Jubileuszowy, XX Przednówek w Polanach
INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

JUBILEUSZOWY
XX PRZEDNÓWEK W POLANACH
.].
Za nami jubileuszowa, dwudziesta edycja Przednówka w Polanach, edycja nieco inna niż dotychczasowe. W tym roku po raz pierwszy Przednówek odbywał się w ramach Wielkiej Majówki Tatrzańskiej organizowanej przez Tatrzańską Agencję Promocji Rozwoju i Kultury.
Wprowadziliśmy kilka zmian, które odświeżyły imprezę. Zależało nam na tym, by zachęcić do czynnego udziału w wydarzeniu więcej osób - nie tylko członków Związku Podhalan, ale również mieszkańców naszej gminy i turystów. Jedną z nowości była zamiana przejazdu konnego na przemarsz. Inna była też godzina mszy św. – nie 9:00 a 11:00, aby wszyscy zgromadzeni w kościele mogli następnie wraz z uczestnikami Przednówka przejść na plac koło Domu Ludowego w Kościelisku, gdzie rozegrał się kolejny nowy element wydarzenia – targi twórców ludowych. Wzięły w nich udział osoby z terenu gminy i nie tylko, które prezentowały swoje wyroby.
Odbyły się też koncerty na scenie plenerowej przy Domu Ludowym. W sobotę wieczorem, po przeglądach konkursowych, a przed tradycyjną zabawą góralską wystąpił zespół DePress.
....
W drugim dniu po przemarszu, na czele którego jechało sześciu polaniarskich pytacy, na scenie plenerowej zaprezentowali się Polaniorze – ale nie jako zespół, a starsi mieszkańcy gminy Kościelisko, którzy swoim tańcem i śpiewem zachwycili publiczność.
O sukcesie imprezy plenerowej zawsze decyduje pogoda. Aura co prawda nas trochę postraszyła, ale nie przeszkodziła licznej publiczności we wspólnej zabawie.
Historia Przednówka sięga lat70. Pierwszy Przednówek odbył się w 1978 roku. Jego organizatorami byli członkowie Związku Podhalan w Kościelisku, na czele z jego prezesem panem Józefem Bukowskim-Tyrałą, a pomysłodawcami byli Andrzej Pitoń i Wacław Przeklasa. Oczywiście sami nic by nie wskórali. Było wiele osób, które im pomagały. Takimi osobami byli m.in. pracownicy Wydziału Kultury Gminy Tatrzańskiej, w tym panie: Stanisława Strachanowska i Maria Mateja-Torbiarz, która jako znawczyni kultury podhalańskiej przez lata pomagała w organizacji imprezy i oceniała jej uczestników jako juror.
Na początku problemem było to, że przez lata nie mieliśmy Domu Ludowego i imprezy odbywały się w terenie – często kończąc się w domach członków Związku Podhalan. Wynikało to, jak wspomina pan Wacław Przeklasa, z ogromnej potrzeby mieszkańców na stworzenie takiej imprezy i ogromne ich zainteresowanie.W organizację imprezy angażowali się też członkowie zespołu Polaniorze. Przednówek nie odbywał się corocznie aż do początku lat 90-tych, kiedy został wyremontowany dla gminy Kościelisko Dom Ludowy.
Podczas tegorocznego Przednówka dyplomami zostały wyróżnione te osoby, które przez lata czynnie pomagały w organizacji Przednówka. Wspominaliśmy też osoby związane z Przednówkiem, które już nie żyją. Jedną z tych osób jest Maria Bętkowska – wieloletnia prezes Związku Podhalan, pierwsza dyrektor GOKR Kościelisko i orędowniczka remontu Domu Ludowego.
W tym miejscu w imieniu wszystkich organizatorów, czyli Gminy Kościelisko, Związku Podhalan oddział w Kościelisku oraz Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej Kościelisko pragnę serdecznie podziękować wszystkim, dzięki którym ta impreza mogła być zrealizowana. Dziękuję partnerom – czyli Starostwu Tatrzańskiemu i Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury, sponsorom: Grupie PZU, Firmie Gazda Sp. z o.o. i Wspólnicy, Karczmie „Polany” z Kościeliska, Karczmie „Sywor” z Kościeliska, FHU „Turnia” Andrzeja Karpiela, FHU „EFER” Stanisława Karpiela, Firmie „Keti” z Zakopanego,Agencji Reklamowej - Wydawnictwo AMOS, a także artystom i zespołom uczestniczącym w wydarzeniu, Księdzu Proboszczowi Jackowi Moli, jurorom, niezastąpionej Zosi Kubiniec-Stanuch, naszej konferansjerce,patronom medialnym, czyli Tygodnikowi Podhalańskiemu i Podhalańskiemu Serwisowi Informacyjnemu WATRA, Straży Gminnej, Ochotniczej Straży Pożarnej z Kościeliska i oczywiście uczestnikom konkursów, bez których Przednówek by nie istniał.
Mamy nadzieję, że zorganizowana przez nas impreza pozostawi po sobie ciepłe wspomnienia i już dziś zapraszamy na jej kolejną, XXI edycję w przyszłym roku. W imieniu organizatorów:
Małgorzata Karpiel-Bzdyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej Kościelisko.

ORGANIZATORZY
...
PARTNERZY
..
SPONSORZY
.
.......
Patronat medialny
.
.
 


© fot., tekst: GOKR
data utworzenia strony: 19.05.2012