Wystawa twórczości Marii i Józefa Bukowskich
INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

Wystawa twórczości Marii i Józefa Bukowskich
...
W dniu 26.04.2013 r w siedzibie GOKR Kościelisko odbyło się otwarcie wystawy Marii i Józefa Bukowskich (ojca i córki) - artystów rodem z Czarnego Dunajca.
Regionalne meble wzorowane na stylu zakopiańskim, wyroby snycerskie, przepiękne ramy do obrazów namalowanych przez córkę - to prace pana Józefa Bukowskiego wychowanego w rodzinie góralskiej. Znaczny wpływ na wrażliwość, na podhalański detal, zdobnictwo i ornamentykę czarnodunajeckiego artysty miało wychowanie w rodzinie, która od pokoleń kultywuje tradycje regionalne.
Maria Bukowska absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. A. Kenara w Zakopanem, pomimo znajomości wielu dziedzin sztuki pokochała malarstwo na szkle. W swoich pracach łączy malarstwo i grafikę, dokumentując i upamiętniając dawne zwyczaje, tradycję i kulturę góralską. Marię pasjonuje także malarstwo meblowe, które mamy możliwość zobaczyć na meblach wykonanych przez jej tatę.
...
Wystawa czynna była w terminie 26.04 – 14.06.2013 r. w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej Kościelisko przy ul. Nędzy Kubińca 76.

.
Józef Bukowski już w wieku 15 lat rozpoczyna swoją przygodę ze stolarstwem regionalnym, snycerstwem. Uczęszczając do szkoły w zawodzie stolarza praktykę odbywa w Spółdzielni „Świt” pod okiem swojego ojca, który właśnie w tej spółdzielni zatrudniony był w charakterze mistrza stolarskiego. To właśnie ojciec jest jego pierwszym nauczycielem i to on pokazuje mu jak fachowo posługiwać się narzędziami stolarskimi, dłutami rzeźbiarskimi.
Wychowanie w rodzinie góralskiej, gdzie od pokoleń kultywuje się tradycje regionalne miało znaczny wpływ na jego wrażliwość na podhalański detal, zdobnictwo i ornamentykę.
Jego pierwsze samodzielne prace powstają w wieku 17 lat. W Usługowo-Wytwórczej Spółdzielni Pracy pracuje do sierpnia 1988 roku. W tym samym roku, 1-go września, rozpoczyna pracę w zakopiańskiej „Budowlance” jako nauczyciel praktycznej nauki zawodu. W szkole pracuje w warsztatach jako mistrz stolarstwa. To właśnie tutaj styka się z doświadczonymi fachowcami takimi jak: Władysław Gąsienica-Brzega, Bolesław Karpiel-Bułecka, Jerzy Malicki, którzy w jakimś stopniu wpłynęli na dalszą jego twórczość. W Budowlance, pod jego okiem, powstają regionalne meble wzorowane na stylu zakopiańskim. Dwukrotnie reprezentuje Budowlankę w Tatrzańskich Majówkach pod Gubałówką. W 2008 roku z dwójką uczniów reprezentuje region małopolski biorąc udział w Targach Edukacyjnych w Lyon we Francji. W zakopiańskiej Budowlance, z krótkimi przerwami, pracuje 19 lat do końca roku szkolnego 2008. Po dwóch latach powraca do szkoły, gdzie do tej pory prowadzi zajęcia unijne - pozalekcyjne w formie warsztatowej – tradycyjne snycerstwo. Na tych zajęciach powstają drobne wyroby snycerskie (deseczki, tacki, korytka, skrzyneczki itp.) zdobione tradycyjnymi wzorami podhalańskimi. W ramach tych zajęć w marcu tego roku z kilkoma uczniami bierze udział w Targach Edukacyjnych w Krakowie. Ponadto kilkakrotnie uczestniczył w wystawach Twórców Ludowych m.in. w Bukowinie Tatrzańskiej. W 1997 roku został zaproszony przez p. Marka Szalę do współpracy przy budowie ołtarza papieskiego pod Wielką Krokwią (rzeźbił między innymi obydwa fotele papieskie, słupki balustrad, elementy więźby dachowej).
Obecnie ma swój warsztat stolarsko-snycerski, w którym wykonuje przeróżne prace m.in. kołyski, saneczki, łóżka, łóżeczka, stoły, krzesła, zydle, ławy, skrzynie, sąsieki, ramki do obrazów, karnisze itp.

.
Maria Bukowska – obrazy na szkle, malowane skrzynie góralskie oraz drobne wyroby rękodzielnicze.
Swoją przygodę z malarstwem na szkle rozpoczęła już wiele lat temu, kiedy jako kilkuletnie dziecko zaczęła uczęszczać na zajęcia do Młodzieżowego Domu Kultury „Jutrzenka„ w Zakopanem. Tam właśnie poznała tajniki malarstwa na szkle. Przez wiele kolejnych lat pod okiem tamtejszych nauczycieli rozwijała swoją pasję uczestnicząc w wielu konkursach i wystawach.
Wychowana przez rodziców w kulturze góralskiej od małego uczyła się panujących tu zwyczajów. Przyglądając się pracom rzeźbiarskim taty wykształciła w sobie wrażliwość na tutejszy detal, zdobnictwo i ornamentykę, którą obecnie często stosuje, szczególnie w malarstwie meblowym.
W roku 2000 rozpoczęła naukę w Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych im. A. Kenara w Zakopanem, gdzie zetknęła się również z innymi dziedzinami sztuki. Jednak miłość do malarstwa na szkle był najsilniejsza i przetrwała do dzisiaj. Drugą dziedziną sztuki, którą się pasjonuje to malarstwo meblowe. Maluje głównie skrzynie góralskie, kufry meble oraz przedmioty codziennego użytku. Na wystawie prezentuje odnowiony kufer góralski wymalowany w motywy kwiatowe, oraz skrzynie z motywami ludowymi – charakterystycznymi dla zdobnictwa podhalańskiego.
Tworzenie obrazów na szkle polega na malowaniu na wewnętrznej powierzchni szyby, stosując odwrotny cykl malowania, bez dalszych i bliższych planów. Postacie najczęściej umieszczano frontalnie, a w rogach duże ornamenty roślinne. Współczesna technika malowania nie uległa zmianie, wprowadzono jednak cieniowanie i łamanie barw. Rozszerzyła się również tematyka, obok postaci świętych pojawiły się sceny rodzajowe życia wsi, ilustracje legend i zwyczajów. Maria Bukowska wytworzyła własną technikę malarstwa na szkle. W pracach łączy dwie dziedziny sztuki – malarstwo i grafikę.
Tematyka poruszana w jej pracach jest związana z Podhalem i żyjącymi tutaj ludźmi. Postacie i sceny przedstawiane na obrazach mają na celu dokumentować i upamiętniać dawne zwyczaje tradycję i kulturę góralską.
Kilkakrotnie uczestniczyła w wystawach Twórców Ludowych m.in. w Bukowinie Tatrzańskiej – na Karnawale góralskim, w Zakopanem – na Jesieni Tatrzańskiej. W 2012 roku wystawiała swoje prace w klubie „PLAMA” w Nowym Targu.
W 2010 roku ukończyła Wydział Architektury i Urbanistyki w Podhalańskiej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu. Obecnie pracuje jako grafik komputerowy, projektując kartki okolicznościowe oraz zaproszenia ślubne.


© fot., tekst: GOKR
data utworzenia strony: 13.10.2013