Informacje i zaproszenia
znak Związku Podhalan
logo GOKR
INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

ZAPROSZENIA NA IMPREZY, WYDARZENIA i WYSTAWY
Aktualizacja: 25.01.2013
IMPREZY
Otwarcie narciarskiej trasy biegowej w Kościelisku
Trasa biegowa
29 stycznia, wtorek, 2013 - Oficjalne otwarcie trasy biegowej w Kościelisku.
Mamy olbrzymią przyjemność i zaszczyt poinformować mieszkańców Gminy, turystów goszczących w Kościelisku oraz tych, którzy dzięki naszej inicjatywie będą mogli korzystać z uroków czynnego wypoczynku, że w dniu 29 stycznia 2013 r. o godz. 13.00 na Chotarzu zostanie otwarta ogólnodostępna trasa biegowa w Kościelisku.
Narciarstwo biegowe to jedna z najstarszych dyscyplin zimowych, to także turystyka i rekreacja. Dzisiejszy sprzęt pozwala połączyć zdrowy wysiłek z przyjemnością obcowania z naturą.
Fakt, że w Kościelisku, jednej z kolebek narciarstwa biegowego w Polsce, skąd pochodzi ponad 30 olimpijczyków w tej dyscyplinie, nie było żadnej infrastruktury pozwalającej na uprawianie tej pięknej dyscypliny był bolączką władz jak również lokalnych działaczy sportowych.
Inicjatorami powstania tras biegowych na polanie Chotarz byli mieszkańcy Kościeliska: Halina Olejniczak, 10-krotna uczestniczka „Biegu Piastów”, miłośniczka biegów narciarskich; Maria Nędza, instruktor-wykładowca narciarstwa biegowego PZN, uczestniczka „Biegu Piastów” i Wojciech Styrczula - miłośnik narciarstwa biegowego, na co dzień zajmujący się również projektowaniem stacji narciarskich. Wszyscy to członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Turystyki w Gminie Kościelisko.
Nasze położenie i ukształtowanie terenu jest wprost idealne do rozwoju tras i centrum narciarstwa biegowego. Mamy, widoki, zaplecze kwater, doskonale warunki klimatyczne. Brakowało nam tylko magnesu by przyciągnąć ludzi w to urocze miejsce. Takim magnesem, mam nadzieję, będą profesjonalnie przygotowane i utrzymywane trasy biegowe – mówi Halina Olejniczak.
Grupa entuzjastów, wraz z radnymi z Gminy Kościelisko oraz Członkami Stowarzyszenia Rozwoju Turystyki w kwietniu 2012 wybrali się do Jakuszyc przyjrzeć się organizacji tamtejszego przedsięwzięcia (Jakuszyce to jeden z najlepszych w Europie Ośrodków Narciarstwa Biegowego dla amatorów). Tam spotkali się z wielkim miłośnikiem narciarstwa biegowego, komandorem „Biegu Piastów” i postacią niezwykle i zasłużoną dla idei narciarstwa biegowego na całym świecie: Julianem Gozdowskim. Pan Julian od samego początku bardzo pozytywnie zapatrywał się na inicjatywę Kościeliska. Pamiętając pomoc udzieloną mu przed laty przy organizacji „Biegu Piastów” przez Kościeliszczan, zwłaszcza: Stanisława Bukowskiego "Walusia" obiecał wszelką swoją pomoc.
Trzy miesiące później Pan Julian Gozdowski przyjechał do Kościeliska obejrzeć tereny gdzie powstają trasy. Zachwycony jego urokiem spotkał się również z wójtem Gminy Kościelisko i działaczami sportowymi z gminy. Spotkanie to zaowocowało poparciem wójta dla idei rozwoju narciarstwa biegowego i powstania amatorskich tras biegowych w gminie.
Tak narodziła się idea „KOŚCIELISKO DLA BIEGACZY”.
Inicjatorzy pozyskali pisemne zgody wszystkich właścicieli gruntów, którzy nieodpłatne udostępnili tereny przez które będzie przebiegać trasa.
plan trasy
W tym miejscu należy podkreślić, że wbrew obiegowym opiniom mieszkańcy Podhala potrafią się pogodzić przy realizacji celu ważnego dla dobra ogółu. Postawa mieszkańców Kościeliska powinna być wzorem do naśladowania dla wszystkich w naszym regionie a im samym należą się za to wielkie słowa uznania i podziękowania.
Gmina wykonała na uzgodnionym terenie przepusty umożliwiające założenie śladu. Wobec zaistnienia faktu realizacji tras, rada gminy wraz z wójtem podjęła uchwałę o wyasygnowaniu środków na zakup ratraka do profesjonalnego przygotowania i utrzymania tras nie tylko na Chotarzu ale także na Siwej Polanie i na stadionie biathlonowym.
W końcu grudnia 2012 zakup stal się faktem, ratrak dotarł do Kościeliska, a początkiem stycznia rozpoczął prace na trasach i po pierwszych intensywnych opadach śniegu, 9 stycznia, powstał pierwszy 3 kilometrowy odcinek trasy na Chotarzu. Obecnie funkcjonuje już 10 km trasy, cieszącej się dużym zainteresowaniem.
Na przełomie stycznia i lutego Małopolska szkolna liga SZS w biegach narciarskich zapowiedziała chęć zorganizowania zawodów na tych trasach.
Na dopiero co powstałych trasach spotkać można nie tylko amatorów, ale również zawodników i kluby narciarskie.
29 stycznia o godz. 13. na polanie Chotarz Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki w Gminie Kościelisko wraz z Urzędem Gminy organizuje wielkie otwarcie tras, pod patronatem mediów i z udziałem przedstawicieli gminy. Swoją obecność zapowiedzieli celebryci, amatorzy nart biegowych: Krystian Wieczorek i Sebastian Karpiel Bułecka (mieszkaniec Kościeliska). Jako, że impreza nosi tytuł: „Piknik z Olimpijczykami” po części oficjalnej nasi zasłużeni olimpijczycy otworzą oficjalnie trasę, a po tym wydarzeniu przy wielkim ognisku i kiełbaskach będzie okazja dowiedzieć się jak wyglądał ten sport dawniej i jakie sukcesy odnosili w jego uprawianiu nasi mieszkańcy na wielu olimpiadach. W planach jest także wybór ‘ojca chrzestnego’ gminnego ratraka.
Akcja jest szeroko reklamowana w regionie w mediach i poprzez plakaty. Zamiarem inicjatorów jest danie wzoru pozostałym polanom Kościeliska tak aby w naszej gminie powstało jak najwięcej biegowych tras narciarskich. W marzeniach, chcielibyśmy, aby Kościelisko, stało się obok Jakuszyc drugim ważnym i mocnym ośrodkiem narciarstwa biegowego w Polsce, jako że są ku temu wszelkie warunki co z pewnością nie pozostanie bez wpływu na rozwój turystyki w naszej gminie. Będziemy w najbliższym czasie starali się zrobić wszystko, aby zainteresować tymi trasami media ogólnopolskie, tak aby nagłaśniając fakt powstania tras biegowych zachęcić amatorów tego sportu do odwiedzenia Kościeliska. Ma temu służyć zarówno otwarcie jak i wszelkie późniejsze działania. Przy społecznym zaangażowaniu organizatorów i finansowym wsparciu gminy trasy będą utrzymywane przez całą zimę, dopóki na polanach będzie leżał śnieg i warunki na to pozwolą.

Komitet Organizacyjny:
Stowarzyszenie Rozwoju Turystki w Gminie Kościelisko oraz wójt Gminy Kościelisko dziękują wszystkim właścicielom działek po których przebiega trasa za zrozumienie inicjatywy "Kościelisko dla Biegaczy" i nieodpłatne udostępnienie swoich terenów na potrzeby tras biegowych. Mamy nadzieję, że postawa tych mieszkańców będzie wzorem do naśladowania dla wszystkich mieszkańców Podhala w stosunku do tego typu inicjatyw.
W tym miejscu należy podkreślić, że wbrew obiegowym opiniom mieszkańcy Podhala potrafią się pogodzić przy realizacji celu ważnego dla dobra ogółu. Mieszkańcom zatem należą się wielkie słowa uznania i podziękowania.
Plakat uroczystości otwarcia tras

Ferie z folklorem
Ferie z Folklorem
Zapraszamy na wydarzenia z cyklu „Ferie z folklorem”, które organizowane będą w Gminie Kościelisko w okresie ferii zimowych:
24.01.2013 r. (czwartek) godz. 19.00 – „Dobra Nowina – kolędy świata” koncert w wykonaniu zespołu „Megitza” (bilety 25 zł i 15 zł), miejsce: Dom Ludowy w Kościelisku
2.02.2013 r. (sobota) godz. 19.00 – „Polaniarskie Kolędowanie” – wspólne kolędowanie z góralskimi zespołami „Polaniorze” i „Polany” z Kościeliska, miejsce: Dom Ludowy w Kościelisku, wstęp wolny
7.02.2013 r. (Tłusty Czwartek) godz. 19.00 – „Podłazy” w wykonaniu góralskiego zespołu „Polaniorze” z Kościeliska (bilety 15 zł i 8 zł), miejsce: Dom Ludowy w Kościelisku
8.02.2013 r. (piątek) godz. 19.00 - koncert zespołu „Trebunie-Tutki” (bilety 35 zł i 25 zł), miejsce: Dom Ludowy w Kościelisku
9.02.2013 r. (sobota) godz. 20.00 – zabawa ostatkowa przy muzyce góralskiej organizowana przez Związek Podhalan w Kościelisku (bilety), miejsce: Dom Ludowy w Kościelisku
17.02.2013 r. (niedziela) godz. 12.00 - Parada Gazdowska – Kumoterki, miejsce: Polana Sywarne w Kościelisku
17.12.2012 – 31.01.2013 - wystawa „Pejzaż szkłem malowany – witraże Władysława Trebuni-Tutki na fotografiach Jerzego Z. Kosiuczenko”. Wystawa poświęcona jest pamięci Władysława Trebuni-Tutki. Czynna od pon. do pt. w godz. 8.30 – 16.30 w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej Kościelisko, przy ul. Nędzy-Kubińca 76.
1.02.-15.03.2013 – wystawa grafiki Magdaleny Uhman. Czynna od pon. do pt. w godz. 8.30 – 16.30 w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej Kościelisko, przy ul. Nędzy-Kubińca 76.
WYSTAWY
Pejzaż szkłem malowany
wystawa fotografii Jerzego Z. Kosiuczenko
Witraż Władysława Trebunii-Tutki
Na wystawie prezentowane są fotografie witraży z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bukowinie Tatrzańskiej oraz kilka wybranych witraży z grupy Święci Pańscy, z kościoła Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Skrzypnem a także z kościoła ojców Salwatorianów w Zakopanem.
plakat wystawy >>>
o Władysławie Trebunii-Tutce >>>
o witrażach >>>
Jerzy Z. Kosiuczenko jest absolwentem Politechniki Warszawskiej. Od wielu lat, z zamiłowaniem, fotografuje ludzi gór i muzyki dokumentując ich dokonania. Łączy pracę zawodową nauczyciela akademickiego i fotografika.
W zbiorach autora wystawy znajdują się fotografie z festiwali i koncertów, w tym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, Festiwali: Nowa Tradycja i Skrzyżowanie Kultur w Warszawie oraz Bundesmusikfest w Austrii a także z koncertów w Portugalii i na Sycylii. W działalności fotograficznej Jerzego Z. Kosiuczenko szczególne miejsce zajmują przedstawienia Madonn. Autor wystawy dokumentuje także dokonania artystyczne znanych na Podhalu rzeźbiarzy, malarzy. Najpełniejszą dokumentację fotograficzną zgromadził na temat twórczości jednego z najwybitniejszych artystów Podhala Władysława Trebuni-Tutki. Obecna wystawa stanowi jedynie fragment jego zbiorów.
W 2009 roku, w Galerii Jednego Autora, w siedzibie Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury w Jasnym Pałacu w Zakopanem, Jerzy Z. Kosiuczenko przedstawił fotografie fresków Władysława Trebuni-Tutki znajdujących się budynkach publicznych Zakopanego i okolic. Fotografie fresków przedstawiających najwspanialsze postaci Podhala są obecnie jedynym śladem pamięci tych dokonań po zniszczeniu w 2010 budynku dawnej spółdzielni Wełnianka w Suchem, w którym znajdowały się wymienione freski. Na wspomnianej wystawie znalazły się również fotografie witraży Dwunastu Apostołów z kościoła ojców Salwatorianów w Zakopanem oraz kilka witraży z kościoła w Bukowinie Tatrzańskiej.
Obecna wystawa jest dziesiątą z kolei wystawą prac Jerzego Z. Kosiuczenko. Prezentowane na wystawie fotografie powstały zarówno przy użyciu lustrzanki analogowej jak i aparatu cyfrowego Canon. Przy obróbce komputerowej autor wystawy bardzo oszczędnie korzystał z obróbki plików cyfrowych w programie Lightroom.