Nagroda Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Zespołu POLANY z Kościeliska
INFORMACJA TURYSTYCZNA i KULTURALNA
Związek Podhalan
oraz
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej
w Kościelisku

Nagroda Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
dla Zespołu POLANY z Kościeliska
...
W czwartkowy wieczór 13 listopada, w Domu Ludowym w Kościelisku miało miejsce niecodzienne wydarzenie.
Byli i obecni członkowie zespołu "Polany", jego instruktorzy i kierownicy, a także władze gminne i oświatowe oraz mieszkańcy gminy świętowali otrzymanie prestiżowej nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którą Zespół otrzymał za całokształt, prawie 70. letniej działalności.
Imprezę prowadziła Małgorzata Karpiel-Bzdyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej Kościelisko. Po oficjalnym przywitaniu gości, radny i sołtys wsi Kościelisko Mateusz Nędza-Kubiniec, który jest pomysłodawcą i autorem wniosku o przyznanie nagrody dla zespołu, odczytał List Gratulacyjny od prof. Małgorzaty Omilanowskiej - Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
. ..
Wspomniano następnie wszystkich zmarłych instruktorów, kierowników i członków zespołu oraz osoby z nim związane. Wśród tych, którzy odeszli znaleźli się: Stanisław Nędza-Kubiniec, Helena Knurowska, Helena i Józef Marusarzowie, Stanisław Chotarski, Maria i Jan Michalikowie, Roman Gąsienica-Sieczka, Władysław Styrczula-Maśniak, Marek Łabunowicz-Maja, Stanisław Styrczula-Cesławek, Maria Bętkowska.
....
W następnym punkcie programu zaproszono na scenę tych instruktorów i kierowników, którzy zgromadzili się w Ludówce. Osobami, które uczyły dzieci przez te lata byli:
Marian Styrczula Maśniak, Józef Pitoń, Wojciech Karpiel, Andrzej Tylka, Małgorzata Karpiel-Bzdyk, Stanisław Krupa, Marcin Krupa, Tomasz Michalik, Maria Krupa, Andrzej Karpiel-Replon, Tadeusz Bukowski-Grosek, Katarzyna Michalik, Ewa Nędza-Kubiniec Stopka, Tadeusz Stopka, Bartłomiej Sieczka, Anna Michalik.
...
Następnie wójt Gminy Kościelisko Bohdan Pitoń przekazał na ręce obecnej kierowniczki zespołu Haliny Urbaś bon pieniężny na zakup ubrań góralskich, a wszystkim instruktorom i byłym kierownikom wręczył kwiaty. Dyrektor Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Nowym Targu, Bożena Bryl złożyła serdeczne gratulacje dla Zespołu. Po niej uczynili to również przedstawiciele szkół, zespołów, i stowarzyszeń z terenu gminy Kościelisko i miasta Zakopanego. Dyrektor GOKR Kościelisko ofiarowała kosz słodyczy i owoców dla dzieci i chyba upominek ten sprawił im dużą radość, gdyż po jego otwarciu cała jego zawartość zniknęła w 2 minuty.
W kolejnej, artystycznej części zaprezentowali się najmłodsi członkowie zespołu, jego instruktorzy oraz ci troszkę starsi, którzy dzisiaj tańczą w zespole Polaniorze. Na koniec jedna z pierwszych kierowniczek "Polan", Maria Łaś, przepięknie wyrecytowała wiersz Stanisława Nędzy-Kubińca, patrona zespołu - "Na muzyce".
Wszystkim, którzy przyczynili się do otrzymania tej prestiżowej nagrody serdecznie dziękujemy i gratulujemy.


© fot.: GOKR, tekst: Małgorzata Karpiel-Bzdyk
data utworzenia strony: 02.12.2014