emblemat Związku Podhalan, 3 kB

INFORMACJA TURYSTYCZNA

Dom Ludowy
Związku Podhalan
Oddział Kościelisko


Aktualizacja: 19.09.2006

zaproszenia


Konkurs recytatorski
im. Stanisława Nędzy-Kubińca
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko zaprasza dzieci i młodzież z Podhala Spisza i Orawy do udziału w konkursie recytatorskim.
Celem konkursu jest popularyzacja poezji gwarowej i literackiej, oraz przybliżenie sylwetki i twórczości jednego z największych poetów podhalańskich Stanisława Nędzy-Kubińca.
Regulamin konkursu (plik pdf)

Stanisław Nędza-Kubiniec 1897-1976.
Samorodny poeta i pisarz z Kościeliska. Jeden z największych poetów chłopskich. Ukończył 4 klasy szkoły ludowej. W 1915 r. został wzięty do armii austriackiej i brał udział w wojnie z Rosją, gdzie dostał się do niewoli. W 1921 r. wrócił do kraju, ożenił się z Zofią Krzeptowską, wnuczką Sabały i osiadł w rodzinnej wsi, prowadząc gospodarstwo rolne i zajmując się ciesielstwem.
Pierwsze utwory, głównie wiersze okolicznościowe zamieszczał w prasie ludowej. W 1936 r. nakładem Związku Podhalan w Kościelisku ukazał się jego debiut poetycki „Na nową perć”, a w roku następnym jego wiersze weszły w skład antalogii pt. Poezje młodego Podhala, wydanej przez Koło Studentów UJ w Krakowie.
Po wojnie opublikował następujące prace: Janosik. Poemat o zbójniku który chciał porównać świat. (1946), Wiersze wybrane (1950), Na Czorsztyńskim zamku (1954), Sabałowe czasy (1959) Posiady na Groniku (1962), Mity Halne (1968), Wiersze i poematy (1973), Uroczysko (1977). W 1997 roku w setną rocznicę urodzin Poety został wydany przez Oficynę Podhalańska pośmiertny tom wierszy zatytułowany „Do braci Moik”, z obszerną przedmową prof. Jacka Kolbuszewskiego.
wystawy

 
 
<< powrót