Monografia: Kościelisko. Zarys rozwoju miejscowości do roku 1918
INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

Monografia
Kościelisko. Zarys rozwoju miejscowości do roku 1918
.
Kościelisko doczekało się monografii historycznej.
Nakładem Agencji Reklamowo-Poligraficznej M. i M. Zacharko. ukazała się książka „Kościelisko. Zarys rozwoju miejscowości do roku 1918”.
Promocja książki miała miejsce 15 grudnia 2012 r. w Domu Ludowym w Kościelisku, kolejne spotkania odbyły się 29 stycznia 2013 r. w „Białej Izbie w Zakopanem i 14 lutego 2013 r. w Centralnej Bibliotece Górskiej w Krakowie.
- to pierwsza część monografii tej miejscowości. Została ona oparta o mało znane dokumenty źródłowe. Zamieszczono w niej 150 zdjęć, dokumentów i map, większość z nich nie była dotąd publikowana – wyjaśniał autor. Zapowiedział także podjęcie prac nad druga częścią historii Kościeliska.
Po spotkaniach ukazały się pierwsze opinie o książce. Piotr Kyc piszący dla portalu watra pl. po spotkaniu promocyjnym w Domu Ludowym w Kościelisku napisał: Książka Mieczysława Jasińskiego sięgając do historycznych „korzeni” oferuje szerszej społeczności nie tylko rzetelną wiedzę, ale umożliwia jej pełniejszą identyfikację z tym niezwykłym miejscem. Albowiem wiedza – szczególnie historyczna - o miejscu w którym mieszkamy, czy przebywamy tylko chwilowo, turystycznie działa jak magnes. Przywiązujemy się, powracamy i nabieramy szacunku. Poza tym, jest to kawałek dobrej literatury faktu, gdzie do czytelnika przemawia dokument przytaczany w oryginalnym brzmieniu.
Anna Karpiel Semberecka – serwis watra.pl: - Ukazana została droga rozwoju wsi, która na początku była zespołem rozrzuconych po polanach osad, następnie funkcjonowała jako część Zakopanego, aż w końcu usamodzielniła się, stając się gminą z własną Szkołą Ludową, kościołem i parafią, Autor postawił ciekawe hipotezy o początkach Kościeliska i genezie jego nazwy, O dwóch jego ciekawych aspektach: wyżywieniu i ziołolecznictwie osobne podrozdziały napisała Anna Nędza-Kubiniec.-
Małgorzata Wnuk prowadząca spotkanie w „Białej Izbie” powiedziała, że książka: - jest ważnym przyczynkiem do historii Podhala oraz pierwszym tak obszernie wydanym materiałem poświęconym Kościelisku. Jest to bezcenny wkład kulturowy do historii naszego regionu. W jedenastu rozdziałach przedstawione dzieje Polan rozpatrywane różnych aspektach - historycznym, ale także społecznym, organizacyjnym, oświatowym, religijnym. –
Napisanie i wydanie publikacji nie byłoby możliwe bez wsparcia szeregu instytucji: Samorządu Gminy Kościelisko, Zarządu Oddziału Związku Podhalan w Kościelisku, ks. proboszcza Jacka Moli, Archiwum Państwowego w Krakowie, Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Muzeum Etnograficznego w Krakowie i Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. W pracy nad książką wspomagali autora: Anna Nędza-Kubiniec, Andrzej Gąsienica-Walczak senior, Andrzej Gąsienica Walczak junior, Bogdan Pitoń i szereg innych osób, którzy udostępnili materiały. Autor w szczególny sposób wspomniał śp. Marię Bętkowską, która zachęcała go do zajęcia się historią Kościeliska.
Informacje o książce dostępne w Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej Kościelisko pod nr tel 18 20 7000 51.


© fot., tekst: GOKR
data utworzenia strony: 04.03.2013