emblemat Związku Podhalan, 3 kB
ARCHIWUM WYDARZEŃ
emblemat GOKR, 4 kB
Dom Ludowy
Związku Podhalan
Oddział Kościelisko

V POLANIORSKI OSOD
w Kościelisku

W niedzielę, 6 września 2009 r., na stadionie biathlonowym na Groniu w Kościelisku odbył się V Polaniarski Osod. Impreza ta na stałe wpisała się w kalendarz regionalnych imprez i jest ostatnim w roku wydarzeniem w ramach Tatrzańskich Wici. Osod zwieńczył ich tegoroczną ósmą już edycję.
....
Tradycyjnie elementem towarzyszącym imprezie była wszechobecna muzyka pasterska. „Nuty ze sałasa” - taką nazwę nadali organizatorzy muzycznym występom rodziny Wojciecha Boguckiego oraz Maćka Gąsienicy–Mracielnika.
Wkrótce, nieco poganiani powiewami wiatru i nadciągającym deszczem na polanie pojawili się baca z owcami i z juhasami. Powrót bacy z owcami z hal czyli osod, to jedno z ważniejszych wydarzeń na podhalańskiej wsi, który towarzyszy góralom od najdawniejszych czasów. By nawiązać do tradycji i przybliżyć dawne zwyczaje związane z tym wydarzeniem zespół góralski „Polaniorze” z Kościelisk, jak co roku i tym razem przygotował widowisko plenerowe pod nazwą Osod.
....
...
....
....
....
....
W widowisku wzięli udział Słowacy – zespół Folklorna Skupina, którzy jakoby przez granicę zeszli razem z naszymi juhasami na osod na polską stronę. Później mogliśmy oglądać występ obu zespołów na scenie, natomiast Słowacy wystąpili jeszcze tego dnia z programem „Ciganska veselica” i „Nedelne odpoludnie”.
....
..
Podobnie jak w roku ubiegłym, w konkursie "O baranie rogi" na potrawy z baraniny i jagnięciny konkurowały z sobą restauracje i karczmy z terenu gminy.
Potrawy oceniało jury w składzie: Stanisława Czubernat, Maciej Motor–Grelok i przewodniczący jury - Stanisław Gąsienica.
Jury przyznało następujące wyróżnienia:
I miejsce: dla Restauracji „Wanta” za gulasz jagnięcy w kwiecie tymianku,
II miejsce dla Karczmy „Polany” za gulasz barani z Barciokami i surówką z kiszonej kapusty,
III miejsce dla Karczmy „Sywor” za baraninę po zbójnicku,
IV miejsce dla „Zajazdu Tatrzańskiego” za baraninę duszoną w jarzynach.
...
..
Tego dnia na scenie wystąpili jeszcze: muzyka młodzieżowa z Kościeliska, dziecięcy zespół góralski „Zawrat” z Bustryku oraz zespół „Gooral”. Dokonano też wręczenia nagród za szczególne osiągnięcia dla kultury regionalnej na terenie powiatu tatrzańskiego.
Organizatorami V Polaniarskiego Osodu byli: Związek Podhalan Oddział Kościelisko, Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko i Urząd Gminy Kościelisko. Współorganizatorami: Starostwo Powiatowe w Zakopanem, Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury oraz Biathlonowy Klub Sportowy „Wojsko Polskie – Kościelisko”. Wsparcia finansowego imprezie udzieliło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. Karpacki Oddział Obrotu Gazem w Tarnowie Gazownia Krakowska.
....
....
...
...


fot.: Wojciech Smolak
data utworzenia strony: 15.11.2009