logo 4,5 Kb

GMINNY OŚRODEK KULTURY REGIONALNEJ
KOŚCIELISKO
34-511 Kościelisko, Chotarz 453
Tel. (18) 20 700 51, fax: (18) 20 703 06
www.koscieliska.pl
e-mail: imprezy@koscieliska.pl


KOŚCIELISKO PASTERSTWEM STOI
...
Wszystko zaczęło się od herbatki. I chociaż pozornie ma ona niewiele wspólnego z pasterstwem, to właśnie dzięki spotkaniu przy herbatce, na które wpadł prof. Edward Wierzchoś z Akademii Rolniczej w Krakowie, w Domu Ludowym w Kościelisku otwarto pierwszą wystawę poświęcona historii pasterstwa. - Przyszedł do nas kiedyś taki pan, wypił z nami herbatkę i zaczęliśmy rozmawiać o pasterstwie i o tym, że może w Kościelisku powstałaby poświęcona temu wystawa – opowiada szefowa Domu Ludowego Maria Bętkowska.
....
...
W sobotę 25 listopada otwarto tam pierwszą na Podhalu ekspozycję starego sprzętu pasterskiego. - Tylko na Słowacji znajduje się muzeum pasterstwa. Mam jednak nadzieję, że ta wystawa to zaczątek podobnego muzeum w Kościelisku - mówił w czasie otwarcia wystawy prof. Edward Wierzchoś. Na organizację wystawy udało się uzyskać 12 tys. złotych dofinansowania z województwa małopolskiego.
W Domu Ludowym można podziwiać wiele eksponatów zapomnianych już nawet przez starszych baców. - To kolejna atrakcja turystyczna w naszej gminie, a dla nas przypomnienie tego, co dawniej można było znaleźć w pasterskich szałasach - mówił wójt Kościeliska Bohdan Pitoń.
....
...
Razem z otwarciem wystawy zaprezentowano album, który jest podsumowaniem konkursu pt.: „Historia i dzień dzisiejszy parafii i miejscowości karpackich. Tradycje i obrzędowość religijna związana z wypasem owiec w Karpatach. Edycja 2006”. Na konkurs zorganizowany przez Szkołę Podstawową we wsi Bór w gminie Szaflary wpłynęło 80 prac. Album jest pięknie wydany, a kolorowe prace prezentują dziecięce spojrzenie na pasterstwo.
- Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2002 roku. Wtedy nosił on tytuł „Historia i dzień dzisiejszy parafii św. Andrzeja Apostoła w Szaflarach” - wspomina Jan Gacek, dyrektor szkoły w Borze.
- Wychowywanie dzieci i młodzieży przez szkołę jest tak samo ważne, jak przekazywanie im wiedzy. Stwierdzenie to jest już truizmem, ale łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Podjęliśmy w szkole próbę sprostania temu wyzwaniu. Staramy się kłaść taki sam nacisk na uczenie, jak i wychowywanie.
...
..
..
..
...
tekst: Paweł Pełka, Tygodnik Podhalański nr 48/2006 z dnia 30.11.2006
fotografie: W. Smolak
data utworzenia strony: 4.12.2006