INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

Prezydenci w Witowie
 
Za nami IV Masowy, Rekreacyjny Bieg Narciarski "Szlak bez granic”. Tegoroczny bieg z różnych względów był wyjątkowy. Po raz pierwszy bowiem start zawodów miał miejsce u wlotu naszej pięknej Doliny Chochołowskiej. Stamtąd terenami Wspólnoty Leśnej 8 Uprawnionych Wsi i polanami po przejściu na teren Słowacki trasa biegła Pańską i Twardoszyńską Magurą. Meta biegu znajdowała się przy Meander-Ski Park w Oravicach.
Cieszy, że z roku na rok startuje coraz więcej uczestników. W tym roku w naszych zmaganiach wzięło udział blisko 200 osób, w różnym wieku. Od pierwszej edycji imprezy, zawsze jako organizatorzy, podkreślamy, że bieg ma charakter otwarty, masowy, integracyjny. Chcemy by bieg ten w jak największym stopniu był biegiem rodzinnym na stałe wpisanym w kalendarz wydarzeń które mają miejsce na terenie Gminy Kościelisko.
To wszystko w ramach idei „Szlak Bez Granic” zawartej w haśle „Tatry łączą a nie dzielą”.
Pierwsza edycja biegu odbyła się 14.03.2009 roku i od tego czasu przez 3 lata bieg organizowany był wspólnie przez Meander-Ski Park Oravice i Stację Narciarską Witów-Ski przy wsparciu samorządów: Gminy Kościelisko i Miasta Twardoszyn.
Sama idea biegu zrodziła się na bazie współpracy pomiędzy właścicielami dwóch ośrodków narciarskich: Witów-Ski po stronie polskiej i Meander-Ski Park po stronie słowackiej, którzy celem propagowania coraz bardziej popularnego narciarstwa biegowego i chcąc nadać mu międzynarodowy charakter postanowili zorganizować bieg w myśl idei „Szlak Bez Granic”.
W tym roku nie tylko z racji zmiany trasy, ale również ze względu na chęć nadania biegowi większej rangi i jeszcze mocniejsze zacieśnienie współpracy w organizacje biegu aktywnie zaangażowały się zaprzyjaźnione samorządy: Gmina Kościelisko i Miasto Twardoszyn. W przypadku samorządów o których mowa wzajemna kooperacja nie była niczym nowym, gdyż już od 12 lat zarówno wójt Gminy Kościelisko Bohdan Pitoń jak również primator Miasta Twardoszyn Ivan Sasko współdziałając na niwie administracyjnej dają tak naprawdę przepis na to, jak owocnie można kształtować rozwój naszych obszarów przygranicznych. Bieg nie jest więc jednym wspólnym przedsięwzięciem realizowanym w całym roku przez zaprzyjaźnione samorządy.
...
Wydarzeniem bez precedensu był fakt, iż w tym roku bieg otwierali prezydenci: Polski Bronisław Komorowski i Słowacji - Ivan Gaszparovicz. Prezydenci spotkali się w sobotę, 3 marca, w Witowie na Podhalu na nieformalnych rozmowach m.in. na temat szczytu NATO w Chicago, współpracy przygranicznej, wspierania budowy połączeń gazowych pomiędzy oboma krajami w ramach szerszego programu europejskiego, o przyszłości Europy a także o planowanym szczycie 16 prezydentów na Ukrainie.
...
Jak powiedział prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski dokonując otwarcia biegu: „Niecodziennie zdarza się, aby dwóch prezydentów otwierało bieg narciarski. To dowód na to, że mamy znakomite relacje bezpośrednie, ale także, że znakomicie dzieje się na granicy polsko-słowackiej i w relacjach polsko-słowackich”.
Obecność dwóch prezydentów otwierających nasz bieg to dowód uznania dla 12 lat współpracy pomiędzy naszymi samorządami. Dla nas był to wielki zaszczyt.
Oprócz części "sportowej" głowy państw wzięły udział w rozmowach z organizatorami, parlamentarzystami i samorządowcami, wojewodą małopolskim i starostą tatrzańskim. Rozmawialiśmy na różne tematy związane z Podhalem, tj. o olimpiadzie, kwestiach własnościowych, produktach regionalnych, itp. Skupiliśmy się jednak na poinformowaniu prezydentów o naszych planach zbudowania w ramach współpracy transgranicznej stałej trasy narciarskiej w okresie zimowym i trasy rowerowej w okresie letnim pomiędzy Witowem a Twardoszynem. Przy okazji omawiania tego pomysłu podzieliliśmy się z głowami Państw swoimi spostrzeżeniami co do problemów własnościowych i osobowych, które mogą wystąpić przy okazji realizacji tego zadania. Wyraziliśmy nadzieje, że z pomocą Wspólnoty Leśnej 8 Uprawnionych Wsi powinno się je zrealizować. Uzyskaliśmy zapewnienie prezydentów, że z chwilą wykonania naszych zamierzeń prezydenci raz jeszcze odwiedzą naszą gminę.

W tym miejscu pragnę złożyć serdeczne podziękowania tym wszystkim którzy po stronie polskiej dołożyli wszelkich możliwych starań przy organizacji biegu: Wspólnota Leśna 8 Uprawnionych Wsi na czele z prezesem Józefem Babiczem, Maria i Tadeusz Ziębowie, Zespół Mali Dzianiszanie z Małgorzatą Łowisz na czele, GOKR w Kościelisku z dyrektor Małgorzatą Karpiel-Bzdyk na czele, radny Piotr Czuj, Andrzej Solarczyk, Stanisław Krzeptowski-Sabała (obsługa medyczna), Maciej Curlej, Władysław Zając, Kazimierz Bzdyk, Stanisław Tyrała. Dziękuję również tym osobom, których nie wymieniłem, a które miały swój udział w organizacji biegu.
Przewodniczący Rady Gminy Kościelisko Roman Krupa.
Uzupełnienia tekstu na podst. www.prezydent.pl
© fot.: Anna Karpiel-Semberecka
data utworzenia strony: 23.04.2012


data utworzenia strony: 20.04.2012