INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

„Dudziarze”
finisaż wystawy fotografii Jerzego Z. Kosiuczenki
....
We środę, 29 grudnia 2010r. o godz. 18.00, w Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej Kościelisko, odbył się finisaż wystawy fotografii Jerzego Z. Kosiuczenki pod tytułem „Dudziarze”. Na spotkanie z autorem przybyli liczni goście, wśród nich twarze wystawy - dudziarze: Jan Karpiel-Bułecka, Łukasz Gąsienica-Samek, Paulina Andersz-Żok, którzy swoim występem uświetnili imprezę. Jan Karpiel-Bułecka opowiadał o dudach natomiast Jerzy Tawłowicz, przyjaciel artysty przybliżył sylwetkę muzyka. Kolejny wieczór w GOKR Kościelisko można uznać za niezwykle udany.

Dudy – inne nazwy regionalne w Polsce to: koza, gajdy, sierszenki;
Instrument muzyczny z grupy aerofonów stroikowych, składający się z:
jednej lub kilku piszczałek melodycznych zaopatrzonych w stroiki trzcinowe (pojedyncze – tzw. klarnetowe lub podwójne – tzw. obojowe) i otwory boczne;
jednej lub kilku piszczałek burdonowych (wydających dźwięk stały, burdon);
zbiornika powietrza z koziej lub owczej skóry (we współczesnych typach dud zastępowanych innymi materiałami); rurki do wdmuchiwania powietrza do zbiornika (w rozwiniętym typie dud jest ona zastąpiona mieszkiem).
Przeniesione z Azji do Europy w średniowieczu, szczególnie popularne do dziś w ludowej muzyce szkockiej (tzw. bagpipe) i bułgarskiej (tzw. гайда-gajda), także w muzyce z Irlandii (uilleann pipes), rejonów Hiszpanii – Galicji i Asturii (gaita) i Francji – Bretanii (biniou).
W Polsce dudy są popularnym instrumentem ludowym Podhala, Beskidu Żywieckiego, Śląskiego, Śląska Cieszyńskiego a przede wszystkim Wielkopolski.
Niestety powszechnie używana jest przez laików niepoprawna nazwa „kobza”, która oznacza zupełnie inny instrument, strunowy, co wynika ze zbieżności z nazwą „koza”, używanej na określenie dud podhalańskich.
(na podstawie: Wikipedia)
 


tekst i fot.: GOKR
data utworzenia strony: 31.12.2010