Wystawa malarstwa Andrzeja Bąka
INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

Wystawa malarstwa Andrzeja Bąka
....
Wernisaż wystawy odbył się w piątek 9.11.2012 r. i zgromadził wielu przyjaciół twórczości Pana Andrzeja, ale również zachwycił osoby, które do tej pory nie miały okazji poznać prac tego artysty. Twórczość Andrzeja Bąka spotkała się z uznaniem, a było to szczególnie istotne, gdyż jest to jego pierwsza indywidualna wystawa.

Andrzej Bąk urodził sie w 1951 roku w Szczecinie, jednak jego korzenie wywodzą się z Dzianisza-Zagród.
Gdy miał 14 lat, rodzice i nauczyciele zdecydowali, że zostanie artystą.
Malarzem. Wybrali mu zawód, którego nie chciał.
W 1965 roku nie będąc w szkole prymusem, zdał egzamin do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Po niespełna trzech latach nauki w LSP, przerwał ją na rzecz Technikum Samochodowego. Dyplom technika samochodowego był podstawą bardziej konkretnego zawodu, w którym pracował do roku 1981. Został kierownikiem Warsztatów i Transportu.
W tym czasie założył rodzinę i rozpoczął karierę zawodową. Namalował około 15 obrazów dla siebie oraz znajomych. Z tamtych lat 7 obrazów zostało skradzionych, kilka sprzedanych, a w rodzinie zostały tylko 3.
W roku 1982 w czasie zawirowań ustrojowych Andrzej Bąk przystępuje do grona tzw. "prywaciarzy". Była to decyzja mająca na celu poprawę statusu materialnego i społecznego. Pracował w branżach: produkcyjnej, handlowej i usług budowlanych. W 1999 roku założył firmę w branży produkcyjno-przetwórczej. /.../
Po 35 latach przerwy zaczyna ponownie malować, po tym jak w prezencie gwiazdkowym dostał komplet farb i pędzli. W czasie najbliższych trzech lat powstaje około 200 obrazów o różnej tematyce i technice malowania. Krytycy powiedzieli, ze jest malarzem nieukształtowanym. Ale czym jest kształt w malarstwie?
Lubi być uniwersalnym. Nudzi i ogranicza go specjalizacja technik i tematów malarskich. Obraz musi mieć treść, formę i zachowana między nimi równowagę. Wtedy jest piękny.
Wiekowo dojrzały. W nowym zawodzie - młody malarz. Od marca 2012 jest członkiem Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Nigdy nie miał własnej wystawy obrazów, jedynie kilka krótkich wystaw (jednodniowych) na różnego rodzaju festynach w Szczecinie i Schwerinie w Niemczech. Dzięki tym wystawom sprzedał 30 obrazów, które wzbogaciły prywatne kolekcje w Polsce, a także za granicą (Grecja, Niemcy, Nowa Zelandia).
. ..
... .


© fot., tekst: GOKR
data utworzenia strony: 13.11.2012