logo 4,5 Kb

GMINNY OŚRODEK KULTURY REGIONALNEJ
KOŚCIELISKO
34-511 Kościelisko, Chotarz 453
Tel. (18) 20 700 51, fax: (18) 20 703 06
www.koscieliska.pl
e-mail: imprezy@koscieliska.pl


Kumoterska Gońba 2007
.
Starodawne sanie, plecione kumoterki, konie w lśniących uprzężach, kumotrzy z kumoskami – wszystko to mogliśmy oglądać w niedzielę 11 lutego 2007 roku na Polanie Biołego w Kościelisku, gdzie odbyła się V Parada Gazdowska i Kumoterska Gońba. W tym roku aura nie sprzyjała organizatorom tej popularnej imprezy. Brak śniegu spowodował, że nie odbyły się Parady i Gońby m.in. w Poroninie, Szaflarach, Ludźmierzu. Kościelisko to druga – po Białym Dunajcu Gońba, która doszła do skutku i zgromadziła liczną grupę zawodników i rzeszę widzów.
..
Imprezę rozpoczęła tradycyjnie Parada Gazdowska, podczas której mogliśmy podziwiać zaprzęgi gazdowskie jedno i dwukonne oraz zaprzęgi kumoterskie. Z gazdami dumnie jechały gaździny, starannie uczesane i przyodziane w stare odziewacki. Kumotrom natomiast towarzyszyły kumoski, często trzymające na ręku dziecko. Różnorodność uczestników oraz barwne komentarze prowadzących imprezę: Zosi Stanuch i Andrzeja Jakubca Kuboska przypomniały nam dawne czasy.
...
...
...
.. ..
Później już tylko mróz studził nieco emocje wyścigów kumoterek, a było ich nie mało. Konie gnały jak oszalałe, poganiane przez woźniców, a siedzące w kumoterkach góralki miały za zadanie utrzymać równowagę pojazdu, co nie było łatwe szczególnie na zakrętach.
...
..
Następnie, na trasie w skiringu i ski-skiringu konkurowali zarówno mężczyźni jak i kobiety. Dla tych, którzy nie wiedzą: skiring wymaga umiejętności połączenia powożenia z jazdą na nartach za galopującym koniem, z kolei w ski-skiringu mamy jeźdźca i narciarza. Startującym w tych konkurencjach mierzono czas przejazdu na trasie. Walka była emocjonująca, a atmosferę podgrzewał doping widowni.
.....
....
...
Wszystko to odbywało się pod czujnym okiem jury w składzie: Andrzej Gąsienica-Makowski, Bohdan Pitoń, Józef Pitoń, Jan Karpiel Bułecka, Edward Staszel i Stanisław Lassak, którzy wraz z prowadzącymi imprezę nie mieli łatwego zadania. Organizatorami Kumoterskiej Gońby w Kościelisku byli: Urząd Gminy w Kościelisku, Związek Podhalan i Ochotnicza Straż Pożarna w Kościelisku.
....
A swoją drogą dobrze, że kumoter z kumoską, którzy wieźli moją prababcię do chrztu, z Witowa do kościoła w Chochołowie w 1900r., nie jechali z taką prędkością jak ci na Polanie Biołego ……
Kolejna Kumoterska Gońba w Kościelisku już za rok.
Do zobaczenia!
Maria Jamrych
© fot: W. Smolak
data utworzenia strony: 20.02.2007