emblemat Związku Podhalan, 3 kB
ARCHIWUM WYDARZEŃ
emblemat GOKR, 4 kB
Dom Ludowy
Związku Podhalan
Oddział Kościelisko

Nagrody
za całokształt działalności w zakresie upowszechniania, ochrony i rozwoju kultury
w Gminie Kościelisko - 2008
Franciszek Folfas
Franciszek Folfas
Bolesław Karpiel-Bułecka
Bolesław Karpiel-Bułecka
Józef Frączysty-Karbowiec
Józef Frączysty-Karbowiec
Wojciech Nędza-Kubiniec
Wojciech Nędza-Kubiniec
Józef Bukowski
Józef Bukowski
3 kwietnia 2008 roku w Domu Ludowym w Kościelisku odbyło się niecodzienne wydarzenie – po raz pierwszy w 13-letniej historii Gminy Kościelisko wręczone zostały nagrody za całokształt działalności kulturalnej.
Regulamin przyznawania nagród dla działaczy kultury opracowała Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Gminy, a zatwierdziła go Rada Gminy w 2007 roku. Regulamin określa dwa rodzaje przyznawanych nagród. Pierwszy z nich to nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, które mogą być przyznawane wielokrotnie (pierwsze takie nagrody wręczono w roku ubiegłym Marii i Stanisławowi Krupom oraz Małgorzacie Karpiel-Bzdyk). Drugi rodzaj to nagrody dla ludzi, którzy całym swoim życiem i działalnością, przez dziesiątki lat upowszechniali kulturę podhalańską, a poprzez swoją działalność promowali Gminę Kościelisko.
Właśnie te nagrody wręczono w Ludówce w czwartkowe popołudnie.
Komisja Kultury po przeanalizowaniu kilkunastu wniosków, jakie do niej wpłynęły, jednogłośnie uchwaliła, że nagrody te należą się pięciu seniorom, którzy w trzech miejscowościach gminnych prężnie działali przez wiele lat.
    I tak pierwszą w historii Nagrodę za całokształt działalności w zakresie upowszechniania, ochrony i rozwoju kultury w Gminie Kościelisko otrzymali:
  • Franciszek Folfas z Witowa
  • Bolesław Karpiel-Bułecka z Kościeliska
  • Józef Frączysty-Karbowiec z Kościeliska
  • Wojciech Nędza-Kubiniec z Kościeliska
  • Józef Bukowski z Dzianisza
Wojciech Nędza-Kubiniec z rodziną
Wojciech Nędza-Kubiniec z rodziną
Franciszek Folfas z rodziną
Franciszek Folfas z rodziną
Józef Bukowski z rodziną
Józef Bukowski z rodziną
Bolesław Karpiel-Bułecka z rodziną
Bolesław Karpiel-Bułecka z rodziną
laureaci z rodzinami
laureaci nagród z rodzinami
wspólne muzykowanie
wspólne muzykowanie
Podczas spotkania, w którym uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, Związków Podhalan z terenu gminy oraz rodziny laureatów padło wiele ciepłych słów skierowanych do zacnych seniorów, były wspomnienia, wspólne muzykowanie, pamiątkowe zdjęcia i to co najważniejsze – radosne, uśmiechnięte twarze głównych bohaterów spotkania.
Ogromną przyjemność sprawiła laureatom muzyka góralska, w skład której weszło 12 muzykantów z Kościeliska, Witowa i Dzianisza, a która swoim mistrzom, rodzicom, dziadkom i przyjaciołom zagrała podhalańskie nuty oraz tradycyjne Sto Lat z poprawką na Dwieście, gdyż najstarszy spośród nagrodzonych ukończył lat 90, a najmłodszy 72 i która to muzyka towarzyszyła im w tych, jakże ważnych dla nich chwilach.
Laureaci od Wójta Gminy Bohdana Pitonia oraz Przewodniczącej Komisji Kultury - Zofii Leśnik otrzymali nagrody pieniężne oraz pamiątkowe dyplomy.
Z życiorysami laureatów oraz obszerną fotorelacją możecie Państwo zapoznać się na stronie serwisu informacyjnego WATRA, pod adresem www.watra.pl/rozne/koscielisko/nagrody08.html
Wszystkim zacnym laureatom składamy serdeczne gratulacje i życzenia wielu lat w zdrowiu!
Małgorzata Karpiel-Bzdyk
 
data utworzenia strony: 08.04.2008