Informacje i zaproszenia
znak Związku Podhalan
logo GOKR
INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

ZAPROSZENIA NA IMPREZY, WYDARZENIA i WYSTAWY
Aktualizacja: 12.07.2014
IMPREZY
FESTYN RODZINNY
w Kościelisku
Festyn Rodzinny
W ramach cyklu imprez organizowanych przez lato w Gminie Kościelisko zapraszamy serdecznie na Festyn Rodzinny, który odbędzie się w Kościelisku na Chotarzu, przy Scenie Plenerowej, dnia 19 lipca. Start od godziny 16.00.
Wystąpią dla nas zespoły góralskie "Mali Dzianiszanie", "Mali Witowianie", "Dzianiszanie" oraz grupa taneczna "Dancing Stars". Atrakcji nie zabraknie dla nikogo, w szczególności dla naszych najmłodszych gości.
Około godziny 19.00 - koncert zespołu ČAČI VORBA.

"ČAČI VORBA to istniejąca od 2006 r. lubelska grupa specjalizująca się w żywiołowej mieszance muzyki cygańskiej, bałkańskiej oraz karpackiej, zaliczana do najbardziej uhonorowanych za granicą polskich wykonawców ostatnich kilku lat. Piątka muzyków, uprawiających na tradycyjnych akustycznych instrumentach fuzję muzyki etnicznej, jazzu, rock'n'rolla oraz wielu innych gatunków.".
WSTĘP WOLNY! ZAPRASZAMY

LIPIEC w KOŚCIELISKU

Lato w Kościelisku

Warsztaty w lipcu
 
WYSTAWY
WYSTAWA FOTOGRAFII
ADAMA I JADWIGI CZARTORYSKICH
Wystawa Fotografii Adama i Jadwigi Czartoryskich
GOKR Kościelisko zachęca do obejrzenia wystawy fotografii Adama i Jadwigi Czartoryskich w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w Willi Koliba w Zakopanem..
Wystawa pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego i burmistrza Zakopanego Janusza Majchera.

Fotografie z rodzinnych albumów, pudełka z negatywami i depozyty z Muzeum Czartoryskich w Krakowie po śmierci dziadków obejrzała i uporządkowała wnuczka Adama i Jadwigi ze Stadnickich - Barbara Caillot-Dubus z pomocą historyka Marcina Brzezińskiego.
"Adam i Jadwiga Czartoryscy należeli do ostatniego pokolenia urodzonego i wychowanego w realiach ziemiańskiego świata, z całą jego obyczajowością i specyfiką. I choć nie uczestniczyli w życiu publicznym, pozostawili niezwykle interesującą kolekcję zdjęć i dokumentów".
Jadwiga interesowała się fotografią, sama w młodości nie rozstawała się z aparatem, robiła świetne reporterskie, artystyczne zdjęcia.
Na fotografiach przedwojennych życie skupia się głównie wokół dwóch majątków rodziny Stadnickich, w których wychowała się Jadwiga - Nawojowej koło Nowego Sącza i zamku we Frainie (dziś Czechy). Ciekawe są zdjęcia reporterskie. Powojenne zdjęcia opowiadają m.in. o życiu w Poznaniu, gdzie Czartoryscy dzielili mieszkanie z rodziną milicjanta, a potem, już na emeryturze, w Kościelisku koło Zakopanego. Można powiedzieć, że byli “góralami z zamiłowania”, i lata spędzone pod Giewontem uważali za najszczęśliwsze w życiu.

Barbara Caillot Dubus. Urodzona w 1970 r. w Paryżu. Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i języków obcych. Zafascynowana etnografią. Odwiedziła i fotografowała Pakistan, Nepal, Indonezję, Chiny, Indie, Bliski Wschód, Rosję. Nagrodzona przez Jacques Chirac’a za reportaż o misjach katolickich w Indiach. Od 1999 roku mieszka w Polsce.