logo 4,5 Kb

GMINNY OŚRODEK KULTURY REGIONALNEJ
KOŚCIELISKO
34-511 Kościelisko, Chotarz 453
Tel. (18) 20 700 51, fax: (18) 20 703 06
www.koscieliska.pl
e-mail: imprezy@koscieliska.pl


Mistrzowie biathlonu
spotkanie w Domu Ludowym w Kościelisku
...
Mistrzostwa Polski w Biathlonie, które odbyły się w ostatnich dniach w Kirach, stały się okazją do wyjątkowego spotkania olimpijczyków i sympatyków biathlonu. Zostało ono zorganizowane w środę w Domu Ludowym przez Polski Związek Biathlonu, Biathlonowy Klub Sportowy Wojsko Polskie Kościelisko i Gminę Kościelisko. Gościem specjalnym był Tomasz Sikora, zdobywca srebrnego medalu w biegu masowym na 15 kilometrów na igrzyskach w Turynie i aktualny mistrz Polski. Byli też obecni pozostali olimpijczycy z Turynu – m.in. Katarzyna Ponikwia, Magdalena Grzywa, Krystyna Pałka, Magdalena Gwizdoń i Wiesław Ziemianin.
...
Kościelisko jest kolebką polskiego biathlonu, doskonałym miejscem do treningów i rozgrywania prestiżowych zawodów. Nic więc dziwnego, że właśnie tutaj podsumowano nie tylko ostatnie mistrzostwa i olimpiadę, ale ponad 40 lat historii tej dyscypliny sportu. Jak wspominał jeden z olimpijczyków, Stanisław Łukaszczyk Zbójnik, w 1966 roku na mistrzostwach świata w Garmisch-Partenkirchen to właśnie biathloniści z Kościeliska zdobyli pierwsze medale dla Polski. Był to początek trwających do dzisiaj sukcesów naszej kadry. Bardzo nam zależało, żeby zrobić spotkanie pokoleń i spotkanie różnych regionów Polski, gdzie uprawiany jest biathlon. Patrząc po twarzach, chyba nam to się udało – prezes Polskiego Związku Biathlonu Krzysztof Lewicki witał licznie przybyłych gości. W spotkaniu wzięło udział ponad 100 osób związanych z biathlonem, sportowcy, uczestnicy olimpiady w Turynie i wielu poprzednich, kadra szkoleniowa, sponsorzy, działacze i samorządowcy. Wszystkich zasłużonych uhonorowano pamiątkowymi dyplomami, góralskimi spinkami i statuetkami. Największy puchar trafił do Tomasza Sikory. Medalista w imieniu całej kadry olimpijskiej w biathlonie podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do ich sukcesu. Z Kościeliskiem związanych jest aż 35 olimpijczyków, większość z nich pojawiła się w Domu Ludowym, by odebrać „Orle skrzydła”. Otrzymali je: Józefa Czerniawska–Pęksa, Kazimierz Długopolski, Jan Gąsienica-Ciaptak, Józef Gąsienica-Daniel, Roman Gąsienica-Sieczka, Józef Gąsienica-Sobczak, Aleksander Klima, Maria Kowalska, Aleksander Kowalski, Tadeusz Kwapień, Helena Lewandowska, Andrzej Mateja, Andrzej Rapacz, Józef Różak, Małgorzat Ruchała, Józef Rysula, Jan Staszak, Józef Stopka, Stanisław Styrczula, Maria Szatkowska, Jan Szpunar, Wojciech Truchan, Jan Zarycki, Jan Ziemianin, Wiesław Ziemianin, Ludwik Zięba, Romuald Żukowski, Krystyna Liberda-Stawarska, Stanisław Łukaszczyk Zbójnik, Helena Mikołajczyk, Halina Nowak-Guńka, Zofia Kiełpińska, Józef Rubiś Andrzej Truchan i Franciszek Gąsienica-Groń.
...
...
Natomiast najmłodsi sportowcy, czyli olimpijskie nadzieje biathlonu, otrzymali z rąk Tomasza Sikory „Jaskółki”. Wyróżnione zostały też rodziny, w których już od trzech pokoleń kultywowane są sportowe tradycje. Te tradycje chce właśnie wspierać i rozwijać Gmina Kościelisko, co szczególnie podkreślał wójt Bohdan Pitoń - Marzy mi się, żeby Kiry stały się centralnym ośrodkiem biathlonu w Polsce. Wręczono również medale Mistrzostw Polski w Biathlonie za biegi sprinterskie i na dochodzenie. Spotkaniu towarzyszyła góralska muzyka oraz czytane przez młodych sportowców fragmenty książki Tadeusz Jankowskiego „A tarcze znikały w mroku”, przedstawiającej historię biathlonu kobiet w Polsce. Było więc wszystko, co tylko wiąże się z biathlonem, a w szczególności z biathlonem w Kościelisku
...
fotografie: W. Smolak
data utworzenia strony: 28.08.2006