INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

Dzień Witowa 2011
 
Witów, jako wieś wchodząca w skład Gminy Kościelisko, świętował swój dzień na Scenie Plenerowej w Kościelisku, w niedzielę 7 sierpnia. Wyjątkowo piękna tego dnia pogoda zachęciła do wzięcia udziału w festynie. Na licznie zgromadzonych widzów, wśród których byli przyjezdni goście, Witowianie jak i wielu mieszkańców innych okolicznych wsi, czekały przygotowane przez Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko atrakcje.
Kapela WITOWIANIE
Jako pierwsza zagrała kapela Witowianie w składzie: Franciszek Folfas, Piotr Giewont, Elżbieta i Rafał Filipiec oraz gościnne Stanisław Gał ze Słodyczek. Poprzez góralską muzykę przybliżyli oni gościom rodzimy folklor i tradycję.
...
Następnie wystąpiła Parafialna Orkiestra Dęta pod kierownictwem Jacka Siuty, która działa przy Parafii pw. M.B. Szkaplerznej w Witowie. Grupa zaprezentowała walce, polki, oraz marsze w ciekawej i perfekcyjnie dopracowanej aranżacji.
...
...
...
Dużo wrażeń zapewniła Małgorzata Zawadzka prezentując owoc swojej pracy z utalentowaną młodzieżą. Dziewczyny zatańczyły dwa układy taneczne w rytm skocznej muzyki, zaśpiewały tradycyjne nuty góralskie, a następnie rozbawiły wszystkich do łez jako Grupa Kabaretowa „Igraszka” pokazując jak wygląda dzisiejsze wyjście nastolatek na sobotnią imprezę.
..
Na Dniu Witowa nie mogło zabraknąć dzieci i młodzieży z zespołu „Mali Witowianie”. Pod okiem instruktorów Elżbiety i Rafała Filipców oraz opiekuna Anny Piczury przygotowali program ukazujący folklor podhalański, a do tańca przygrywała im Kapela Witowianie.
...
W międzyczasie miał miejsce konkurs na wiedzę o Witowie w którym zwycięzcy otrzymali wartościowe nagrody ufundowane przez Stację Narciarską Witów-Ski oraz karczmę regionalną „Witowianka”.
....
...
Przy scenie plenerowej swoje stoiska z wyrobami mieli twórcy ludowi. Barbara Kenig – wyszywanie gorsetów tradycyjnie oraz kolorowymi tasiemkami, Iwona Garczek i Maria Siuty – przyprawienie strzępków (frędzli) do chustek góralskich, Elżbieta Filipiec i Anna Giewont – wyszywanie ubrań góralskich, szycie portek oraz malarstwo na szkle, Anna Mniszak – wyrób serków, korbaczy i węzełków serowych oraz Jakub Bednarz z wyrobem korali regionalnych i nie tylko.
...
.
Do degustacji zachęcała również Karczma „Witowianka” z kierownikiem Marią Fatlą, częstując wszystkich swoimi przysmakami z góralskiej kuchni min. zupą bryndzową, która cieszyła się niezwykłym powodzeniem, o czym świadczyła długa kolejka chętnych do stoiska Karczmy.
...
Dużą radość sprawił ogólnodostępny plac zabaw dla dzieci, usytuowany na tym samym placu, w sąsiedztwie Sceny Plenerowej.
 
 
 


© fot. GOKR, fot. W. Smolak, tekst: Elzbieta Filipiec, GOKR
data utworzenia strony: 16.08.2011