INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

VII Osod w Polanach
....
11 września, w niedzielę, na terenie Ośrodka Biathlonowego w Kościelisku Kirach, odbył się po raz VII uroczysty „Osod w Polanach” kończący cykl jubileuszowych „X Tatrzańskich Wici”. Impreza zgromadziła bardzo wielu mieszkańców Kościeliska, okolicznych wsi jak również przyjezdnych gości chcących miło spędzić niedzielne popołudnie a zarazem zaczerpnąć coś z tradycji i kultury Podhala.
....
Wystąpili dla nich min. Jan Karpiel Bułecka z Nutami ze sałasa przygrywając na tradycyjnych instrumentach pasterskich: dudach i piscołkach, zespół Zielony Jawor z Krempach zachwycający widzów kolorowymi strojami i dynamiką tańca, Męska Grupa Śpiewacza z Białki Tatrzańskiej oraz zespól Mali Białcanie kultywując rodzimy folklor. Zespół Polaniorze z Kościeliska specjalnie na tę uroczystość przygotował widowisko przedstawiające tradycyjny osod.
...
.
W trakcie trwania imprezy odbył się również konkurs na najlepszą potrawę z baraniny i jagnięciny „O baranie rogi”, w którym głównym trofeum od pięciu lat jest prestiżowa statuetka w kształcie baranich rogów. Do konkursu zgłosiło się 6 karczm z terenu powiatu tatrzańskiego, jednak wystartowały tylko cztery. Przygotowane potrawy oceniało jury z przewodniczącą Kazimierą Staszel, zastępcą szefa kuchni „Hotelu Crocus” w Zakopanem. W skład jury weszli: Maria Stopka-Faktor, ppłk Dariusz Jaraszek i Edward Amilkiewicz. Wybór był bardzo trudny ponieważ każda potrawa była bardzo smaczna i oryginalnie podana. Jednak bezkonkurencyjna okazała się Karczma „Zadyma” z Szaflar. Drugie miejsce otrzymała Karczma „Sywor” z Kościeliska, natomiast trzecie „Zajazd Tatrzański” z Kościeliska. Głównym sponsorem konkursu była firma Prymat, która ufundowała atrakcyjne nagrody i zestawy przypraw.
....
W czasie imprezy na stadionie biathlonowym rozegrana została sztafeta rodzinna w której wzięło udział 10 drużyn oraz pojedynek strzelecki pomiędzy przedstawicielami Starostwa Powiatowego w Zakopanem. Pierwsze trzy honorowe miejsca zajęły: -Rodzina Jakiełła w składzie: Joanna Jakiełła, Tomasz Jakiełła, Sylwester Kulig -Zespół z Krempach w składzie: Józef Lorenc, Jakub Surma, Wojciech Łukasz -Rodzina Białasów w składzie: Jadwiga Białas, Magdalena Białas, Maria Zapotoczna Natomiast mistrzem wśród strzelców okazał się znakomity Bronisław Gąsienica-Makowski.
..
Po ogłoszeniach wyników i wręczeniu pucharów i dyplomów dla zwycięzców starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski wraz z przedstawicielami Gminy Kościelisko – wójtem Bohdanem Pitoniem, Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej Kościelisko – dyrektorem Małgorzatą Karpiel Bzdyk, Związku Podhalan Oddział w Kościelisku – prezes Janiną Ptaszkowską, oraz Tatrzańskiej Agencji Rozwoju Promocji i Kultury – dyrektorem Krzysztofem Królem-Łęgowskim, dokonał uroczystego zakończenia X Tatrzańskich Wici. Na zakończenie Polaniarskiego Osodu koncert dał zespół „Rzoz” z Bukowiny Tatrzańskiej z liderem Bartłomiejem Koszarkiem. Grupa przedstawiła wiersze znanych poetów ludowych m.in. Stanisława Nędzy-Kubińca w formie muzycznej. Uczestnicy bawili się do późnego wieczora wraz z ekipą DJ’a Marka.
Kolejny Polaniarski Osod można zaliczyć do udanych. Jest to możliwe dzięki pracy wielu osób ze strony każdego organizatora. Wszystkim im za tę pracę składamy serdeczne podziękowanie.