logo 4,5 Kb

GMINNY OŚRODEK KULTURY REGIONALNEJ
KOŚCIELISKO
34-511 Kościelisko, Chotarz 453
Tel. (18) 20 700 51, fax: (18) 20 703 06
www.koscieliska.pl
e-mail: imprezy@koscieliska.pl


III Polaniarski Osod w Kościelisku
W niedzielę na stadionie biathlonowym w Kościelisku odbył się III Polaniorski Osod, który zarazem był imprezą, wieńczącą tegoroczną edycję Tatrzańskich Wici. Na oficjalnym otwarciu niedzielnego spotkania wójt Kościeliska Bohdan Pitoń wyraził nadzieję, że Polaniorski Osod już na stałe wpisze się w kalendarz regionalnych imprez.
Osod, czyli powrót bacy z owcami z hal to jedno z ważniejszych wydarzeń na podhalańskiej wsi, który towarzyszy góralom od najdawniejszych czasów.
...
Po raz pierwszy w formie widowiska osod przedstawił zespół Polaniorze jeszcze w latach 70. na Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, za co otrzymał wówczas Złotą Ciupagę w swojej kategorii. Od trzech lat w okresie wczesnej jesieni podobny pokaz przedstawiany jest w Kościelisku. Również w tym roku Polaniorze zaprezentowali widowisko plenerowe Osod.
...
..
....
Jan Karpiel Bułecka, wybitny znawca kultury karpackiej, w części zatytułowanej Nuty ze sałasa wraz z gośćmi z Beskidu Żywieckiego, Szczyrku i Wielkopolski zaprezentował typowe instrumenty pasterskie wraz z rzetelnym opisem każdego z nich. Usłyszeliśmy więc heligonkę (najstarszy typ akordeonu), piszczałkę, okarynę (rodzaj fletu z gliny), dudy i beskidzkie gajdy, które wspólnie zagrały w drugiej, popołudniowej, części Nut ze sałasa.
....
.
..
. ..
W czasie, gdy na scenie trwały tańce i śpiewy, z tyłu na polanie pojawił się baca Józef Słodyczka Maśniak ze swoim owczym stadem, które wzbudziło wielkie zainteresowanie wśród publiczności.
...
.. ..
....
..
© fot: Wojciech Smolak
tekst: Dziennik Polski
data utworzenia strony: 24.09.2007