logo 4,5 Kb

GMINNY OŚRODEK KULTURY REGIONALNEJ
KOŚCIELISKO
34-511 Kościelisko, Chotarz 453
Tel. (18) 20 700 51, fax: (18) 20 703 06
www.koscieliska.pl
e-mail: imprezy@koscieliska.pl


Zmarł Adam Słowiński
W dniu 11 stycznia w wieku 75 lat zmarł w Kościelisku Adam Słowiński - artysta malarz
 [Rozmiar: 23134 bajtów]
Adam Słowiński urodził się w Dolinie Kościeliskiej.
Ojciec jego przybył do Zakopanego z Czeremchowa na Wołyniu w 1931 roku. Matka Antonina była góralką z rodu Bobaków, z Zębu koło Zakopanego. Rodzice prowadzili schronisko w Dolinie Kościeliskiej i tam urodziło im się 19-ścioro potomstwa, z których Adam był najmłodszym synem.
Szkołę podstawową i gimnazjum ukończył w Zakopanem, studia filologiczne w Krakowie.
W chwilach wolnych od pracy, poprzez swój bliski związek ze studenckim środowiskiem artystycznym, zaczął rzeźbić i malować. Początkowo w pracach swoich odwoływał się do tradycji sztuki podhalańskiej i sądeckiej, by wkrótce osiągnąć samoistną oryginalność.
Zachętą do zajęcia się tworzeniem była sprzyjająca, pochlebna uwaga krytyków sztuki, w szczególności zaś prof. Aleksandra Jackowskiego. Za tym przyszły z czasem propozycje wystaw, w których poza zbiorowymi najistotniejsze były indywidualne: w Krakowie, Nowym Sączu, Zakopanem, w Warszawie, a później w Monachium, Munster i Mexico City.
Wyrazem społecznego uznania była przyznana w 1988 roku przez wojewodę sądeckiego nagroda I stopnia oraz zakup jego prac do muzeów Zakopanego, Warszawy, Krakowa i Radomia.
Prace malarskie Adama Słowińskiego cechuje wyrafinowana, subtelna gama kolorystyczna i szeroki krąg tematyczny od rodzajowego począwszy po wielowątkowe alegorie.
Najważniejszym osiągnięciem ostatnich lat była wystawa jego obrazów na szkle przedstawiona w pawilonach polskich na Expo 2000 w Hanowerze 4-milionowej publiczności odwiedzającej polski pawilon.
Ostatnie dwie wystawy ze zbiorów Adama Słowińskiego miały miejsce w Domu Ludowym w Kościelisku. Były to: Wystawa szopek z kolekcji Adama Słowińskiego, grudzień 2004-styczeń 2005 i "Kiry moja miłość - historia zapamiętana" maj-czerwiec 2005 r.
data utworzenia strony: 14.01.2006