Wielkanocne Zwyki
INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

Wielkanocne Zwyki
....
W dniach 18-27 marca 2013 r. w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej Kościelisko odbywał się Kiermasz wielkanocny, na którym wystawiali się twórcy z wyrobami rękodzieła związanego z tematyką Świąt Wielkanocnych. Licznie odwiedzający Ośrodek mogli nabyć przepiękne serwety do koszyczków wykonane szydełkiem, również robione na szydełku kurczaki, jajka i inne cudeńka, kurczaki z piernika, stroiki na stół wielkanocny, szkło użytkowe ręcznie malowane, niepowtarzalne kartki świąteczne i wiele, wiele różności.
....
Z kolei w Niedzielę Palmową, po mszy św. o godz. 11.00, proboszcz parafii Kościelisko wraz z GOKR Kościelisko zorganizowali „Konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną – bazicke”, który skierowany był do dzieci i młodzieży z terenu całej gminy i cieszy się coraz większą popularnością. Celem konkursu jest propagowanie tradycji i folkloru związanego ze świętami wielkanocnymi, pogłębianie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej. Warunkiem udziału jest wykonanie tradycyjnej bazicki i użycie do jej dekoracji naturalnych tworzyw i tradycyjnych form zdobniczych.
W tym roku jury w składzie: Zofia Łukaszczyk - przedstawicielka Związku Podhalan O/Kościelisko, Anna Watycha – kierowniczka góralskiego zespołu „Polaniorze” z Kościeliska i Agnieszka Bednarz z GOKR Kościelisko wytypowało następujące nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach:
I kategoria (dzieci do IV klasy SP):
Nagroda główna: Julia Obrochta i Michał Karpiel
Wyróżnienia: Magdalena Rysula, Katarzyna Sobczyk, Magdalena Karpiel, Szymon Różak, Piotr Miechurski, Mariusz Pompa
II kategoria (dzieci i młodzież od V klasy SP do III gimn.):
Nagroda główna: Trebunia Klemens i Paweł Karpiel
30 marca 2013 r., w Wielką Sobotę, przy wszystkich kościołach parafialnych w Gminie Kościelisko rozstrzygnięto „VI Konkurs na tradycyjny koszyczek wielkanocny”. Po święceniu pokarmów o godzinie 10.00 przy kościele w Dzianiszu, Kościelisku i Witowie zebrało się jury i wybrało koszyczki najbardziej odpowiadające tym tradycyjnym. Celem konkursu jest pielęgnowanie tradycji święcenia pokarmów. Oceniana była zawartość koszyczka, dekoracja a dodatkowe punkty jury przyznawało za strój właściciela koszyczka, czyli tradycyjne ubranie góralskie.
W Dzianiszu jury w składzie: Jan Bukowski – prezes Związku Podhalan O/Dzianisz, Roman Krupa – przewodniczący Rady Gminy Kościelisko, Anna Bąk – członek ZP O/Dzianisz i Małgorzata Łowisz – kierowniczka zespołu „Mali Dzianiszanie”, przyznało dwie równorzędne nagrody główne dla: Klemensa Skupnia i Bartka Mulicy. Natomiast wyróżnienia otrzymali: Zosia Klejka, Marcelina Długosz, Magdalena Palenica, Dorota Słodyczka, Karolina Styrczula, Katarzyna Zarycka, Bogumiła Niźnik i Ewa Stasiwolak.
Również w Witowie przyznano dwie równorzędne nagrody, dla: Karoliny Bąk i Magdaleny Chrobak. Koszyczki oceniało jury w następującym składzie: Kazimiera Bzdyk – wiceprezes ZP O/Witów, Piotr Kopeć – prezes ZP O/Witów i Kazimierz Długopolski – radny Gminy Kościelisko. Wyróżniono pozostałych uczestników, to jest: Gabrielę Garczek, Marzenę Słodyczkę, Sebastiana Batora, Martynę Wróbel, Julię Granat, Marcina Wróbla i Michalinkę Bednarz.
Podobnie w Kościelisku jury wybrało dwóch laureatów, którzy otrzymali nagrodę główną, a były to: Marysia Staszel i Martyna Tomaszewska.
Nagrodę – wyróżnienie ufundowane przez Związek Podhalan Oddział Kościelisko otrzymała Oliwia Pańszczyk.
Jury w składzie Agnieszka Tomaszewska i Maria Stopka – członkinie Zarządu Związku Podhalan O/Kościelisko i Danuta Pyziak – przedstawicielka GOKR Kościelisko przyznało także wyróżnienia dla: Julii Curlej i Jakuba Hornika. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia, a byli to: Wojciech Skupień, Szymon Różak, Magdalena Rysula, Paweł Karpiel, Ola Birecka, Anna Woźniak i Kasia Karpiel.
„Wielkanocne Zwyki” organizowane są we współpracy z oddziałami Związku Podhalan oraz parafiami w Dzianiszu, Kościelisku i Witowie, którym za pomoc serdecznie dziękuje GOKR Kościelisko.


© fot., tekst: GOKR
data utworzenia strony: 10.04.2013