INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

Koncert w Kościelisku z okazji kanonizacji Jana Pawła II
...
W sobotę, 26 kwietnia, zgromadziliśmy się w kościele parafialnym w Kościelisku w związku z historycznym wydarzeniem. Nazajutrz, w Watykanie, odbyła się niecodzienna uroczystość religijna - uroczystość, podczas której dwaj błogosławieni papieże: Jan Paweł II oraz Jan XXIII zostali ogłoszonymi świętymi Kościoła katolickiego. Była to pierwsza podwójna kanonizacja papieży w XXI wieku i zarazem pierwsza kanonizacja głowy Kościoła od czasu kanonizacji Piusa X w 1954r.
...
Dla nas Polaków wyniesienie na ołtarze naszego ukochanego Ojca Świętego jest wydarzeniem jedynym w swoim rodzaju.
Droga Jana Pawła II do świętości została uznana za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Proces kanonizacyjny zaczął się błyskawicznie: Papież Benedykt XVI zgodził się na otwarcie procesu beatyfikacyjnego swego poprzednika miesiąc i 11 dni po jego śmierci, a 5 lipca 2013 r. papież Franciszek zgodził się na kanonizację Jana Pawła II. Jej data została wyznaczona na konsystorzu 30 września tegoż samego roku.
Przekonanie o doniosłości kanonizacji - zarówno w perspektywie osobistej, rodzinnej, narodowej i ponadnarodowej - dominuje we wszystkich grupach społeczno-demograficznych.
Pamięć o Nim jest wciąż żywa.
Zaobserwowano nawet wzrost zainteresowania życiem i działalnością papieża po jego beatyfikacji, co pozwala przypuszczać, że również kanonizacja wpłynie na podtrzymanie pamięci o Janie Pawle II, a nawet na jej umocnienie.
W tych dniach na całym świecie miliony ludzi radują się wydarzeniem, które nastąpiło w niedzielę 27 kwietnia, ale dla nas górali osoba Świętego Jana Pawła II jest szczególnie ważna i bliska. Wielokrotnie wsłuchiwaliśmy się w Jego słowa i dane nam było uczestniczyć z Nim we wspólnej modlitwie.
W sobotni wieczór pragnęliśmy podziękować Panu Bogu za to, że mogliśmy być świadkami Świętości naszego Wielkiego Rodaka.
W kościele w Kościelisku „Polaniorze” wielokrotnie swoim śpiewem i talentami wychwalali Boga i dziękowali mu za Ojca Świętego Jana Pawła II. Tak było też w sobotę.
W czasie koncertu usłyszeliśmy teksty, te które wszyscy już znamy ale również takie, które powstały specjalnie z okazji kanonizacji. Ich autorem jest pan Józef Stopka Faktor z Zakopanego, któremu serdecznie dziękujemy za ich udostępnienie.
Pod koniec koncertu, śpiewając wspólnie „Barkę”, ulubioną pieśń naszego Świętego, złożyliśmy pod portretem Ojca Świętego kosz kwiatów, które niech będą oznaką miłości i oddania nas wszystkich.
Koncert zorganizowali: ksiądz proboszcz Jacek Mola, Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko. Wystąpił zespół „Polaniorze” działający przy Związku Podhalan w Kościelisku, dzięki któremu w zadumie zagłębiliśmy się w tajemnicę świętości Jana Pawła II podczas koncertu „Polaniorze Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II w przeddzień wyniesienia na ołtarze”.
Małgorzata Karpiel-Bzdyk


© fot. Narcyz Sadłoń (2),Helena Nędza (4), tekst: GOKR
data utworzenia strony: 25.06.2014