.
logo 4,5 Kb

GMINNY OŚRODEK KULTURY REGIONALNEJ
KOŚCIELISKO
34-511 Kościelisko, Chotarz 453
Tel. (18) 20 700 51, fax: (18) 20 703 06
www.koscieliska.pl
e-mail: imprezy@koscieliska.pl


NIEZŁA SZTUKA
wystawa
.Od dnia 1 lipca 2006 roku w Domu Ludowym w Kościelisku można było oglądać naprawdę niezłą sztukę dwóch artystek: Moniki Stanisławskiej-Pitoń oraz Magdaleny Bretsznajder-Domagały. Wernisaż pt. Niezła sztuka zorganizowany został w ramach projektu Debiuty, którego celem jest promocja nieznanych twórców tworzących nie tylko w duchu regionalnym.
Otwarcie wystawy nastąpiło o godzinie 17 tej. Salę Domu Ludowego, pomimo odbywających się ćwierćfinałów Mistrzostw Świata, wypełniło mnóstwo gości. Każdy z nich mógł rozkoszować się ekspozycją nietuzinkowych dzieł malarskich wykonanych techniką pastelową. Obie artystki swoją przygodę ze sztuką rozpoczęły w swoich rodzinnym mieście Łodzi. Tam też zdobywały pierwsze szlify studiując na Wydziale Tkaniny i Ubioru na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego.
Te dwie piękne panie łączy wiele: przyjaźń, macierzyństwo oraz pasja tworzenia. Prawie wszystkie zebrane dzieła powstały na potrzeby wernisażu. Większość prac przedstawia dzieci artystek i, jak humorystycznie stwierdził mąż jednej z nich Sebastian Pitoń, "tematu artystkom dostarczyli sami mężowie".
. Wśród obrazów znalazły się portrety i postacie górali wykreowane przez Monikę Pitoń, która od 1999 roku mieszka i tworzy w Kościelisku. Zafascynowanie folklorem, a przede wszystkim detalem góralskiego stroju artystka przeniosła na papier, doskonale oddając jego specyfikę.
Magda mieszkająca obecnie w Warszawie i nie związana z Podhalem jako bratnia dusza Moniki została zaproszona do udziału w polaniorskich "Debiutach". Nietutejsza twórczyni została bardzo ciepło przyjęta przez miejscową publiczność. Jej prace - odważne i pełne ekspresji - wzbudzały zaciekawienie. Dzięki projektowi "Debiuty" i sile przyjaźni, pod dachem Domu Ludowego zagościła naprawdę niezła sztuka i tym sposobem obie artystki zrealizowały wspólne marzenie zaistnienia na scenie artystycznej. Za sprawą gospodarności obu artystek nawet Ci mniej zainteresowani sztuką, świetnie się bawili, do woli opróżniając kielichy doskonałego wina, spożywając przy tym kęsy dobrego jadła. Domowy smalczyk, góralskie pizze i sandwiche, to tylko niektóre z przysmaków serwowanych publiczności tego wspaniałego wieczoru.
tekst: Filip Pitoń
.
Magdalena Bretsznajder-Domagała
Urodzona 25 czerwca 1975 roku w Łodzi.
W latach 1994-1999 studia w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru. W roku 2000 dyplom w Pracowni Tkaniny Unikatowej prof. Aleksandry Mańczak, w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Wiesława Garbolińskiego oraz w Pracowni Grafiki adj. II stopnia Grzegorza Chojnackiego.
Wystawy i stypendia: 1997 - ekspozycja tkanin drukowanych w miejskiej galerii w Bielsku-Białej
1998 - ekspozycja tkanin drukowanych podczas wystawy Projekt w ASP w Łodzi
1998/1999 - stypendium Ministra Kultury i Sztuki za wyróżniające osiągnięcia
2000 - pokaz dyplomowy - Galeria ASP w Łodzi
- staż zagraniczny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Rządu Duńskiego w Designeskolen w Danii - Wydział Ilustracji
2001 - wystawa Dyplomów ASP - Rocznik 2000 - Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
2001/2002 - uczestniczka wystawy: Narracja - Przedmiot - Przestrzeń - Tworzywo, Płocka Galeria Sztuki
Galeria U Jezuitów, Poznań
Małopolskie Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Jatki, Nowy Targ
Biuro Wystaw Artystycznych, Jelenia Góra
Biuro Wystaw Artystycznych, Nowy Sącz
Miejska Galeria Sztuki MM, Chorzów
Miejska Galeria Sztuki, Łódź
Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko
Biuro Wystaw Artystycznych, Sieradz
Biuro Wystaw Artystycznych, Gorzów Wlkp.
Galeria Sztuki Współczesnej, Włocławek.
2005/2007 - uczestniczka wystawy: W kręgu tkaniny współczesnej 1945-2005, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
.
Monika Stanisławska-Pitoń
ur. 15 grudnia 1975 roku w Łodzi
Studia w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego na Wydziale Tkaniny i Ubioru, w pracowni prof. Andrzeja Sadowskiego i prof. Jerzego Kudukisa.
Od roku 1999 mieszka w Kościelisku. Współpracuje z lokalną rozgłośnią przy tworzeniu relacji z wydarzeń kulturalnych na terenie Podhala. Realizuje projekty graficzne form przemysłowych takich jak opakowania i wzory na tkaninie.
Dorobek artystyczny:
1994 - uczestniczka wystaw rysunków studentów - Politechnika Łódzka, Wydział Architektury
1995 - uczestniczka wystawy konkursowej Projekt - Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
1995/1998 - wystawy malarstwa, grafiki i rysunku - na terenie Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
1996/1998 - uczestniczka pokazów ubiorów - na Wydziale Tkaniny i Ubioru ASP w Łodzi
Zajmuje się malarstwem pastelami, rysunkiem i fotografią. Amatorsko uprawia turystykę górską, hoduje trzech synów i maliny w ogródku.
biogramy: Filip Pitoń
fot: Sebastian Pitoń
data utworzenia strony: 28.08.2006