INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

Dzień Dzianisza 2011
....
9 lipca na scenie plenerowej w Kościelisku w ramach organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko cyklu imprez „Lato w Kościelisku” odbył się „Dzień Dzianisza” mający wypromować jedną z należących do Gminy Kościelisko miejscowości.
Dzianisz, jak dowiedzieć się można z wielu przewodników i informatorów, słynie jako „typowa wieś rolnicza” jednak po niedzielnych uroczystościach należałoby wspomnieć również o bogatej kulturze artystycznej wsi. Czynnie działają i propagują tradycje dwa zespoły regionalne: „Dzianiszanie” i „Mali Dzianiszanie”, których kierowniczką jest Małgorzata Łowisz. Swoje talenty wokalne, taneczne i recytatorskie godnie zaprezentowali na scenie przy dźwiękach muzyki góralskiej pod wodzą Józefa Długopolskiego.
.
Dużą atrakcją dla publiczności był pokaz tańca nowoczesnego w wykonaniu grupy dziewczynek, noszącej nazwę „Iskierki”, przygotowanej przez Jolantę Siuty i Wojciecha Styrczulę.
Swoje wyroby prezentowali licznie zgromadzeni twórcy ludowi z Dzianisza. Można było podziwiać pięknie haftowane koszule góralskie, ozdabiane cekinami i koralikami gorsety i spódnice oraz ręcznie robione kilimy i chodniki. Kulinarne wyroby gospodyń kusiły apetycznym wyglądem i unoszącym się domowym aromatem. Mało kto przeszedł obojętny wobec tych regionalnych smakołyków. Wielu uczestników festynu skusiło się również na skorzystanie z usług zdolnych fryzjerek z Dzianisza. Tworzyły one prawdziwe arcydzieła.
Uroczystość przeplatały liczne konkursy min. plastyczne, picie zyntycy na czas. Chętnie brano w nich udział i z entuzjazmem kibicowano.
Na zakończenie gościnnie wystąpił zespół muzyczny „Jastrun” składający się z pięciu utalentowanych dziewczyn.
Mimo zmiennej i niesprzyjającej pogody „Dzień Dzianisza” należy zaliczyć do bardzo udanych imprez z cyklu „Lato w Kościelisku”.
Dziękujemy wszystkim działaczom z Dzianisza w tym Związkowi Podhalan, zespołom, sołtysowi, twórcom ludowym, mamom, paniom fryzjerkom i wszystkim pozostałym, dzięki którym ta impreza mogła się odbyć.
W imieniu zespołu „Mali Dianisanie” dziękujemy także wszystkim, którzy złożyli wolne datki przeznaczone na wyjazd zespołu do Serbii.
(EF)
 


fot., tekst: GOKR
data utworzenia strony: 22.07.2011