Polaniarskie osody
INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

Polaniarskie osody
 
Już po raz drugi Związek Podhalan o. w Kościelisku przy współpracy Urzędu Gminy Kościelisko w Domu Ludowym na Chotarzu wystawę, w ramach projektu „Wspieranie działań w zakresie dziedzictwa kultury (tradycji, obyczajów zwyczajów i rzemiosła)” pt. „Polaniarskie Osody”. Wernisaż wystawy odbył się 20 września. Do końca października można oglądać prezentację, której celem było przede wszystkim poznanie tradycji pasterskich.
...
Na ponad 130 fotografiach można podziwiać aktorski talent członków zespołu „Polaniorze” na przestrzeni 10 lat. Dobór tematu wystawy był związany z jubileuszowym już „X Polaniarskim Osodem”. - „Osod” to czas wypłaty bacy z gazdami. Od świętego Michała, czyli od 29 września, bacowie powracają z hal. To wielkie radosne święto we wsi, zwane osodem. Bacowie, juhasi i honielnicy podczas wypasu owiec spotykają się z wieloma trudnościami.
...
Tym bardziej ich powrót do domu po długiej rozłące z rodziną jest bardzo radosny – tłumaczy Małgorzata Karpiel-Bułecka, członek zarządu Związku Podhalan i dodaje, że w Kościelisku od 2003 roku zespół „Polaniorze” przybliża nam te tradycje przygotowując przedstawienia, oczywiście z bacami i owcami w rolach głównych. Dwukrotnie do widowiska zespół „Polaniorze” zaprosił zespoły ze Słowacji, a w 2013 r. podziwialiśmy talenty członków zespołu „Polaniorze” podczas widowiska „Sianokosy”. Fotografie na wystawę udostępnili: Wojciech Smolak, Maciej Stasiński oraz Justyna Stopka. Zdjęcia wykorzystano również ze strony internetowej www.watra.pl. Część fotografii pochodzi ze zbiorów archiwalnych Związku Podhalan i Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej w Kościelisku
Wśród gości wernisażu byli m. in. przedstawiciel Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej w Kościelisku – Danuta Pyziak, sołtys wsi Kościelisko – Mateusz Nedza-Kubiniec, Zofia Karpiel-Bułecka wraz z gośćmi, wieloletni instruktorzy zespołu „Polaniorze”, państwo Maria i Stanisław Krupowie. Licznie przybyli także mieszkańcy Kościeliska, którzy od samego początku brali czynny udział w widowisku: Bronisława Karpiel, Zofia Gąsienica-Sobczak, Bronisława Obrochta, Stanisław Obrochta-Ignac, Stanisław Leśniak, Tadeusz Styrczula-Maśniak, baca i bacowa - Władysław i Maria Zapotoczni oraz wielu innych mieszkańców Kościeliska.
Imprezie towarzyszyła kapela góralska w składzie: Stanisław Michałczak, Andrzej Styrczula-Maśniak, Tadeusz Styrczula-Maśniak, Andrzej Bobak, Maciej Krzeptowski, Tomasz Michalik, Jan Michałczak oraz Klemens Bobak.
Wernisaż poprowadziła Zofia Stanuch.


© fot. GOKR, tekst: Joanna Korta
data utworzenia strony: 06.10.2014