XII Witowiańsko Watra
INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

XII Witowiańsko Watra
....
W niedzielę 29 lipca udała się nam w Witowie po raz dwunasty Witowiańska Watra. A pogoda też dopisała i na niebie pokazało się słońce.
O 10 rano witowianie i goście uczestniczyli we mszy świętej odpustowej koncelebrowanej przez księży Salezjan na Płazówce, gdzie od 1891 roku istnieje kaplica pod wezwaniem św. Anny.
Po mszy świętej i odpustowych zakupach uczestnicy Watry zjechali wozami do Witowa z muzyką i śpiewem góralskim, prowadzeni przez Andrzeja i Stanisława Bzdyków, którzy pięknym śpiewem oznajmili wszystkim o imprezie.
Następnie na placu za remizą OSP wystąpił zespół „Mali Harnasie” z Suchego, a w remizie w czasie małej burzy zagrała nasza parafialna orkiestra dęta, która w tym roku obchodzi jubileusz 75-lecia działalności.
Potem bardzo udany występ przedstawili „Mali Witowianie” – szkolny zespół góralski z Witowa.
Trochę po 15.00 oficjalnie rozpaliliśmy XII Watrę.
...
..[Rozmiar: 25638 bajtów]
Następnie wystąpił zespół „Zielony Jawor” z Krempach, który przedstawił taniec i śpiew z polskiego Spisza.
Jak co roku wielkim wydarzeniem były Mistrzostwa Świata w jedzeniu bundzu. Świeży ser owczy przygotował baca Andrzej Knapczyk z Witowa na Siwej Polanie, a 25 dkg bundzu najszybciej zjadł Wojciech Pawlikowski z Witowa. Czas zwycięzcy to 2 min. 14 sekund, a kolejne miejsca zajęli: Władysław Granat i Maciej Zamysłowski.
Dużym wydarzeniem był występ zespołu „Frano Strapać” z dalekiej Chorwacji, a stało się to możliwe dzięki współpracy naszej Gminy Kościelisko z miastem Tvrdosin na Słowacji, gdzie zespół przebywał gościnnie.
Jednak prawdziwym hitem już po raz drugi był występ grupy teatralnej Związku Podhalan w Witowie, a tym razem nasi aktorzy przedstawili sytuacje w polskich urzędach, m.in., jak to się rejestruje samochód. Śmiechu było przy tym co nie miara.
...
Na zakończenie pokazali się nasi „Witowianie”, czyli góralski zespół młodzieżowy pod opieką Danuty Gacek. Młodzi witowianie zatańczyli i zaśpiewali po góralsku, pokazując, że nasza kultura góralska jest bardzo żywa w młodym pokoleniu.
Cieszymy się, że, jak co roku dopisała publiczność i plac za remizą OSP zapełnił się witowianami. Przybyli również goście z okolicy i z całej Polski oraz zagranicy. Zaś po oficjalnym zakończeniu Watry w remizie bawiliśmy się z zespołem „Zbóje” prawie do rana.
To wszystko możliwe było dzięki społecznej pracy wielu członków Oddziału Związku Podhalan w Witowie, który od ośmiu lat organizuje Watrę. Duże podziękowania składamy również współorganizatorom: Ochotniczej Straży Pożarnej w Witowie, Gminie Kościelisko i Gminnemu Ośrodkowi Kultury Regionalnej. Od kilku lat naszą imprezę organizujemy w ramach Tatrzańskich Wici dlatego serdecznie dziękujemy za pomoc Starostwu Tatrzańskiemu oraz Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury.
 
Dziękujemy sponsorom naszej imprezy: firmie „Tyskie”, Spółdzielni „Społem” w Zakopanem, Współnocie Leśnej 8 Uprawnionych Wsi, Bożenie i Norbertowi Nitche z Niemiec, Anieli i Mieczysławowi Niźnik z Witowa, Władysławowi i Krystynie Kowalczyk, Iwonie Garczek i Marii Siuty oraz wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i przebiegu XII Witowiańskiej Watry. Zapraszamy za rok w ostatnią niedzielę lipca do Witowa.
W imieniu organizatorów Piotr Kopeć


© fot., tekst: GOKR
data utworzenia strony: 30.09.2012