Informacje i zaproszenia
znak Związku Podhalan
logo GOKR
INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

ZAPROSZENIA NA IMPREZY, WYDARZENIA i WYSTAWY
Aktualizacja: 16.06.2014
IMPREZY
KONKURS CIAST „GÓRALSKIE SŁODKOŚCI”

logo Koło Gospodyń Wiejskich Kościelisko

.
Koło Gospodyń Wiejskich
przy Związku Podhalan w Kościelisku
zaprasza na
KONKURS CIAST „GÓRALSKIE SŁODKOŚCI”

Konkurs odbędzie się w Domu Ludowym w Kościelisku,
w dniu 27 czerwca 2014 r., o godz. 18 00.
Zgłoszenia do 26 czerwca pod numerem tel.: 781 627 441.

Jury oceniać będzie smak i wygląd ciast.
Do wygrania cenne nagrody rzeczowe!
Przewidziana nagroda specjalna za ciekawą nazwę!
Do degustacji przygrywać będzie kapela góralska.
Regulamin konkursu

WYSTAWY
WYSTAWA FOTOGRAFII
ADAMA I JADWIGI CZARTORYSKICH
Wystawa Fotografii Adama i Jadwigi Czartoryskich
GOKR Kościelisko zachęca do obejrzenia wystawy fotografii Adama i Jadwigi Czartoryskich w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w Willi Koliba w Zakopanem..
Wystawa pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego i burmistrza Zakopanego Janusza Majchera.

Fotografie z rodzinnych albumów, pudełka z negatywami i depozyty z Muzeum Czartoryskich w Krakowie po śmierci dziadków obejrzała i uporządkowała wnuczka Adama i Jadwigi ze Stadnickich - Barbara Caillot-Dubus z pomocą historyka Marcina Brzezińskiego.
"Adam i Jadwiga Czartoryscy należeli do ostatniego pokolenia urodzonego i wychowanego w realiach ziemiańskiego świata, z całą jego obyczajowością i specyfiką. I choć nie uczestniczyli w życiu publicznym, pozostawili niezwykle interesującą kolekcję zdjęć i dokumentów".
Jadwiga interesowała się fotografią, sama w młodości nie rozstawała się z aparatem, robiła świetne reporterskie, artystyczne zdjęcia.
Na fotografiach przedwojennych życie skupia się głównie wokół dwóch majątków rodziny Stadnickich, w których wychowała się Jadwiga - Nawojowej koło Nowego Sącza i zamku we Frainie (dziś Czechy). Ciekawe są zdjęcia reporterskie. Powojenne zdjęcia opowiadają m.in. o życiu w Poznaniu, gdzie Czartoryscy dzielili mieszkanie z rodziną milicjanta, a potem, już na emeryturze, w Kościelisku koło Zakopanego. Można powiedzieć, że byli “góralami z zamiłowania”, i lata spędzone pod Giewontem uważali za najszczęśliwsze w życiu.

Barbara Caillot Dubus. Urodzona w 1970 r. w Paryżu. Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i języków obcych. Zafascynowana etnografią. Odwiedziła i fotografowała Pakistan, Nepal, Indonezję, Chiny, Indie, Bliski Wschód, Rosję. Nagrodzona przez Jacques Chirac’a za reportaż o misjach katolickich w Indiach. Od 1999 roku mieszka w Polsce.