XIII Witowiańska Watra
INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

XIII Witowiańska Watra
Za nami kolejna „Witowiańska Watra”, w tym roku po raz trzynasty bawiliśmy się w Witowie.
Organizatorami tej imprezy są Związek Podhalan Oddział Witów, Ochotnicza Straż Pożarna w Witowie, Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko i Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury. Witowiańska Watra włączona jest w cykl imprez odbywających się w okresie wakacji na Podhalu pod nazwą „Tatrzańskie Wici”.
... .
Impreza organizowana jest zawsze w niedzielę, w którą przypada na Płazówce odpust na św. Annę. Ponieważ właśnie pod wezwaniem św. Anny jest wzniesiona tam w 1891 roku kaplica. Witowiańska Watra rozpoczyna się mszą św. o godz.10.00 w tej urokliwie położonej kaplicy.
Po mszy uczestnicy w góralskich strojach wsiadają na wozy zaprzężone w konie i paradnym przejazdem udają się do centrum wsi, do remizy OSP w Witowie. Tam od godz. 14.00 rozpoczynają się występy. W tym roku jako pierwszy z układem tanecznym zaprezentował się zespół „Mali Dzianiszanie” z sąsiedniej wsi. Po nich wystąpił zespół „Drevar” ze Słowacji, który pokazał tańce z regionu Kysucou, skąd pochodzi. Następnie Parafialna Orkiestra Dęta z Witowa pod przewodnictwem Jacka Siuty dała wspaniały koncert.
...
Około godziny 15 odbyło się uroczyste rozpalenie watry, z udziałem: proboszcza parafii Witów – Jana Lisa, wicestarosty – Andrzeja Skupnia, Wójta Gminy Kościelisko – Bohdana Pitonia, Dyrektora GOKR Kościelisko – Małgorzaty Karpiel-Bzdyk, Pani burmistrz miasta Divion z Francji, radnego Miasta Zakopane – Jerzego Zacharko, prezesa OSP Witów - Jana Piczury, sołtysa wsi Witów - Józefa Płazy i prezesa Związku Podhalan w Witowie – Piotra Kopcia. Gdy watra już zapłonęła na scenie zagrała kapela „Witowianie”. Po nich z tańcem i śpiewem wystąpił zespół „Mali Witowianie” działający przy Zespole Szkół w Witowie.
...
..
Następnie w rywalizacji sportowej mogły się zmierzyć pary mieszane, które miały za zadanie w jak najszybszym czasie przeciąć kłodę drzewa. Najszybsi okazali się: Maria i Stanisław Staszel z Cichego z czasem 28,84 sekund. Na drugim miejscu uplasowali się: Katarzyna Zielińska i Roman Para z Kościeliska (czas 33,19 sekund), a na trzecim: Renata i Krzysztof Staszel z Cichego (czas 33,56 sekund). Po zmaganiach sportowych zespół „Drevar” z miejscowości Krásno nad Kusycou ze Słowacji pokazał wschodniosłowacki taniec karička - żwawy taniec dziewczęcy, któremu towarzyszy śpiew dziewcząt, tańce z regionu Szarisza oraz niespodziankę - tańce romskie. Wystąpiła również amatorska grupa teatralna działająca przy Związku Podhalan Oddział Witów, przedstawili oni scenkę rodzajową jak to małżonkowie i nie tylko, spotkali się w sądzie, na szczęście wszystko dobrze się skończyło.
Głównym punktem tego dnia były „Mistrzostwa świata w jedzeniu bundzu na czas”. Spośród 10 startujących:
I miejsce ex aequo zajęli: Władysław Granat z Witowa i Stanisław Staszel z Witowa (czas 1 m 30 s),
II miejsce zdobył Władysław Toczek z Witowa (czas 1 m 50 s), a
III miejsce: Bartłomiej Klimczak z Łodzi (czas: 1 m 58 s).
Jednak nie udało się pobić dotychczasowego rekordu, czyli 1 minuty i 7 sekund.
Wieczorem zespół „Pilišskie trio” z miejscowości Mlynki zagrał i zaśpiewał węgierskie nuty. Na zakończenie znany zespół „Polaniorze” z Kościeliska zachwycił publiczność tradycyjnym śpiewem i tańcem góralskim.
Wieczorną zabawę taneczną tym razem organizowali strażacy OSP z Witowa, a przygrywał zespół „Zbóje”.


© fot., tekst: GOKR
data utworzenia strony: 03.10.2013