Informacje i zaproszenia
znak Związku Podhalan
logo GOKR
INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

ZAPROSZENIA NA IMPREZY, WYDARZENIA i WYSTAWY
Aktualizacja: 29.01.2013
IMPREZY
POLANIARSKIE KOLĘDOWANIE
POLANIARSKIE KOLĘDOWANIE
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko oraz Związek Podhalan Oddział Kościelisko zapraszają na POLANIARSKIE KOLĘDOWANIE – wspólne kolędowanie z góralskimi zespołami „Polaniorze” i „Polany” z Kościeliska, które odbędzie się w Domu Ludowym w Kościelisku, w sobotę, 2 lutego o godz. 19. 00.
Zapraszamy do wspólnego kolędowania mieszkańców Gminy Kościelisko, całe rodziny, dziadków, rodziców i dzieci oraz wypoczywających gości.
Wstęp wolny.

Ferie z folklorem
Ferie z Folklorem
Zapraszamy na wydarzenia z cyklu „Ferie z folklorem”, które organizowane będą w Gminie Kościelisko w okresie ferii zimowych:
24.01.2013 r. (czwartek) godz. 19.00 – „Dobra Nowina – kolędy świata” koncert w wykonaniu zespołu „Megitza” (bilety 25 zł i 15 zł), miejsce: Dom Ludowy w Kościelisku
2.02.2013 r. (sobota) godz. 19.00 – „Polaniarskie Kolędowanie” – wspólne kolędowanie z góralskimi zespołami „Polaniorze” i „Polany” z Kościeliska, miejsce: Dom Ludowy w Kościelisku, wstęp wolny
7.02.2013 r. (Tłusty Czwartek) godz. 19.00 – „Podłazy” w wykonaniu góralskiego zespołu „Polaniorze” z Kościeliska (bilety 15 zł i 8 zł), miejsce: Dom Ludowy w Kościelisku
8.02.2013 r. (piątek) godz. 19.00 - koncert zespołu „Trebunie-Tutki” (bilety 35 zł i 25 zł), miejsce: Dom Ludowy w Kościelisku
9.02.2013 r. (sobota) godz. 20.00 – zabawa ostatkowa przy muzyce góralskiej organizowana przez Związek Podhalan w Kościelisku (bilety), miejsce: Dom Ludowy w Kościelisku
17.02.2013 r. (niedziela) godz. 12.00 - Parada Gazdowska – Kumoterki, miejsce: Polana Sywarne w Kościelisku
17.12.2012 – 31.01.2013 - wystawa „Pejzaż szkłem malowany – witraże Władysława Trebuni-Tutki na fotografiach Jerzego Z. Kosiuczenko”. Wystawa poświęcona jest pamięci Władysława Trebuni-Tutki. Czynna od pon. do pt. w godz. 8.30 – 16.30 w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej Kościelisko, przy ul. Nędzy-Kubińca 76.
1.02.-15.03.2013 – wystawa grafiki Magdaleny Uhman. Czynna od pon. do pt. w godz. 8.30 – 16.30 w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej Kościelisko, przy ul. Nędzy-Kubińca 76.
WYSTAWY
Pejzaż szkłem malowany
wystawa fotografii Jerzego Z. Kosiuczenko
Witraż Władysława Trebunii-Tutki
Na wystawie prezentowane są fotografie witraży z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bukowinie Tatrzańskiej oraz kilka wybranych witraży z grupy Święci Pańscy, z kościoła Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Skrzypnem a także z kościoła ojców Salwatorianów w Zakopanem.
plakat wystawy >>>
o Władysławie Trebunii-Tutce >>>
o witrażach >>>
Jerzy Z. Kosiuczenko jest absolwentem Politechniki Warszawskiej. Od wielu lat, z zamiłowaniem, fotografuje ludzi gór i muzyki dokumentując ich dokonania. Łączy pracę zawodową nauczyciela akademickiego i fotografika.
W zbiorach autora wystawy znajdują się fotografie z festiwali i koncertów, w tym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, Festiwali: Nowa Tradycja i Skrzyżowanie Kultur w Warszawie oraz Bundesmusikfest w Austrii a także z koncertów w Portugalii i na Sycylii. W działalności fotograficznej Jerzego Z. Kosiuczenko szczególne miejsce zajmują przedstawienia Madonn. Autor wystawy dokumentuje także dokonania artystyczne znanych na Podhalu rzeźbiarzy, malarzy. Najpełniejszą dokumentację fotograficzną zgromadził na temat twórczości jednego z najwybitniejszych artystów Podhala Władysława Trebuni-Tutki. Obecna wystawa stanowi jedynie fragment jego zbiorów.
W 2009 roku, w Galerii Jednego Autora, w siedzibie Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury w Jasnym Pałacu w Zakopanem, Jerzy Z. Kosiuczenko przedstawił fotografie fresków Władysława Trebuni-Tutki znajdujących się budynkach publicznych Zakopanego i okolic. Fotografie fresków przedstawiających najwspanialsze postaci Podhala są obecnie jedynym śladem pamięci tych dokonań po zniszczeniu w 2010 budynku dawnej spółdzielni Wełnianka w Suchem, w którym znajdowały się wymienione freski. Na wspomnianej wystawie znalazły się również fotografie witraży Dwunastu Apostołów z kościoła ojców Salwatorianów w Zakopanem oraz kilka witraży z kościoła w Bukowinie Tatrzańskiej.
Obecna wystawa jest dziesiątą z kolei wystawą prac Jerzego Z. Kosiuczenko. Prezentowane na wystawie fotografie powstały zarówno przy użyciu lustrzanki analogowej jak i aparatu cyfrowego Canon. Przy obróbce komputerowej autor wystawy bardzo oszczędnie korzystał z obróbki plików cyfrowych w programie Lightroom.