XXI Przednówek w Polanach
INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

XXI Przednówek w Polanach
...
...
...
"XXI Przednówek w Polanach" już za nami!
W tym roku po raz kolejny Przednówek odbywał się w ramach XIII Wielkiej Majówki Tatrzańskiej organizowanej przez Tatrzańską Agencję Promocji Rozwoju i Kultury. Imprezę w dniu 5 maja rozpoczęliśmy mszą św. w kościele parafialnym w Kościelisku o godz. 9.30, w której uczestniczyli zaproszeni goście, władze i zespoły „Kriváň Turany” ze Słowacji i „Polaniorze” z Kościeliska. Po mszy barwny korowód z pytacami na czele przemaszerował na scenę plenerową na Chotarzu gdzie przybyli mogli poczęstować się oscypkami, buncem i żentycą.
..fot. GOKR
Tam również oficjalnie otworzyli „XXI Przednówek w Polanach”: starosta tatrzański - Andrzej Gąsienica-Makowski, wójt Gminy Kościelisko – Bohdan Pitoń, Wiceprezes ZP O/Kościelisko – Jan Gąsienica-Matus, sekretarz ZP – Zofia Leśnik i w zastępstwie dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej Kościelisko – Agnieszka Bednarz. Zaprezentowali statuetkę „Marki Tatrzańskiej” – lokalnego certyfikatu jakości ustanowionego przez starostwo tatrzańskie.
...
Na scenie przywitała wszystkich muzyka zespołu „Polaniorze” z Kościeliska, a goście ze Słowacji dali popis w strzelaniu biczami.

Następnie wszyscy zebrani udali się do Domu Ludowego w Kościelisku aby obejrzeć przepiękną wystawę twórczości rodziny Kin pt. „Nase zycie to sycie”, o której opowiedziała wiceprezes Związku Podhalan w Kościelisku – Anna Nędza-Kubiniec.
.fot. GOKR
...
...
Twórczynie Zofia Kin z Kościeliska wraz z córkami Anną Stoch-Michna i Joanną Galicą-Dorula pokazały bogactwo swoich prac - pięknie wyszywane nićmi ubrania góralskie, gorsety, bluzki i spódnice oraz oryginalne obrazy wykonane metodą akupiktury.
...
...
Po otwarciu wystawy na deskach sceny Domu Ludowego zaprezentowali się goście - zespół „Kriváň Turany”, który pokazał tańce z różnych regionów Słowacji. Występ zakończył się wspólnym tańcem gości z kościeliszczanami.

W trakcie trwania Przednówka, wójt gminy Kościelisko - Bohdan Pitoń, przewodnicząca Komisji Kultury - Zofia Leśnik i przewodniczący Rady Gminy - Roman Krupa, wręczyli tegorocznym laureatom nagrody za całokształt działalności w dziedzinie kultury.
...
W tym roku Komisja Oświaty, Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji Gminy Kościelisko, po rozpatrzeniu złożonych wniosków mając na uwadze przede wszystkim zasługi zgłoszonych kandydatów, jednogłośnie wytypowała do przyznania nagrody następujące osoby: Rozalię Obrochtę, Kazimierza Karpiela i Andrzeja Gąsienicę-Walczaka z Kościeliska oraz Józefa Kulę i Genowefę Zarycką z Dzianisza.
Rozalia Obrochta, lat 96 - przez 40 lat zajmowała się hafciarstwem, nauczyła również haftu swoje córki; cała rodzina zasilała zespoły góralskie, córki śpiewają, syn pytacował na weselach ponad 40 razy, wnuki także pytacują na weselach i grają na skrzypcach.
Kazimierz Karpiel, lat 95 - kilkupokoleniowe kultywowanie tradycji sportowej, sam biegał na nartach (dzieci: córka i syn byli mistrzami Polski w biegach, wnuki są absolwentami AWF).
Andrzej Gąsienica-Walczak, lat 93 - miłośnik i zbieracz książek, spisał ponad 400 śpiewek góralskich,aby ratować stare książki zajmował się introligatorstwem, rzeźbił, wyrabiał ozdobne spinki do pasków i kierpcy, w wolnych chwilach naprawia stare zegary.
Genowefa Zarycka, lat 78 - haftuje tradycyjny haft biały dziurkowany tzw. angielski, haftuje damskie i męskie koszule, fartuchy, obrusy, także do kościołów, beciki, pościel, serwetki i elementy dekoracyjne, nauczyła haftu synową, oraz wnuczki.
Józef Kula, lat 91 - od lat powojennych do dnia dzisiejszego wykonuje szewskie rzemiosło szyjąc kierpce i kapce góralskie starymi metodami i zgodnie z tradycyjnymi wzorami.

...
.. .
...
Po południu odbywał się przegląd regulaminowy śpiewaków i muzykantów, w którym udział wzięło blisko 150 uczestników z terenu Podhala. Oceniało ich jury w składzie: Anna Naglak – nauczyciel, regionalista, Maria Mateja-Torbiarz – regionalistka, Bronisława Tatar-Obrochta - twórca ludowy, Andrzej Styrczula-Maśniak - muzyk, lutnik, Adam Karpiel – muzykant, Krzysztof Trebunia-Tutka – regionalista, muzykant. Po burzliwych obradach jurorzy przyznali dla najlepszych grup śpiewaczych, solistów i muzyk nagrody i wyróżnienia.
...
Wyniki dostępne na stronie www.koscielisko.com.pl lub pod nr tel. 18 20 700 51.

Na zakończenie przeglądów ponownie wystąpił zespół „Kriváň Turany”. Wieczorem zaś licznie zebrani podziwiali występ zespołu „Polaniorze” z Kościeliska, który swoim śpiewem i tańcem zachwycił publiczność.
...
.
..
W tym miejscu w imieniu organizatorów - Urzędu Gminy Kościelisko, Związku Podhalan oddział w Kościelisku oraz Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej Kościelisko pragnę serdecznie podziękować wszystkim, dzięki którym ta impreza mogła być zrealizowana.
Dziękujemy partnerom: Starostwu Tatrzańskiemu i Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury, sponsorowi – PZU SA a także artystom i zespołom uczestniczącym w wydarzeniu, Księdzu Proboszczowi Jackowi Moli, jurorom, niezastąpionej konferansjer pani Zofii Kubiniec-Stanuch, Straży Gminnej, Ochotniczej Straży Pożarnej z Kościeliska,patronom medialnym - Tygodnikowi Podhalańskiemu i Podhalańskiemu Serwisowi Informacyjnemu WATRA i oczywiście uczestnikom przeglądów.
Dziękujemy i zapraszamy na kolejny XXII Przednówek w Polanach.


© fot.: Wojciech Smolak, GOKR (2); tekst: Agnieszka Bednarz, GOKR Kościelisko
data utworzenia strony: 13.05.2013