INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

X Witowiańsko Watra
...
Po raz 10 odbyła się w Witowie impreza kulturalna – Witowiańsko Watra, która od początku jest organizowana przez członków Oddziału Związku Podhalan w Witowie.
Pierwsza Witowiańsko Watra odbyła się w ostatnią niedzielę lipca 2001 roku i ten zwyczaj pozostał. Corocznie w ostatnią niedzielę lipca spotykamy się przy watrze w Witowie.
Watra od początku jednoczy organizacje działające w Witowie, bo w ostatnich latach współorganizatorem watry jest Ochotnicza Straż Pożarna, a pomocy w organizacji udzielają radni, sołtys i członkowie Rady Sołeckiej. Zawsze można również liczyć na wsparcie Wspólnoty Leśnej Uprawnionych 8 Wsi. Pomaga również spółka Witów-Ski, lokalni przedsiębiorcy, a w tym roku również spółka Witów-Cieplice.
Od początku współorganizatorami i głównymi sponsorami Witowiańskiej Watry są: Urząd Gminy Kościelisko, GOKR Kościelisko i PSS „Społem” w Zakopanem. A od kilku lat ważnym współorganizatorem jest Tatrzańska Agencja Rozwoju Turystyki i Promocji, bowiem Witowiańska Watra jest jednym z wydarzeń Tatrzańskich Wici.
10 lat temu rozpoczynaliśmy od trzech godzin plenerowych występów, a pierwszymi, którzy wystąpili na placu przy remizie OSP byli: „Mali Witowianie”, „Gronie” z Żywca i Słowacy z Tvardoszyna.
W czasie II Watry wystąpił zespół z Chorwacji. Zbudowaliśmy dzięki pomysłowi Józefa Zięby składaną scenę i od tej pory prowadzącymi są: Kazimiera Bzdyk, Piotr Kopeć i Józef Szwab.
W kolejnych latach zwiększyliśmy ofertę dla naszych mieszkańców i gości, bo Watra rozpoczyna się wcześniej i kończy później.
Rozpoczynamy od udziału w uroczystej mszy odpustowej w kościółku Św. Anny na Płazówce – urokliwej polanie i przysiółku Witowa, a potem z banderią i wozami zjeżdżamy do Witowa. Tam na placu za remizą OSP o 14.00 rozpoczyna się Watra, a o 15.00 rozpalamy naszą Watrę.
Od 5 lat ważnym wydarzeniem w czasie Watry są Mistrzostwa Świata w jedzeniu bundzu – 25 dkg sera owczego trzeba zjeść jak najszybciej. Rekord świata należy do Stanisława Staszla z Witowa – 1 min. 7 sek. Ważne są dla publiczności konkursy regionalne, ale również występy zespołów góralskich.
..
Więcej zdjęć >>>

Na scenie w Witowie prezentowały się m.in. zespoły: „Mali Bystrzanie”, „Tatry”, „Chochołowianie”, „Polaniorze”, „Mali Dzianiszanie”, „ Limanowianie”, „Gronie”, „Grojcowianie”, Słowacy z Niżnej, Zakamennego, Suchej Hory, Likavki, Chorwaci, Węgrzy i oczywiście nasi „Mali Witowianie”, „Witowianie”, kapela Witowianie i Parafialna Orkiestra Dęta z Witowa.
W tym roku pogoda była deszczowa, więc po mszy świętej na Płazówce nie mogliśmy zorganizować przejazdu końmi i rozpalić tradycyjnej watry.
Ale w remizie OSP Witów, gdzie zorganizowaliśmy całą imprezę było bardzo gorąco i rozpaliliśmy watrę w naszych sercach. O godzinie 14 rozpoczęliśmy od występu zespołu „Jastrun” – grających karpackie nuty dziewczyn z Suchego, Zębu z Edytą Pisarską wz Witowa. Następnie wystąpili „Cichowianie” – zespół góralski z Cichego Górnego prowadzony przez Andrzeja Jakubca „Kuboska”. Potem zagrała Parafialna Orkiestra Dęta z Witowa. Wreszcie o godz. 15.00 oficjalnego rozpoczęcia dokonali: starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski, wójt gminy Kościelisko Bohdan Pitoń, proboszcz ks. Krzysztof Pilarz, dyrektor GOKR Małgorzata Karpiel-Bzdyk, prezes OSP Witów Jan Piczura, komendant OSP Józef Płaza i prezes Związku Podhalan w Witowie Piotr Kopeć.
Następnie zagrała kapela „Witowianie” i zaśpiewały po góralsku „Witowianki”.
Ważnym wydarzeniem jubileuszowej watry był występ znanego zespołu „Gronicki” z Bukowiny Tatrzańskiej, a następnie kolejne VI Mistrzostwa w jedzeniu bundzu. W tym roku znowu zwyciężył rekordzista Stanisław Staszel z Witowa – czas 1 min. 41 sek., który wyprzedził Janusza Szwaba tylko o 3 sek.
Kolejnymi atrakcjami popołudnia i wieczoru były bardzo żywiołowe występy taneczne zespołów: „Ipolay” z Węgier i „Zielony Jawor” z Krempach, które wywołały gromkie brawa zebranych widzów. A na zakończenie wysoką klasę pokazali członkowie góralskiego zespołu „Watra” z gminy Czarny Dunajec – zespół prowadzony przez Czesławę i Stanisława Sobczyków z Ratułowa.
A już po zakończeniu oficjalnej części młodzież i starsi bawili się razem z zespołem „Zbóje” prawie do rana.
Mimo deszczowej pogody przez remizę w Witowie przewinęły się setki ludzi, którzy mogli podziwiać występy zespołów i wziąć udział w dobrej zabawie. To wszystko było możliwe dzięki poświęceniu i pracy zarządu i członków Związku Podhalan w Witowie, ale również Ochotniczej Straży Pożarnej w Witowie. Dziękujemy także współorganizatorom: GOKR Kościelisko i Tatrzańskiej Agencji Rozwoju Turystyki i Promocji.
Dziękujemy sponsorom Tatrzańskich Wici i tym, którzy od lat pomagają nam w organizacji imprezy: Firmie PGNiG.S.A., PSS „Społem” w Zakopanem, Wspólnocie Leśnej 8 Uprawnionych Wsi, spółce Witów-Ski, Bożenie i Norbertowi Nitschem, firmie Kazcar, Mieczysławowi i Anieli Niźnikom, a w tym roku także pomogli nam: spółka Witów-Cieplice, Stanisław i Maria Staszel, Renata Laska, Józef i Anna Szwab, Stanisław i Maria Żołnierczyk.
Dziękujemy i piyknie pytomy do Witowa za rok w ostatnią niedzielę lipca.
W imieniu organizatorów: Piotr Kopeć
 


© fot., tekst: ZP Witów
data utworzenia strony: 17.07.2010