Informacje i zaproszenia
znak Związku Podhalan
logo GOKR
INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

ZAPROSZENIA NA IMPREZY, WYDARZENIA i WYSTAWY
Aktualizacja: 22.10.2013
IMPREZY
XVII MIĘDZYGMINNY KONKURS RECYTATORSKI
IM. STANISŁAWA NĘDZY - KUBIŃCA
KOŚCIELISKO 24.10.2013 r.
konk_nk_2013 (111 kB)Konkurs potraw regionalnych
WYSTAWY
 
Rzeźba Andrzeja Kuźmy
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko zaprasza na wystawę rzeźby Andrzeja Kuźmy.
Wystawa czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 do 16.30 od 17.09 do 31.10.2013 r. w siedzibie GOKR Kościelisko przy ul. Nędzy-Kubińca 76.
Na wernisaż wystawy zapraszamy w piątek 27.09.2013 r. o godz. 18.00.

Andrzej Kuźma od najmłodszych lat jest związany z Podhalem i kulturą regionu. Urodził się w 1948 roku w Nowem Bystrem, tu mieszka i pracuje. Rodzice byli rolnikami, ojciec ponadto zajmował się ciesielstwem, był zdolnym i wszechstronnym majstrem.
Ulubionym materiałem Andrzeja Kuźmy jest drewno, z którego tworzy rzeźby i płaskorzeźby o tematyce sakralnej, aby – jak powiada – służył ludziom podczas modlitwy. Wykonał kilka prac do kaplic i kościołów. Poczucie artystycznego spełnienia dają mu także kompozycje ukazujące jego własne przemyślenia o współczesnym świecie i ludziach, wyrażające nastroje i emocje.
Każda praca jest inna, każda ma swoja opowieść, a twórca – jak mówi o sobie „zawsze struga, w zasadzie nie potrafi usiedzieć bez kawałka drewna w dłoni”. Chętnie dzieli się swoimi umiejętnościami, potrafi pokazać i zachęcić do rzeźbienia.
Uważa się za twórcę ludowego, uczestniczy w lokalnych imprezach kulturalnych, prowadzi zajęcia warsztatowe promujące piękno góralskiego rzemiosła i folkloru. (…)
W domu u państwa Kuźmów cała rodzina jest artystyczna, śpiewają, tańczą, malują i „dłubią” – gościnni, mili i chętni do opowieści.
/tekst pochodzi z broszurki „Szlak dziedzictwa kulturowego Podtatrza”/