emblemat Związku Podhalan, 3 kB
ZAPROSZENIA
emblemat GOKR, 4 kB
Dom Ludowy
Związku Podhalan
Oddział Kościelisko

Aktualizacja: 06.01.2008
imprezy
ŚWIĄTECZNE
SPOTKANIA Z FOLKLOREM
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
zaprasza do Domu Ludowego w Kościelisku
w okresie świąteczno-noworocznym
na cykl spotkań pt.
„Świąteczne spotkania z folklorem”.
W programie:
 • Teresa Mirga i Przyjaciele
  - koncert kolęd cygańskich i góralskich
  6 stycznia 2008 r. godz.17.00 – niedziela,
  święto Trzech Króli

  W Święto Trzech Króli spotkamy się przy kolędach polsko-cygańskich. Cygańska poetka Teresa Mirga tworzy w języku polskim i romskim. Mieszka w Czarnej Górze na Spiszu, gdzie Cyganie szczepu Bergitka Roma prowadzą osiadły tryb życia od niemal trzystu lat. Wraz z zespołem Kałe Bała (Czarne Włosy) wykonuje kompozycje własne, jak też pieśni cygańskie, śpiewane z dawna przez Romów od Karpat po Bałkany.
  Z ważniejszych publikacji Teresy Mirgi warto wspomnieć płytę „Czarna jestem” (Unicornio, Berlin), „Od Bałkan do Karpat” (Gold Music), nagrania Polskiego Radia w ramach serii „Muzyka Źródeł”, album „Niewiele nam trzeba” – wydany przez Wydawnictwo Jana Słowińskiego, jak też wydane nakładem Spółki Poetów – „Koło Podkowy” tomiki wierszy: „Soske kawka?/Czemu tak?” (1994), „Pieśni z Czarnej Góry” (1999) i „Wiersze i pieśni”.
Informacje, rezerwacje biletów:
Dom Ludowy w Kościelisku
im. Bronisławy i Kazimierza Dłuskich
34-511 Kościelisko, Chotarz 453
tel. 018 20 700 51
e-mail: kultura@koscielisko.com.pl
wystawy
Marian Jàrek i Przyjaciele
obraz na szkle Mariana Jarka
Marian Járek, to etnomuzykolog i muzyk wykładający na Uniwersytecie im. Konstantyna Filozofa w Nitrze Jest także dyrektorem artystycznym zespołu „Ponitran” działającego przy Uniwersytecie. Często bywa w Polsce i na Podhalu, gdzie ma wielu przyjaciół.
Od 20 lat wspólnie z grupą krewnych i przyjaciół maluje na szkle. Sztuki tej uczył się między innymi od nieżyjącego już zakopiańskiego artysty Zdzisława Walczaka. Podczas wystawy w Kościelisku zaprezentuje obrazy na szkle namalowane przez siebie i swoich przyjaciół, m.in. Stefanię Baršvaryovą z Nitry i Zofię Bobak z Dzianisza.
Wystawa prezentowana będzie do końca stycznia 2008 roku.