Informacje i zaproszenia
znak Związku Podhalan
logo GOKR
INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

ZAPROSZENIA NA IMPREZY, WYDARZENIA i WYSTAWY
Aktualizacja: 01.08.2012
IMPREZY
Dzień Regionalny Kościeliska
fot. Paweł Stanuch
Zapraszamy na festyn „Dzień Regionalny Kościeliska”, który rozpocznie się na scenie plenerowej w Kościelisku na Chotarzu w sobotę 4 sierpnia o godz. 17.30. Natomiast o 19.30 zapraszamy na koncert zespołu folkowego „ Megitza” z USA.
W programie przewidziano:
- występ góralskiego zespołu „Polaniorze” z Kościeliska
- pokaz gimnastyki artystycznej w wykonaniu grupy „Szarotki” z Kościeliska
- konkurs wiedzy o regionie z nagrodami
- spotkanie z twórcami ludowymi z terenu Kościeliska
- koncert kapeli góralskiej
- 19.30 - koncert folkowego zespołu „Megitza” z USA

Operacja „Lato w Kościelisku – cykl imprez wakacyjnych promujących miejscowości Gminy Kościelisko i folklor góralski” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Organizator: Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko
fot. Paweł Stanuch


WYSTAWY
 
Wystawa Stanisałwa Siemaszkiewicza

.
Izabela Leśkiewicz
Artysta Plastyk – po ukończeniu PWSSP pracowała w Teatrze Lalek „Arlekin” w Łodzi. W krainie bajek wszystko było możliwe, wszystko dozwolone. Zabawa kolorem sprawia jej wiele radości. Fascynacja barwami zauważalna jest zarówno w malarstwie jak i w gobelinach. Tematy obrazów inspirowane są bajkami, pięknem natury, świata. Miłośniczka koni, podróży i górskich wycieczek. Chcąc podzielić się swoimi emocjami, spostrzeżeniami, pisze wiersze, są one odzwierciedleniem jej duszy i nastrojów. Wystawiała swoje prace plastyczne w kraju i za granicą.

Andrzej Leśkiewicz
Fotografią zajmuje się już od siódmego roku życia. Ukończone studia na Politechnice Łódzkiej nie przesłoniły wrażliwości patrzenia na piękno przyrody. W trakcie studiów pasją były konie. Świat z wysokości siodła inspirował do dalszego fotografowania i zatrzymania w kadrze czasu. Wiele podróżuje dokumentując piękno, które nas otacza. W swoich zbiorach posiada filmy i kilkanaście tysięcy zdjęć.

Mateusz Leśkiewicz
Z wykształcenia inżynier. Przewodnik Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich oraz członek Grupy poszukiwawczej Osp Łódź-Jędrzejów. Miłośnik turystyki i górskich wędrówek z plecakiem – geocacher. Fotografie traktuje jako sposób utrwalenia wspomnień z podróży. W 1997 roku w konkursie organizowanym przez Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne, otrzymał wyróżnienie za portret.

Kazimierz Klamut
Wieloletni instruktor harcerski. Wychowanie patriotyczne młodzieży harcerskiej traktował jako jeden z podstawowych obowiązków. Stąd jego gawędy tematycznie związane były najczęściej z dziejami naszej ojczyzny. Pragnąc pogłębić swoją wiedzę historyczną zwiedzał przy każdej okazji muzea, które w swoich zbiorach posiadały działy broni i uzbrojenia ochronnego polskiego rycerstwa. Zafascynowany pięknem zbroi i hełmów oglądanych w muzeach odczułem nieodpartą chęć posiadania choćby kilku kopii hełmów używanych przez średniowiecznych rycerzy. Jednak zdobycie tego typu “eksponatów” pozostawało jedynie w sferze marzeń. W tej sytuacji postanowił sam podjąć próbę wykonania miniatur kilku szyszaków husarskich. Wybrał hełm jako obiekt swych zainteresowań płatnerskich, ponieważ w domowych warunkach jest możliwy do wykonania, o czym najlepiej świadczą fotografie prezentowane na niniejszej wystawie.

Jadwiga Klamut
W okresie aktywności zawodowej pracowałam jako nauczycielka w szkole podstawowej w Łodzi. Po przejściu na emeryturę mogłam poświęcić więcej czasu na robótki ręczne, takie jak: szydełkowanie, frywolitki oraz haftowanie. Z technik hafciarskich skupiłam się na hafcie krzyżykowym, ponieważ można tym sposobem przedstawiać krajobrazy, sceny rodzajowe, martwe natury, kwiaty oraz portrety. W dorobku posiadam 53 prace, z których wybrałam do prezentacji najbardziej ulubione. Pomysły do prac czerpię z czasopism: “Hafty Polskie” i “Kram z robótkami.

Michał Langer
Projektant odzieży. Autor m. in. ubiorów dla polskiej kadry olimpijskiej na olimpiady w Sarajewie, Calgary (3 miejsce na świecie za ubiór reprezentacji), Salt Lake City i Nagano, oraz pierwszej w kraju kurtki puchowej. Wielokrotnie nominowany przez Krajową Izbę Mody do nagrody i tytułu Projektanta Roku.

Krzysztof Langer
Lekarz. Wielki miłośnik świata natury. Sternik jachtowy, wielbiciel snowboardu, narciarstwa, jazdy konnej, oraz zaawansowanej turystyki pieszej. Zafascynowany zjawiskiem jakim jest życie.

Janina Langer
Po ukończonych w 1954 r. studiach na PWSSP w łodzi pracowała w Przemyśle Bawełnianym (projektując wzornictwo przemysłowe). Brała udział w wielu konkursach na Tkaniny Bawełniane (otrzymała wyróżnienia i nagrody). Brała też udział w ogólnopolskich wystawach Tkanin Sztuki Użytkowej oraz w wystawach malarskich. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Kraku i za granicą.

Ryszard Langer
Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i historię w Łodzi. Po wielu latach powrócił do ulubionych pasji. Z ogromna radością zajmował się twórczością artystyczną wypowiadając się w wielu technikach, od intarsjowanych obrazów przez olej i akwarelę do naczyń ceramicznych po rzeźbę. Dla autora nie istniało pojęcie trudnego tworzywa.

Jadwiga Miniewicz
Malarstwem interesowała się już w szkole średniej. Cała jej amatorska twórczość obejmuje 60 obrazów wykonanych techniką akwarelową i olejną. Tematyka obrazów skupia się wokół motywów religijnych i przyrodniczych. Do najciekawszych praz zaliczyć można obraz przedstawiający Matkę Boską Boleściwą. Obraz ten powstał po śmierci Jej męża. Ukazuje on twarz cierpiącej kobiety. Jej oczy pełne łez przekazują głębokie uczucie bólu i rozpaczy.