emblemat Związku Podhalan, 3 kB
ARCHIWUM WYDARZEŃ
emblemat GOKR, 4 kB
Dom Ludowy
Związku Podhalan
Oddział Kościelisko

IX Witowiańska Watra
W niedzielę, 26 lipca, jak co roku, udała się nam Witowiańsko Watra. To już dziewiąty rok, jak w naszej miejscowości Oddział Związku Podhalan zorganizował kulturalną imprezę dla mieszkańców i gości. Od kilku lat współorganizatorami Watry są: GOKR Kościelisko, OSP Witów i Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury, a cała impreza jest jedną z wielu w ramach cyklu „Tatrzańskie Wici”.
O godzinie 10 organizatorzy uczestniczyli razem z mieszkańcami w odpustowej mszy świętej na Płazówce – osiedlu Witowa pięknie położonym naprzeciw Tatr Zachodnich. Na Płazówce zbudowano najstarszy w Gminie kościółek, bo już w 1891 roku, pod wezwaniem św. Anny.
Po mszy św. i kupieniu cukierków uczestnicy Watry i goście zjechali wozami do Witowa, a na czele jechali pytace: Staszek i Andrzej Bzdykowie. Niespodziewanie z lasu wyskoczyli dwaj zbójnicy: Józek i Tadek i kazali wszystkim zsiadać z wozów, ale nie ze złości tylko dla bezpieczeństwa. Toteż prawie wszyscy usłuchali i ruszyli z góry pieszo ze śpiewem, który rozlegał się w Płazowskim Lesie.
Dalej przez wieś wszyscy jechali już na wozach, a po dojechaniu do remizy na placu rozpoczęła się o 14.00 impreza. Prezes Krystyna Długopolska przywitała zebranych, a Kazia Bzdyk i Piotr Kopeć poprowadzili imprezę i przedstawili program. Występy rozpoczęła Parafialna Orkiestra Dęta z Witowa, a potem na scenie ładnie zaprezentował się zespół góralski „Tatry” z Ratułowa.
O godzinie 15 watrę w Witowie rozpalili: ks. proboszcz Krzysztof Pilarz, starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski, dyrektor Tatrzańskiej Agencji Krzysztof Król-Łęgowski, dyrektor GOKR Małgorzata Karpiel-Bzdyk, prezes OSP Witów Jan Piczura i komendant OSP Witów Józef Płaza.
Następnie na scenie zaprezentowali się „Mali Witowianie”, a Edyta Pisarska zagrała na złobcokak. Bardzo fajne dla publiczności było przedstawienie kabaretu „Igraszka” przygotowane przez witowianki pod kierunkiem Małgorzaty Zawadzkiej o tym jak to młodzież wybiera się na dyskotekę.
...
Był też coroczny konkurs w cięciu drzewa ręczną piłą. W tym roku rywalizacja była bardzo zacięta, a wygrała para mieszana: Stanisław Staszel z Witowa i Lońca Farkas z Budapesztu, którzy uzyskali czas 25,60 sek.
Dużym wydarzeniem był występ zespołu z Kościeliska: „Polaniorze”, którzy pokazali żywiołowy taniec góralski i śpiew.
Ważnym dla witowian było podziękowanie dla zaprzyjaźnionej Gminy Kobylnica. Na zaproszenie mieszkańców i wójta do naszej gminy przyjechali: dyrektor GOK w Kobylnicy: Zbigniew Podolak z żoną Małgorzatą i komendant Janusz Kramik. Wójt Bohdan Pitoń i wiceprzewodniczący Rady Gminy Kościelisko Piotr Kopeć podziękowali delegacji z Gminy Kobylnica za pomoc okazaną w czasie powodzi w Witowie, kiedy na zaproszenie wójta Leszka Kulińskiego nad morze pojechało około 40 dzieci, w tym ok. 30 z Witowa, a wszelkie koszty odpoczynku dzieci poniosły władze Gminy Kobylnica.
Około godziny 17 rozegrano V Mistrzostwa świata w jedzeniu bundzu. Wystartowało 10 zawodników, którzy mieli zjeść 25 dkg sera owczego w jak najkrótszym czasie, a sędzią zawodów był Kazimierz Długopolski.
Mistrzem świata 2009 roku został Janusz Szwab z Witowa z czasem 2 min. 8 sek., który wyprzedził Stanisława Staszla z Witowa (aktualny rekordzista świata – 1 min. 7 sek) i Łukasza Leję z Podczerwonego.
Następnie widzowie mogli zobaczyć bardzo atrakcyjnie prezentujący się zespół „Duha-Lipa” z Budapesztu, ale złożony ze Słowaków, którzy mieszkają na Węgrzech. Słowacy pokazali bardzo rytmiczny taniec, a ich muzyka z cymbałami urzekła słuchających.
Na zakończenie Watry wystąpił z bardzo ciekawym i żartobliwym repertuarem zespół „Tradycja” z Okleśnej koło Krakowa.
Oczywiście jak co roku była loteria z rowerami do wygrania i inne atrakcje, a co ważne publiczność dopisała i plac za remizą OSP zapełnił się witowianami. Przybyli tłumnie również goście z okolicy i z całej Polski oraz zagranicy. Zaś po oficjalnym zakończeniu Watry w remizie bawiliśmy się z zespołem „Zbóje” prawie do rana.
To wszystko możliwe było dzięki społecznej pracy wielu członków Oddziału Związku Podhalan w Witowie i pomocy współorganizatorów.
Duże podziękowania należą się również sponsorom naszej imprezy: Spółdzielni „Społem” w Zakopanem, Stacji Narciarskiej „Witów-Ski”, Wspólnocie Leśnej Uprawnionych 8 Wsi, auto serwisowi ”Kazcar”, Mieczysławowi i Anieli Niźnikom, Stanisławowi i Władysławie Chrobakom, Marii i Stanisławowi Siutym, Bożenie i Norbertowi Nitchem oraz Stanisławowi Staszlowi.
...
IX WITOWIAŃSKA WATRA 2009   więcej zdjęć >>>
Do zobaczenia za rok w ostatnią niedzielę lipca, kiedy będzie X jubileuszowa Watra.
W imieniu organizatorów: Piotr Kopeć

<<< powrót
data utworzenia strony: 18.08.2009