emblemat Związku Podhalan, 3 kB

INFORMACJA TURYSTYCZNA

Dom Ludowy
Związku Podhalan
Oddział Kościelisko


Aktualizacja: 31.01.2007

zaproszenia


V Parada Gazdowska
i Kumotersko Gońba

Kościelisko, Polana Krzeptowskiego Biołego, obok Sywarnego; niedziela, 04.02.2007 o godz. 12.00.

Podczas parady będzie można podziwiać piękne góralskie zaprzęgi konne.
Kumotersko Gońba - to wyścigi koni zaprzężonych w specjalne sanie - kumoterki - z siedzącą w nich kumoską, powożone przez gazdę. To także wyścigi w skiringu i ski-skiringu. Pierwsza konkurencja polega na tym, że osoba jadąca za koniem na nartach powozi równocześnie koniem. W drugiej konkurencji koniem powozi siedzący na nim jeździec, a zadaniem narciarza jest utrzymać się za pędzącym koniem na nartach. W obu dyscyplinach występują i mężczyźni i kobiety.
Organizatorzy: Urząd Gminy Kościelisko, Ochotnicza Straż Pożarna, Związek Podhalan.
„Witowianie”
występ zespołu góralskiego

Dom Ludowy w Kościelisku, Chotarz 453
czwartek, 08.02.2007 o godz. 19.00

Zespół góralski „Witowianie” przy Oddziale Związku Podhalan w Witowie. W 2003 r wznowił swoją działalność po dłuższej przerwie. Skupia młodzież z Witowa.
W programie: układy taneczne.

Czerwony Kapturek

spektakl teatrzyku Potencjalna Koalicja Borówek w reżyserii Małgorzaty Dawiec.
Dom Ludowy w Kościelisku, Chotarz 453
niedziela, 18.02.2007 o godz. 16.00

Teatrzyk działa od 2005 roku w Domu Ludowym w Kościelisku. W swoim dorobku ma trzy przedstawienia teatralne: Jasełka, Czerwony Kapturek i Opowieść o Kopciuszku. Dwa ostatnie zostaną zaprezentowane w lutym w Domu Ludowym w Kościelisku. Scenariusz, choreografię i scenografię do wszystkich przedstawień przygotowują młodzi aktorzy wspólnie z reżyserem.
wystawy

Pejzaż wewnętrzny
wystawa malarstwa Stanisława Stocha
.
Od 28 grudnia 2005 do 21 lutego 2006
zwiedzanie: poniedziałek – piątek w godz. 10 - 17

Stanisław Stoch – urodzony w 1961 roku w Suchem k/Poronina. Jest absolwentem Liceum Plastycznego im. Antoniego Kenara w Zakopanem z 1982 roku. Studia odbył na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - Wydział Artystyczny w Cieszynie. Dyplom w pracowni prof. Jerzego Wrońskiego, adi Adama Molendy. Obecnie pracuje w Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, gdzie prowadzi warsztaty terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych.

(...) Pejzaż wewnętrzny to pojęcie szerokie. W przypadku Stanisława Stocha przekłada się na relację między tym co realne, a tym, co nazwać by można ponadrzeczywiste. Deklarowana fascynacja naturą.

„Trwałym obiektem moich zainteresowań twórczych jest Natura. Szukam sposobów jej interpretowania,(…) staram się przetworzyć jej zewnętrzne formy przez filtr własnej świadomości, dotknąć tajemnicy tego, co mnie porusza w pejzażu”, jest tłumaczeniem istotnym, ale nie do końca.

W tym wrażeniowym, prawie abstrakcyjnym malarstwie jest coś więcej, niż zapis emocji. Jest refleksja, którą te emocje budzą.

Wpatrując się w pejzaż najpierw usiłujemy dopatrzeć się w nim realnych kształtów. Gdy już jesteśmy blisko, okazuje się, że widzimy zupełnie coś innego.

Drgania światła zmieniającego kształty, barwy przenikające się nawzajem harmonijnie lub burzliwie i przestrzeń, która to wszystko porywa. Realność przestaje nam być potrzebna.

Ten nieustanny naturalny wir, w który jesteśmy wciągani jest istotą i sednem tego, co chcieliśmy zobaczyć.

Stanisław Stoch jest urodzonym kolorystą. Doświadczenia z wcześniejszych prac bliskich impresjonizmowi przełożył na własny sposób malowania.

Delikatne lub zdecydowane pociągnięcia pędzla i znakomite zestawienia barw sprawiają, że nic w tym malarstwie nie drażni, a abstrakcja, która kojarzy się z czymś wyłącznie sztucznym, jest jak najbardziej naturalna.

Anna Zadziorko, Tygodnik Podhalański z dnia 23.09.2006 r.
<< powrót