Międzygminny Konkurs Recytatorski im. Stanisława Nędzy-Kubińca 2012
INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

Międzygminny Konkurs Recytatorski
im. Stanisława Nędzy-Kubińca 2012
....
....
Stanisław Nędza-Kubiniec najwybitniejszy podhalański prozaik i poeta. Potomek Sabały, pochodził ze starej rodziny góralskiej. W swojej twórczości nawiązywał do kultury podhalańskiej, wprowadzając do swoich utworów gwarę góralską.
Zbiory wierszy, m.in. „Na nową perć”, „Mity halne”, „Uroczysko”, poematy „Janosik” oraz Na czorsztyńskim zamku. Powieści obyczajowe: „Sabałowe czasy”, „Posiady na Groniku”. Wiersze i poematy.
Dla upamiętnienia imienia tego właśnie artysty Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko już po raz szesnasty zorganizował Międzygminny Konkurs Recytatorski im. Stanisława Nędzy-Kubińca. Wydarzenie miało miejsce 25.10.2012 r. w czwartek od godz.10:00 w „Ludówce”.
W tym roku uczestnicy naprawdę licznie dopisali. Swoje talenty reprezentowały dzieci z Podhala, Spisza i Orawy w trzech kategoriach wiekowych literackich i gwarowych: I uczniowie klas I – III, II uczniowie klas IV – VI, III uczniowie gimnazjów.
Jury oceniało recytacje pod względem pamięciowego opanowania utworu, właściwej interpretacji, poprawności gwarowej (w kategorii gwarowej) oraz ogólnego wyrazu artystycznego. Podkreślono wysoki poziom tegorocznych recytacji oraz zadowolenie z tak licznego zainteresowania konkursem. Organizatorzy mieli na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży z tych rejonów ich kulturę i popularyzację poezji rodzimych artystów.
W imieniu GOKR Kościelisko oraz Jury serdecznie dziękujemy nauczycielom, rodzicom i wszystkim osobom które włożyły swój wkład w przygotowanie uczestników a przede wszystkim samym dzieciom.
Zapraszamy serdecznie za rok.

Protokół jury konkursu oraz lista laureatów >>>.


© fot., tekst: GOKR
data utworzenia strony: 01.11.2012