Informacje i zaproszenia
znak Związku Podhalan
logo GOKR
INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

ZAPROSZENIA NA IMPREZY, WYDARZENIA i WYSTAWY
Aktualizacja: 22.05.2012
IMPREZY
 
Majówka w Dzianiszu

Zapraszamy na Majówkę w Dzianiszu
w niedzielę, 27 maja na Zagrody-Borki w Dzianiszu Dolnym.
Program:
14.00 nabożeństwo majowe przy kapliczce M.B. koło Marty w Dzianiszu Górnym
14.30 uroczysty przejazd wozami konnymi na Zagrody–Borki w Dzianiszu Dolnym
15.00 rozpoczęcie Majówki i powitanie wszystkich gości na scenie plenerowej (Dzianisz-Borki)
15.20 występy:
- góralski zespół „Mali Dzianiszanie”
- zespół Kud „Lala”, Ećka, Serbia
- pokaz tańca nowoczesnego „Dancing stars”
- rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Matka w oczach dziecka” i wręczenie nagród
- występ góralskiego zespołu młodzieżowego „Dzianiszanie”
- zabawa z zespołem „Rio Bravo”
W razie niepogody impreza zostanie odwołana.
WYSTAWY
KOCHANY
.
Małgorzata Dawiec-Stefanik, mieszkanka Podhala. Absolwentka studiów magisterskich i podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studiów podyplomowych w Akademii Sztuk Pięknym im. Jana Matejki w Krakowie, na kierunkach: malarstwo sztalugowe, tkanina artystyczna, rysunek oraz struktury wizualne.
Wciąż jest taka sama: zapatrzona gdzieś, marząca o czymś, pozytywnie zakręcona i kreatywna. W jej uznaniu wielowymiarowość jest piękna i dodaje życiu smaczku, więc stara się żyć z pasją. Każdą wolną chwilę oddaje twórczości: maluje, pisze wiersze, bajki i scenariusze przedstawień dla dzieci.
Niegdyś związana była z Młodzieżowym Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka" w Zakopanem, gdzie uczęszczała na zajęcia z rysunku, rzeźby, scenografii i teatru. Później jej losy związany były z Domem Ludowym im. Bronisławy i Kazimierza Dłuskich w Kościelisku, gdzie prowadziła grupę teatralną pod nazwą Potencjalna Koalicja Borówek.
W swojej twórczości czerpie inspiracje z natury, różnych rzemiosł i sztuki ludowej. Od dzieciństwa uwielbia malować portrety, od czasu ukończenia studiów w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie tworzy pełne ekspresji kolaże. Malarstwa w tejże uczelni uczyła się w pracowniach profesorów: m. in. Romana Łaciaka, Zbigniewa Bajka, Marka Szymańskiego, Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej, Janusza Krupińskiego. Tam też zrodziły się prace o temacie „Kochany”. Część z nich można było obejrzeć podczas wystawy 3 artystek pt. "Sekret", z serii debiuty, w Domu Ludowym w Kościelisku w 2008 roku.
Prezentujemy Państwu wybrane kolaże artystki z cyklu „Kochany”. Prace w kolażach utkane są z najdelikatniejszych materiałów, głównie naturalnych surowców - papieru czerpanego, elementów drewnianych, piór, zwierzęcych skór, włókien i różnorodnych tkanin. Małgorzatę fascynuje wymowa draperii, jej niezwykle silny wpływ na kompozycję i estetykę dzieła. Efekt końcowy w kolażu nigdy nie jest przewidywalny i przez to właśnie kolaż jest dla artystki ogromnym wyzwaniem.
Ważny nurt w twórczości Małgorzaty stanowi Człowiek.

"Dlaczego „Kochany”?
Bo „kochany” wypływa z głębi serca. Tu jego źródło. Usłyszałam jego głos. Śpiewał we mnie jak tęsknota za obecnością sztuki w moim życiu, jak pragnienie urzeczywistnienia w pełni idei osobliwego piękna. Moje prace to jedynie skromne próby uwiecznienia chwili, która dla mnie osobiście była wielka (...)".
fragment tekstu pracy końcowej pt. "Kochany", obronionej przez artystkę 3 lipca 2009 r. w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Prace artystki można obejrzeć na stronie internetowej: www.dawiec.netgaleria.pl oraz w serwisie www.artserwis.pl
Małgorzata Dawiec-Stefanik, e-mail: malgoniad81@interia.pl