Osod w Kościelisku 2012
INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

VIII Osod w Kościelisku 2012
 
Już po raz ósmy, 09. 09. 2012r., odbył się „Osod” w Kościelisku na stadionie biathlonowym, kończąc cykl tegorocznych „Tatrzańskich Wici”. Tradycyjnie jak na każdej imprezie "Tatrzańskich Wici" na początek władze organizacji samorządowych na czele z wójtem Gminy Kościelisko Bohdanem Pitoniem rozpaliły symboliczną watrę.
Jako pierwsi wystąpili dudziarze z Janem Karpielem Bułecką i Szymonem Bafią. Wraz ze swoimi uczniami wydobyli z tych starych instrumentów przepiękne nuty pasterskie i nie tylko z repertuaru podhalańskiego folkloru.
. . . .
. . .
. . .
„Polaniorze” z Kościeliska przygotowali program przedstawiający osod, oraz obrzędy i zwyczaje z nim związane. Urzekli humorystycznym podejściem do tematu oraz realnemu przedstawieniu historii swoich przodków. Gościnnie jako nasi sąsiedzi po fachu wzięli udział górale ze Słowacji przygrywając na tradycyjnych instrumentach pasterskich przybliżając ducha minionych czasów gdy Polacy i Słowacy zajmowali się wypasem owiec na halach. Ogromne wrażenie na publiczności odegrał spęd kilkuset owiec które dosłownie „tańczyły” przed nimi co świetnie można było obserwować z górnych trybun.
. . .
Następnie odbył się konkurs na potrawę z baraniny „O baranie rogi”. Wszystkie dania zachwycały oryginalnym wyglądem i zapachem, który rozbudzał wyobraźnie i zaostrzał apetyty obserwujących degustację gości. Jury w składzie: przewodniczący Piotr Daniel Bzdyk – szef kuchni Hotelu „Crocus” w Zakopanem, Anna Strojny oraz Stanisław Gąsienica postanowili przyznać następujące wyróżnienia: I miejsce dla Karczmy „Zadyma” za cząber jagnięcy marynowany podany z pure z czerwonej kapusty w asyście klusek góralskich’ II miejsce dla Karczmy ”Sywor” za Baranią michę – polewkę na baraninie z ziemniakami i pierożkami z farszem baranim, III miejsce dla Karczmy „Polany” za baraninę ugotowaną w dzikich ziołach Cenne nagrody dla zwycięzców, oraz zestawy przypraw ufundowała firma Prymat.
. . .
Niepowtarzalny śpiew pasterski zaprezentowały dziewczyny z Bukowiny, po którym odbył się konkurs wiedzy o pasterstwie. Pytania nie były łatwe ale uczestnicy wykazali się doskonałą wiedzą za co otrzymali ciekawe nagrody.
Jako następny punkt programu na deskach sceny na stadionie biathlonowym wystąpił Zespół „Zbyrcok” z Juszczyna. Ukazał on tradycje ludowe regionu Podbabiogórza - folklor Górali Babiogórskich.
Gorącymi brawami nagrodzono zespół „Zawrat” z Bustryku za piękny śpiew pasterski, taniec i muzykę.
Na zakończenie licznie zgromadzona publiczność świetnie się bawiła do późnych godzin nocnych z kapelą J.A.M.A. Band przy dźwiękach skocznej muzyki folkowej. W imieniu Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej w Kościelisku dziękujemy wszystkim sponsorom, organizatorom, a przede wszystkim zgromadzonym widzom no i oczywiście zapraszamy za rok!


© fot., tekst: GOKR
data utworzenia strony: 20.09.2012