emblemat Związku Podhalan, 3 kB
ARCHIWUM WYDARZEŃ
emblemat GOKR, 4 kB
Dom Ludowy
Związku Podhalan
Oddział Kościelisko

VI Parada Gazdowska 2010
w Kościelisku
....
W niedzielę 7 lutego na Polanie Sywarne w Kościelisku odbyła się pierwsza w tegorocznej edycji Parada Gazdowska. Śnieg, który przyprószył kilka dni wcześniej pozwolił na ubicie trasy i wykonanie bandy wokół toru, czego nie udało się wcześniej zrealizować w innych miejscowościach.
Parada Gazdowska to impreza organizowana w zimowej scenerii, łączy w sobie prezentację tradycyjnych zaprzęgów konnych z wyścigami kumoterek, skiringiem i skiskiringiem. Biorą w niej udział osoby na co dzień zamiłowane w hodowli koni: hobbyści, fiakrzy i gazdowie. Udział w Paradzie Gazdowskiej jest dla nich okazją do spotkania się w gronie znajomych, wymiany spostrzeżeń, głównie zaś możliwością pochwalenia się swoimi podopiecznymi, sprawdzenia się w konkurencjach sportowych czy też okazją do odświętnego przejazdu wraz z rodziną.
Niedzielną imprezę tradycyjnie rozpoczął paradny przejazd zaprzęgów jedno i parokonnych, z podziałem na kumoterki i sanie. Uczestnicy kolejno prezentowali się przed komisją oceniającą, w której skład weszli: Andrzej Gąsienica Makowski – starosta tatrzański, Bohdan Pitoń – wójt Gminy Kościelisko, Władysław Długosz – przewodniczący rady Gminy Kościelisko, Stanisław Lassak, Edward Staszel i Jan Karpiel-Bułecka.
Dalszą część imprezy wypełnił już duch rywalizacji sportowej. Zgromadzona widownia po wrażeniach estetycznych, których dostarczył przejazd zaprzęgów, teraz kibicowała swoim faworytom w zmaganiach na czas. W wyścigach kumoterek, skiringu i skiskiringu startujące pojedynczo zespoły walczyły o uzyskanie jak najlepszego wyniku. Pomimo mrozu i braku słońca, atmosfera zawodów w Kościelisku była gorąca. Stało się tak niewątpliwie za sprawą prowadzących imprezę, niejako zawodowych konferansjerów: Zofii Stanuch i Andrzeja Jakubca-Kuboska. Dla tych mniej odpornych na niskie temperatury Karczma Polany oferowała podczas trwania imprezy ciepłe jedzenie, herbatę i grzańca. Zaś organizatorzy częstowali smacznymi pączkami i drożdżówkami z Cukierni Samanta. Widowiskowe zawody, paradne zaprzęgi, tradycyjne stroje i niezawodna widownia zapewniają każdego roku powodzenie tej imprezie. Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłym roku zima lepiej dopisze na Podhalu i śniegu nie braknie zarówno narciarzom jak i fiakrom.
Organizatorami Parady Gazdowskiej byli: Urząd Gminy Kościelisko, Związek Podhalan Oddział Kościelisko, Zarząd Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Kościelisku, Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko.
Koordynatorem Parady Gazdowskiej 2010 była Gmina Kościelisko.


fot.: GOKR
data utworzenia strony: 11.02.2010