są koronki, których tradycja wykonywania na Podhalu sięga szkoły koronkarskiej, utworzonej przez Helenę Modrzejewską pod koniec XIX wieku w Zakopanem.
 
Wystawa została otwarta podczas XIII Przednówka w Polanach.
Bronisława Karpiel z domu Marusarz
Urodzona w Kościelisku w roku 1934. Znana narciarka. Od młodych lat haftowała bluzki przy starszych siostrach, robiła na drutach. Był to sposób zarabiania w ciężkich czasach. Była członkiem szkolnego zespołu "Polany", od 1949 r. zespołu "Leśników" w Kościelisku prowadzonego przez Stanisława i Annę Trzebuniów, oraz zespołu im. Klimka Bachledy. W ostatnich latach występowała wielokrotnie z zespołem "Polaniorze". Na wystawie prezentuje juhaskie torby z samodziału wełnianego jakie wykonała dla swoich wnuków.
Zofia Styrczula-Gamrot
Rozmiar: 14424 bajtów
Urodzona w 1944 r. w Kościelisku. Tutaj ukończyła szkołę podstawową, a później warsztaty doskonalenia zawodowego prowadzone w Domu Ludowym przez p. Janinę Piotrowską. Była to nauka wykonywania kilimów na warsztacie tkackim. Od 1961 roku przez 32 lat pracowała w Zakopiańskich w Warsztatach Wzorcowych CePeLiA. Kilimy wykonuje do dnia dzisiejszego. Jej warsztat jest jednym z najstarszych na naszym terenie. Na wystawie pokazane zostały jej 3 tkaniny.
Maria Chlewicka z domu Pitoń
Rozmiar: 12651 bajtówRozmiar: 10279 bajtów
Urodzona w Kościelisku w 1935 r. Zamiłowanie do haftu odziedziczyła po swojej matce Marii Pitoń ze Stopków Dziadusiów. Z wykształcenia jest ekonomistką. Wyszywa bluzki damskie, zasłony, serwety, obrusy i inne tkanin do dekoracji mieszkań. Wiele wzorów zaprojektowała sama. Na wystawie pokazuje zasłony, bieżniki, serwety, serwetki, bluzki.
Antonina Kapłon
Rozmiar: 11505 bajtów
Urodzona w 1964 r. w Kościelisku. Z zawodu jest pielęgniarką, ukończyła studium medyczne w Zakopanem. Od swojej mamy nauczyła się wykonywania koronek klockowych, po niej także odziedziczyła wzory. Na wystawie pokazuje obrus, serwety, serwetki i góralskie ubranie.
Ewa Krupa z domu Chlewicka
Rozmiar: 13573 bajtów
Urodzona w Kościelisku w1961 roku. Wychowana w rodzinie gdzie tradycje hafciarskie były i są pielęgnowane z pokolenia na pokolenie. Powszechny podziw budziły piękne ubrania wykonywane przez babkę, Marię Pitoń z Dziadusiów. Wyszywa góralskie ubrania damskie gorsety, spódnice, chusty, szale.
Te właśnie dzieła można podziwiać na wystawie w Domu Ludowym.
Maria Obrochta-Korduś
Rozmiar: 15820 bajtówRozmiar: 13862 bajtów
Urodzona w Kościelisku w 1964 r. Zamiłowanie do haftu odziedziczyła po swojej mamie Zofii. Jest absolwentką zakopiańskiej szkoły krawieckiej im. Heleny Modrzejewskiej. Od lat zajmuje się szyciem i haftowaniem ubrań góralskich: gorsetów, bluzek, spódnic, także serwet i zasłon. Jest to jej pierwsza wystawa, gdzie można zobaczyć blisko 30 strojów góralskich damskich.
© fot: W. Smolak
data utworzenia strony: 7.05.2005