INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

Wystawa prac Stanisława Janusza Rebidasa z Kościeliska
.....
Przez cały czerwiec mieszkańcy i turyści odwiedzający Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko mieli okazję podziwiać wystawę prac Stanisława Janusza Rebidasa, artysty mieszkającego i tworzącego w naszej miejscowości. Twórca zaprezentował wiele prac z dziedziny grafiki, malarstwa na szkle, malarstwa na desce, na płótnie i na kamieniach.
Urodził się w Zakopanem w 1958 roku, w 1960r wyjechał wraz z rodziną w Bieszczady. Po ukończeniu Szkoły Leśnej w Waligrodzie rozpoczął pracę kierowcy w zakładzie drzewnym w Ustianowej. Służbę wojskową odbył w Elblągu, co ciekawe - jako czołgista.
Po powrocie do Kościeliska pracował u Marka Pęksy jako Starszy Strażnik Leśnictwa. Codzienne obcowanie z tatrzańską przyrodą, jej różnorodność i przepiękny krajobraz obudził w Januszu artystę. Czynnie zajął się działalnością artystyczną. Talent malarski odziedziczył po ojcu, którego prace wystawiane były w prestiżowych galeriach warszawskich.
Przez długi czas utrzymywał się ze sprzedaży na targu pod Gubałówką własnoręcznie namalowanych pejzaży, które cieszyły się dużym powodzeniem wśród kupujących. Pierwsza jego wystawa odbyła się w 2007 roku w Domu Ludowym w Kościelisku. Jej motywem przewodnim było malarstwo na desce i na szkle, do którego to zachęcił go przyjaciel, Kazimierz Rysula, z którym wspólnie stworzyli oryginalną kolekcję mebli. Podobne prace prezentowane były w czerwcu tego roku w GOKR Kościelisko.
Na uwagę zasługuje nie tylko twórczość malarska Stanisława Janusza Rebidasa, ale również jego inne pasje. Artysta kocha książki, interesuje się astronomią, fantastyką i filozofią, natomiast pochłaniają go biografie wielkich malarzy, z których twórczości czerpie inspirację. Artysta zachęcony powodzeniem, jakim cieszyła się jego tegoroczna wystawa, ma zamiar w przyszłości zaskoczyć odbiorców różnorodnością i bogactwem form artystycznych, które miejmy nadzieję, po raz kolejny zaprezentuje w naszym Ośrodku.
Odwiedzających wystawę w naszym Ośrodku zachwyciły także meble wykonane przez Kazimierza Rysulę, z motywami malarskimi kościeliskiego artysty.
 
 
 


fot., tekst: GOKR
data utworzenia strony: 23.07.2011