INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

Wieczór autorski Stanisławy Galicy-Górkiewicz i Agnieszki Górkiewicz
.
....
18 listopada 2010 r. w sali wystawowej Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej Kościelisko miał miejsce wieczór autorski Stanisławy Galicy Górkiewicz oraz prezentacja albumu fotograficzno–malarskiego Agnieszki Górkiewicz z Bukowiny Tatrzańskiej. Spotkanie z autorkami odbyło się w bardzo ciepłej atmosferze. Autorka czytała wybrane fragmenty ze swojej książki, opowiadając przy tym o życiu dawnej Bukowiny. Podczas wieczoru przygrywała kapela góralska w składzie Adam Karpiel, Andrzej Bzdyk, Stanisław Bzdyk.

Stanisława Górkiewicz
Stanisława Górkiewicz jest rodowitą bukowianką, znaną regionalistką i publicystką, docenianą za zasługi dla upowszechnienia kultury ludowej i regionu podhalańskiego. Współpracuje z Bukowińskim Centrum Kultury. Pracowała jako kierownik kapeli góralskiej i instruktor szkółki góralskiego muzykowania, była prezesem Spółdzielni Kulturalno-Oświatowej Dom Ludowy. Jako znawca muzyki góralskiej i folkloru często zasiada w jury konkursów i przeglądów organizowanych przez Dom Ludowy. Stanisława Górkiewicz jest uczennicą znakomitej podhalańskiej prymistki Bronisławy Koniecznej-Dziadońki. Pani Stanisława gra i prezentuje muzykę góralską w pięknej, czystej formie nieskażonej naleciałościami z innych regionów i taką muzykę przekazuje dalej swoim uczniom. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień z dziedziny muzyki ludowej w Polsce. Jest wielokrotną laureatką konkursów muzyki ludowej (solo i z kapelą) m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Kapel i Instrumentalistów Ludowych w Kazimierzu Dolnym i Międzynarodowego Konkursu Kapel i Instrumentalistów w czasie MFFZG w Zakopanem. Zajmuje się publicystyką i upowszechnianiem twórczości i kultury ludowej w prasie i radiu. Od wielu lat z wielką pasją zbiera i gromadzi materiały dotyczące historii regionu – publikacje, dokumenty, stare fotografie itp. Stanisława Górkiewicz jest autorką książek o Bukowinie. Ma w tej dziedzinie znaczny dorobek literacki: „Na Bieńkowskim Wierchu w Bukowinie...” (2004), „Kuruce – Rody bukowiańskie” (2005), „Bukowina Tatrzańska. Czasy – Ludzie – Wydarzenia” (2007), „Bukowina Tatrzańska – Góralskie życie” oraz „Bukowina Tatrzańska – Powrót do źródeł” ukazały się w 2008 roku. Książki jej autorstwa cieszą się dużym powodzeniem i znakomitymi opiniami zarówno u zwykłych czytelników jak i ekspertów.

Stanisława Górkiewicz i Agnieszka Górkiewicz
Agnieszka Górkiewicz Od wczesnego dzieciństwa jej ulubionym zajęciem było rysowanie i malowanie. Malarstwem na szkle zainteresowała się pod koniec 1994 roku. Jest samoukiem w tej dziedzinie sztuki ludowej. Agnieszka jest twórczynią niezwykle pracowitą. Maluje dużo i z wielką pasją, najchętniej wizerunki świętych i bajkowe pejzaże osadzone w górskim krajobrazie. Ze szczególnym upodobaniem maluje postać Matki Bożej, w różnorodnych przedstawieniach tematycznych i kolorystycznych. Ciekawym ujęciem tematu charakteryzuje się cykl szopek bożonarodzeniowych, w których Św. Rodzina przedstawiona jest w strojach góralskich. Zdolność satyrycznego postrzegania otaczającej rzeczywistości uwidacznia się także w jej twórczości, bowiem od czasu do czasu maluje także karykatury domowników lub scenki z życia. Po ukończeniu 16 roku życia, w styczniu 1997 roku, Agnieszka została przyjęta do Stowarzyszenia Twórców Ludowych i do dziś jest najmłodszym członkiem tej organizacji. W październiku tegoż roku Minister Kultury i Sztuki przyznał jej stypendium twórcze na 1998 rok, dzięki któremu mogła stworzyć kilkadziesiąt obrazów i zaprezentować je na wystawie indywidualnej w Krajowym Domu Twórczości Ludowej w Lublinie. Pomimo młodego wieku i stosunkowo krótkiego okresu malowania, Agnieszka wypracowała własny, niepowtarzalny styl, chociaż ciągle jeszcze poszukuje nowych sposobów wypowiedzi artystycznej. „Obok malowania obrazów na szkle, wielką pasją Agnieszki jest fotografowanie miejsc bliskich jej sercu. Autorka podkreśla tym swoją duchową przynależność do rodzinnej wsi, ukazuje w albumie piękno i niepowtarzalność pejzaży Bukowiny Tatrzańskiej. (...) Autorka próbuje ukazać „góralskość” podtatrzańskiej miejscowości, nawiązuje do tradycji, przypomina o przemijaniu, niszczącemu działaniu czasu, a fotografie wykonane są tak, by nie było na nich za wiele elementów współczesnych.” – Fragm. wstępu mgr Moniki Pary. Wszystko to możemy zobaczyć w albumie „Z bukowiańskich wierchów”.


© fot, tekst: GOKR
data utworzenia strony: 21.11.2010