Konkurs Potraw w Kościelisku 2013
INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

Konkurs Potraw Regionalnych w Kościelisku
 
W piątek, 25 października 2013 r., w siedzibie GOKR Kościelisko, odbył się konkurs potraw regionalnych. Organizatorami tego konkursu byli: Podhalańska Lokalna Grupa Działania i Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko.
Pomysł i realizacja konkursu „Tradycyjny Smak LGD” w poszczególnych gminach leży w gestii Podhalańskiej Lokalnej Grupy Działania. Założeniem projektu było przygotowanie potraw regionalnych tradycyjnych dla regionu Podhala objętych LSR wytwarzanych na małą skalę, tradycyjnymi metodami i z lokalnych produktów, wywodzących się z tradycji i kultywowanych zwyczajów.
...
W konkursie wystartowały trzy ekipy z poszczególnych sołectw Gminy: Kościelisko reprezentowały: Antonia Bednarz i Wanda Bąk, Dzianisz – Zofia Zarycka i Antonina Szczechowicz, a Witów – Anna Michniak i Bożena Zych.
....
...
...
Potrawy oceniało jury w składzie: Wojciech Styrczula-Maśniak – kucharz, restaurator, Janina Ptaszkowska – prezes Związku Podhalan w Kościelisku, Małgorzata Karpiel-Bzdyk – dyrektor GOKR Kościelisko i Wojciech Styrczula – viceprezes PLGD.
...
...
Jury podkreślało wysoką znajomość kuchni regionalnej, dań tradycyjnych oraz innowacyjne zastosowania produktów tradycyjnych, np. kotlet z bryndzą czy śliwka z boczkiem z Dzianisza, tradycyjna zupa z sałaty czy kapusta góralska z Witowa i przepyszna wołowina czy drożdżówka z Kościeliska zasłużyły na wyróżnienie. Według jury na pierwsze miejsce zasłużyła ekipa z Witowa, za największą liczbę dań tradycyjnych opartych na starych recepturach oraz za ich smak. II miejsce przyznano ekipie z Dzianisza za innowacyjność oraz dania: jagnięcinę i deser „oponki”. III miejsce otrzymała drużyna z Kościeliska za za daleko idącą innowacyjność w postaci sałatki z rukolą, wołowinę i tradycyjne hałuski.
...
...
...
Nagrody wręczali: wójt Gminy Kościelisko Bohdan Pitoń i prezes PLGD Maciej Szostak.


© fot.: Wojciech Smolak, tekst: GOKR
data utworzenia strony: 10.12.2013