Informacje i zaproszenia
znak Związku Podhalan
logo GOKR
INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

ZAPROSZENIA NA IMPREZY, WYDARZENIA i WYSTAWY
Aktualizacja: 06.11.2013
IMPREZY
XII Majowe Granie
XII Majowe Granie
Fundacja Majowe Granie zaprasza na dwunasty już koncert
poświęcony pamięci Marka Łabunowicza „Mai”,
który odbędzie się w Domu Ludowym w Kościelisku
w sobotę, 9 listopada, od godz. 17.

„Majowe Granie” jest cyklicznym wydarzeniem wpisanym w tradycję Kościeliska. Pomysłodawcami wydarzenia w 2002 roku byli: śp. Maria Bętkowska, Małgorzata Karpiel, Sebastian Karpiel Bułecka, Vitold Rek i Włodzimierz Kleszcz. Zorganizowali koncert poświęcony Markowi Łabunowiczowi „Mai”, ratownikowi Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, który zginął w 2001 r. zasypany lawiną pod Szpiglasową Przełęczą, idąc na ratunek turystom. Impreza objęta jest patronatem Związku Podhalan Oddział Kościelisko oraz Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej w Kościelisku, którzy przez wiele lat wraz z Zespołem Góralskim Polaniorze byli współorganizatorami i gospodarzami koncertu.
W tegorocznym koncercie wystąpią podopieczni Fundacji Braci Golec, zespół Krywań, zespół góralski Polaniorze, zespół Tabor i grający z nimi gościnnie muzykanci z Kościeliska. Na koncert wstęp wolny.
Po koncercie, po raz pierwszy w tym roku, zorganizowany zostanie bal charytatywny. Wstęp na bal - na podstawie zaproszeń-cegiełek. Ilość miejsc jest ograniczona. Zabawa będzie odbywać się na dwóch poziomach Domu Ludowego. O pełne stoły zadba Karczma Polany oraz zaprzyjaźnione z Fundacją restauracje, a niezapomnianych wrażeń muzycznych dostarczy zespół Hajlandery. Bal charytatywny „Majowe Granie 2013” wzbogacony zostanie aukcją dzieł sztuki regionalnej, wykonanych przez instruktorów oraz znajomych artystów plastyków, darczyńców Fundacji. Wśród licytowanych przedmiotów znajdą się skrzypce, wykonane przez uczestników warsztatów lutniczych prowadzonych przez Andrzeja Bobaka Grapnego.
Dochód z koncertu i balu umożliwi podopiecznym Fundacji dalsze bezpłatne rozwijanie talentów.

Fundacja Majowe Granie powstała, by pamiętając o Marku Łabunowiczu „Mai”, [...] kontynuować Jego dzieło rozpoczęte za życia. Posiadając niezwykłe umiejętności, nie zachowywał ich dla siebie, ale uczył dzieci gry i tańca góralskiego, zwyczajów podhalańskich, gwary a także innych umiejętności: wspinaczka, nurkowanie, skoki ze spadochronem, jazda na nartach itd.
Działając w ramach fundacji pragniemy przekazywać umiejętności tradycyjne, często są to umiejętności ginących zawodów: kowalstwo, malarstwo na szkle, snycerstwo, czy lutnictwo. Wymienione wyżej to zaledwie niektóre z zajęć proponowanych dzieciom i młodzieży.
(cytat ze strony www.majowegranie.pl)


 
WYSTAWY